Informacje

Blisko 35 milionów zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Oświęcimia

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji przyznał Oświęcimiowi dofinansowanie na budowę parku miejskiego i modernizację transportu publicznego. Sprawdź szczegóły tych projektów!

Radni Oświęcimia dziękują za wsparcie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji: Jakub Przewoźnik i Paweł Plinta
Radni Oświęcimia dziękują Iwonie Gibas za wsparcie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji: Jakub Przewoźnik i Paweł Plinta

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji wspiera Oświęcim: Dofinansowania na zielone projekty

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) to 254 mln euro w ramach Funduszy Europejskich dla Małopolski na lata 2021-2027, dedykowane obszarowi Małopolski Zachodniej, obejmującemu powiaty chrzanowski, olkuski, oświęcimski i wadowicki. Łącznie to około 1,1 mld złotych przeznaczone na projekty związane z łagodzeniem skutków transformacji energetycznej.

Dofinansowania dla Oświęcimia

Miasto Oświęcim otrzymało już dwa dofinansowania w ramach FST, o łącznej wartości blisko 35 mln złotych.

Budowa Parku Miejskiego nad Sołą

Pierwszym projektem jest budowa parku miejskiego na bulwarach nad Sołą, inwestycja warta blisko 19,5 mln złotych. Całkowite dofinansowanie z FST i budżetu państwa wynosi prawie 12 mln złotych. Planowane prace obejmują nasadzenia drzew i krzewów, remont ulic dojazdowych, budowę ciągów pieszych, rowerowych oraz pieszo-rowerowo-rolkowych. Dodatkowo powstanie park mgieł, plac wodny, plac zabaw, boisko do piłki plażowej, parking i wybieg dla psów. Przewiduje się, że ten teren stanie się idealnym miejscem do organizacji wydarzeń dla mieszkańców.

Modernizacja Transportu Publicznego

Drugim projektem jest inicjatywa realizowana przez Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu, o wartości ponad 33 mln złotych, z dofinansowaniem blisko 23 mln złotych. Celem projektu jest poprawa jakości powietrza i redukcja zanieczyszczeń poprzez wymianę taboru autobusowego na autobusy elektryczne. Planuje się zakup 9 autobusów elektrycznych wraz z mobilnymi ładowarkami, budowę stacji transformatorowej i ładowania na ul. Unii Europejskiej oraz stacji transformatorowej na terenie zajezdni MZK.

Wsparcie i Współpraca

„Jestem ogromnie wdzięczny za przyznane środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Blisko 35 mln złotych zostanie zainwestowane w rozwój naszego miasta. Dziękuję Zarządowi Województwa, szczególnie Marszałkowi Witoldowi Kozłowskiemu i Pani Iwonie Gibas, za wsparcie. To dzięki tej współpracy możemy rozwijać nasze małe Ojczyzny. Gratuluję również Pracownikom Urzędu Miasta Oświęcimia za profesjonalne przygotowanie wniosków.” — Jakub Przewoźnik, radny

Przyszłe Plany

„Nasze miasto nie zamierza poprzestać na tych dwóch projektach. Czekamy na kolejne inicjatywy, które przyczynią się do dalszego rozwoju Oświęcimia.”

Źródło: Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

36 komentarzy

 1. Za pierwszym nadmiernym deficycie tusk ukradł Polakom ofe ciekawe co teraz ukradnie?

 2. Tzw. Anonim i „parada oszustów” (to o złajdaczonej prawicy) – pakować mandżur, zakładać onuce i won do domu pod moskwą, zdrajcy. Polska ma już dość pisowskich „patriotów” za rubelki.

 3. Pisiorski trollu – pisze się „tfuska”. Oj, trzeba cię ponownie wysłać na szkolenie.

 4. Pisiorski anonimie – nie mierz innych swoja miarą. Na tym forum małpa jest tylko jedna.

 5. Kiedy będzie kolejna reasumpcja w Sejmiku Małopolskim? Ludzie nie chcą tego kandydata. Nawet ci z PiS-u, a on nadal się pcha. Jak widać człowiek bez honoru. No ale PiS i honor to dwie różne sprawy. Czy emerytowany zbawiciel wywali na zbity pysk buntowników?

 6. Na czym polegało wsparcie p.Gibas ? Co ma z tym wszystkim wspólnego Przewożnik , Plinta ??? Artykuł opatrzony ich zdjęciem to nic wiecej jak prymitywne oszustwo . Kto inny wnioskował a kto inny się teraz pod tym lansuje . Panie Przewoznik , czas ucieka , te pare latek szybko przeminie a pan cały czas buksuje w miejscu ….

 7. kto wpuszcza pisiorów na ten portal ? Poczuli zapach pieniądza? Zrobią wszystko, żeby napchać swoje konta. Gdzie wtedy była ta trójca kiedy ich guru z becią na czele pozbawiali nasze miasto funduszy na rozwój? Jak wam nie wstyd pseudo działacze. Niewielu was chce w tym mieście. Wyjedźcie może tam, gdzie was jeszcze nie znają.

