Informacje, Kultura

AUSCHWITZ. Lista oficjalnych delegacji państwowych

Ponad 200 ocalałych z Auschwitz i Holokaustu przyjedzie do Miejsca Pamięci Auschwitz 27 stycznia 2020 r. aby upamiętnić 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Ich historii wypowiedzianych sprzed Bramy Śmierci byłego obozu Birkenau słuchać będzie cały świat. W samym namiocie zasiądą przedstawiciele kilkudziesięciu państw świata.

– Listy informujące o organizacji obchodów rocznicowych Muzeum wysłało w kwietniu 2019 r. Ich adresatami były państwa Unii Europejskiej, a także państwa-darczyńcy Fundacji Auschwitz-Birkenau, które wspierają zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci. O składzie swojej delegacji decyduje każdy kraj z osobna – powiedział Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum.

POTWIERDZENI DOTYCHCZAS SZEFOWIE DELEGACJI PAŃSTWOWYCH

Albania – Ambasador Shpresa Kureta
Argentyna – Ambasador Ana Maria Ramirez
Australia – Przewodniczący Senatu Scott Ryan
Austria – Prezydent Alexander Van der Bellen
Azerbejdżan – Przewodniczący Parlamentu Asadov Ogtay
Belgia – Jego Królewska Mość Filip Król Belgów, Jej Królewska Mość Królowa Matylda, Premier Sophie Wilmès
Białoruś – Zastępca Przewodniczącego Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Anatoli Isachanka
Bośnia i Herzegowina – Członek Prezydium Bośni i Herzegowiny Šefik Džaferović
Bułgaria – Premier Bojko Borisow
Chorwacja – Premier Andrej Plenković
Cypr – President of the House of Representatives Demetrios Syllouris
Czechy – Premier Andrej Babiš
Estonia – Minister ds. Populacji Riina Solman
Dania – Minister Spraw Zagranicznych Jeppe Kofod
Finlandia – Prezydent Sauli Niinistö
Francja – Premier Édouard Philippe
Grecja – Premier Kyriakos Mitsotakis
Gruzja – Ambasador Ilia Darchiashvili
Hiszpania – Jego Królewska Mość Filip VI król Hiszpanii, Jej Królewska Mość Królowa Letycja
Irlandia – Wicepremier, Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Simon Coveney
Izrael – Prezydent Reuven Rivlin
Kanada – Gubernator Generalna Julie Payette
Kazachstan – Zastępca Ministra Spraw Zagranicznych Margulan Baimukhan
Korea – Ambasador Sun Mira
Liechtenstein – Premier Adrian Hasler
Litwa – Prezydent Gitanas Nauseda, Przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis
Luksemburg – Wielki Książę Henri, Premier Xavier Bettel
Łotwa – Prezydent Egils Levits
Malta – Prezydent George William Vella
Mołdawia – Premier Ion Chicu
Monako – Minister Spraw Zagranicznych Laurent Anselmi
Niderlandy – Jego Wysokość Król Willem-Alexander, Jej Wysokość Królowa Máxima, Premier Mark Rutte
Niemcy – Prezydent Frank-Walter Steinmeier
Norwegia – Książę Koronny Haakon, Premier Erna Solberg
Nowa Zelandia – Ambasador Mary Thurston
Polska – Prezydent Andrzej Duda
Portugalia – Minister Stanu i Spraw Zagranicznych Augusto Santos Silva
Rosja – Ambasador Siergiej Andriejew
Rumunia – Premier Ludovic Orban
Serbia – Premier Ana Brnabić
Słowacja – Prezydent Zuzana Čaputová
Słowenia – Prezydent Borut Pahor
Stany Zjednoczone – Sekretarz Skarbu Steven T. Mnuchin
Szwajcaria – Prezydent Simonetta Sommaruga
Szwecja – następczyni tronu, Jej Królewska Wysokość księżniczka Wiktoria, Przewodniczący Parlamentu Andreas Norlén, Premier Stefan Löfven
Turcja – Ambasador Tunç Üğdül
Ukraina – Prezydent Wołodymyr Zełeński
Watykan – specjalny przedstawiciel Stolicy Apostolskiej Kardynał Zenon Grocholewski
Węgry – Premier Viktor Orbán
Wielka Brytania – Jej Królewska Wysokość Księżna Kornwalii

ORAZ DELEGACJI ORGANIZACJI MIĘDZYNARODOWYCH

Rada Europejska – Przewodniczący Charles Michel
Rada Europy – Zastępca Sekretarza Generalnego Gabriella Battaini-Dragoni
Organizacja Nardów Zjednoczonych – Specjalny Doradca Sekretarza Generalnego ds. Zapobiegania Ludobójstwu Adama Dieng
UNESCO – Dyrektor Generalna Audrey Azoulay

– Ta rocznica, ta pamięć, ten symbol, jakim jest wyzwolenie Auschwitz, ukazują jeden z najważniejszych fundamentów europejskiej i światowej powojenności. Dlatego nie dziwi mnie, że tak wielu decydentów doskonale rozumie, że trudno być w tym akurat dniu gdziekolwiek indziej. Tym bardziej, że w 75. rocznicę chcemy wszyscy stanąć we wspólnych szeregach z żyjącymi wśród nas Ocalałymi z Auschwitz – powiedział Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum.

Najważniejszymi gośćmi obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz będą byli więźniowie obozu Auschwitz. Spodziewamy się, że 27 stycznia 2020 r. do Miejsca Pamięci przybędzie ich z całego świata ponad 200. Delegacja ok. 120 byłych więźniów Auschwitz oraz ocalałych z Holokaustu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich będzie mogła wziąć udział w głównych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz dzięki wsparciu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation z Nowego Jorku pod przewodnictwem Ronalda S. Laudera. Swoją obecność potwierdza także co raz więcej polskich więźniów obozu.

Świadkowie historii 27 stycznia zasiądą oni w namiocie, który ustawiony zostanie nad historyczną bramą byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Ich słów słuchać będą oficjalne delegacje z kilkudziesięciu krajów świata, a także przedstawiciele instytucji międzynarodowych, organizacji społecznych, duchowni, pracownicy muzeów i miejsc pamięci poświęconych tej tematyce. Za pośrednictwem mediów wydarzenie to będzie można oglądać na żywo na całym świecie.

Honorowy patronat nad obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz objął Prezydent RP Andrzej Duda. Kolejne informacje dotyczące tego wydarzenia będą dodawane na stronie 75.auschwitz.org.

Źródło: PMAB

Poprzedni artykułNastępny artykuł

17 komentarzy

  1. Instytut Yad Vashem przeprosił za treści prezentowane na Światowym Forum Holokaustu, które odbyło się 23 stycznia w Jerozolimie, m.in. za mapę sugerującą, że niemiecka agresja w Europie rozpoczęła się w 1942 roku. Znalazły się też na niej błędnie naniesione kontury Polski.

  2. To że putin znowu na nas publicznie nie napluł zostało ogłoszone jako sukces polskiej dyplomacji. Stwierdził to min.Brudziński w dzisiejszym wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu.
    A ja myślę że putin po prostu przestraszył się arcybiskupa Głodzia i o. Rydzyka…

  3. To mapy nie z wystawy w Yad Vashem tylko z filmu ewidentnie zmontowanego przez ludzi Mosze Kantora. Wstyd, że Memoria złośliwie rzuca bezpodstawne oskarżenia i sama nie wie, co pisze.

  4. Media donoszą o skandalicznych błędach w Yad Vashem, który kompromituje się jako Instytut Pamięci w Jerozolimie. Przedstawiono nieprawdziwą mapę Polski. Agresja niemiecka jest pokazana dopiero od 1942 roku. Wstyd dla instytucji polskich wspólpracujących z Yad Vashem, których pracownicy odwiedzając ten Instytut w Izraelu, nie zauważali tych rażących błędów.