 8. Dość tego pisiurskiego oszustwa.
  Wystarczy zobaczyć na harmonogramy Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
  Program 8.11 Transformacja energetyczna dla Małopolski Zachodniej przesuwany już chyba ze 12 razy. W województwie Śląskim wystarczyło odsunąć PIS od kierowania Urzędem Marszałkowskim i wszystkie konkursy zostały przeprowadzone zgodnie z harmonogramem. Tam dawno już zostały wykorzystane dotacje a u nas nieroby z pis nie potrafią nawet ogłosić konkursu. Całą energię poświęcają na lans i fałszywą propagandę.
  Trzeba pogonić tych nierobów z obecnego zarządu Urzędu Marszałkowskiego. Niech się w końcu wezmą za uczciwą pracę. Dość programu „rodzina pisiurska na swoim”.

 9. as świnia to ty jesteś i to na dodatek radziecka. Zeszmaciłeś się za parę kopiejek.

 10. Na was teź przjdzie czas utylizacji. Żydowski Układ okrągłego stołu skońcxy pod stołem.

 11. To są pieniądze z Unii, pozyskane przez Pana Tuska. Te pisowskie ścierwa ze zdjęcia mają z nimi tyle wspólnego, że nie dali rady ich ukraść.

 12. @aas nie strasz tym brakiem węgla bo dziś już tego typu tekstów nikt nie kupi

 13. PiS rządził – winił PO.
  PiS nie rządzi – wini PO.
  Sprytnie, choć mało skutecznie…

 14. Cytat:: Jestem wdzięczny za przyznane środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Za pańskich czasów jak Piśdzielce były u koryta Oświęcim był pomijany w dzieleniu pieniędzy panie Przewoźnik tak więc niech się Pan tak nie podlizuje lokalnej władzy. Druga sprawa cytat: Gratuluję również Pracownikom UM za profesjonalne przygotowanie wniosków. Przypomnę Panu jak razem z Plintą, I Łozińskim wyśmiewaliście Pezydenta Chwieruta, I urzędników miejskich ,że nie umieją pisać wniosków np: Miejski przeczkole , i Żłobek. 4razy wniosek był wyrzucany przez pańskich kolegów partyjnych do kosza , a teraz udaje Pan Greka jak to teraz jest wspaniałe. Fałsz, i Obłuda bije od was Pisowców na kilometr. Hipokryci. Nie ma Pan za grosz wstydu.

 15. ht+tps://www.dakowski.pl/czy-dalsze-zwiekszanie-mocy-zainstalowanej-w-polskiej-fotowoltaice-ma-jeszcze-jakikolwiek-sens/
  Tu jest wyjaśnienie, tego, co się dzieje z fotowoltaiką.
  Żeby ti zrozumieć trzeba mieć skończoná innà szkołę, niź gotowanie na parze.

 16. @podatnik Kłamiesz jak świnia. Wyłączenia fotowoltaiki są dlatego, że nikt nie chce odbierać mocy.

 17. podatnik@ PO rządzi krótko a PiS rządził osiem lat i g… w tej sprawie zrobił. Mamy przestarzałą sieć energetyczną bo PiS olał jej modernizację. Gdy jest nadmiar prądu, to się są wyłączenia by sieć się nie spaliła. Ponadto tak zmienili system by ludziom nie opłacało się oddawać prądu do sieci. Obowiązuje zasada kupić poniże kosztów produkcji, a pobierać opłaty jak za złoto. To dzięki PiS-owi ludzie zostali nabici w fotowoltaikę i pompy ciepła, a teraz płacą bajońskie sumy.

 18. @anonim to jeszcze napisz, co rozumiesz przez reformę systemu energetycznego. Przecież ten system dobrze działał. Tylko nie rąbnij się i nie pisz o mocy z paneli zimą i nocą. I nie pierdol o Pisie, tylko skąd prąd będzie. Na razie wiemy, że nie z węgla, nie z gazu i nie z atomu. To info od miłościwie panującej ministry.

 19. Pamiętamy transformację w wydaniu PiS z 2015. Ówczesna władza chciała likwidacji nierentownego ZG Brzeszcze a PiS podrzucił ten upadajacy podmiot Tauronowi, aby utrzymali go klienci, czytaj płacący krocie za prąd Polacy. Tak rozumieją sprawiedliwą transformację. Na dodatek pani premier niezwykle merytorycznie krzyczała: „wszystko co wy zamknięcie, my otworzymy”. Zaniechali reformy sektora energetycznego a dziś krytykują że prąd drogi.

 20. Kpina z ludzi. Zaraz wejdzie zakaz grzania gazem, a ci fundusze na transformację energetyki wydadą na park.

 21. No i super! W ramach łagodzenia skutków transformacji energetycznej, po zapłaceniu rachunków pójdę ukoić stres w parku mgieł.

 22. Przejrzysz na oczy,
  jak od lipca br. wzrosną
  ceny energii, co już będzie
  zasługą nieudolnych rządów
  koalicji13 grudnia.

 23. Podatnik@ rozumiem, że przez ostanie lata to PO kradło a nie PiS. A na razie brakuje pieniędzy na leczenie bo PiS miał program rodzina na swoim i tam poszły pieniądze.

 24. Pisowcy zaczną rozdawać wtedy,
  jak wcześniej zrobi to i da przykład
  oszukańcza koalicja13grudnia.

 25. Fajnie się rozdaje pieniądze podatników. Kiedy pisowcy zaczną rozdawać pieniądze partyjne. Ta partia jest bardzo bogata.

Send this to a friend