  5. Do za „Sputniknews” Ja bym się rosyjską stroną nie podpierał. Jest ona jak radio Erewań

  6. A zjawisku temu sprzyja nadzwyczajnie bierna postawa naszego rządu.

    Od momentu rozpoznania problemu związanego z obraną przez rosjan taktyką , ani Prezydent ani jego ludzie,ani ktokolwiek rządu nie zrobili nic konkretnego . I trzeba sobie z tego zdać sprawę że w razie „wu”, zostaniemy sami , a to co robi putin wygląda tylko na pierwsze,wstępne „przygotowanie artyleryjskie”.

  7. W brytyjskim portalu „Independent” ukazał się skandaliczny artykuł autorstwa publicystki Rivkah Brown, która na dzień przed zaplanowanym na 23 stycznia Światowym Forum Holokaustu oskarżyła Polaków o historyczny rewizjonizm, zakłamywanie dziejów Holokaustu, wybielanie roli Polaków w zagładzie Żydów oraz… zaprzeczanie istnieniu „polskich obozów zagłady”.

  8. Pierwsze Światowe Forum Holokaustu Pan Moshe Kantor zorganizował już w r. 2005 w … Krakowie i Oświęcimiu. Przemawiał na nim min. Prezydent RP Pan Aleksander Kwaśniewski.

    Nad trzecim Forum (rok 2010), które gościł również Kraków, honorowy patronat objął śp. Pan Lech Kaczyński, ówczesny Prezydent RP. Silnie zaangażowany w przedsięwzięcie był Parlament Europejski i jego Przewodniczący Pan Jerzy Buzek. Oczywiście nie zabrakło na nim, wtedy już tylko Pana, Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Premiera RP Pana Donalda Tuska.

    Czwarte Forum (rok 2015) zorganizowano w czeskim Terezinie. I tym razem oprócz Pana Moshe Kantora pierwsze skrzypce grał Parlament Europejski na czele z Panem Martinem Schultzem. To wydarzenie nie było już tak spektakularne jak poprzednie i przez niektórych ocenione zostało – może zbyt późno – jako prowokacja wobec oficjalnych uroczystości organizowanych na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

    Wnioski zdają się być oczywiste. Udział polskich polityków w kolejnych spotkaniach nie przekładał się na nasze relacje z Izraelem, ani na zgodne z prawdą historyczną postrzeganie Holokaustu na świecie.

    Skąd tegoroczny „sukces” organizatora Forum – wszak za taki uznać można organizację spotkania w Izraelu, z udziałem znacznego grona ważnych gości z całego świata? Od aneksji Krymu (rok 2014) przez Rosję minęło sporo czasu. Wojna rosyjsko-ukraińska zdaje się być w fazie „zamrożenia”. Przyczyny niepowodzenia z Terezina straciły swą moc. W międzyczasie Rosja umocniła swoją pozycję na Bliskim Wschodzie. I choć jest raczej w obozie antyizraelskim – wspiera Iran i konkuruje z USA – to jednak, a może właśnie dlatego, niektórzy politycy izraelscy stawiają na Pana Władimira Putina. W nadziei, że powstrzyma swoich sojuszników? Może. Ale nie mniej istotne są uwarunkowania wewnętrzne. Premier Binjamin Netanjahu potrzebuje przed zbliżającymi się wyborami sukcesu. Pieniądze Pana Moshe Kantora i polityczne wsparcie ze strony Prezydenta Władimira Putina okazały się nie do pogardzenia. Czy jest to długofalowy wybór o charakterze strategicznym wynikający z oceny sytuacji na Bliskim Wschodzie, czy doraźna polityka uwarunkowana wewnętrzną sytuacją w Izraelu? W tle mamy jeszcze więzioną w Rosji obywatelkę Izraela, której ułaskawienie przez Prezydenta Rosji ma być „wisienką” na torcie piątego Forum. Czas pokaże.

    Ja dostrzegam pewne symptomy „dobrej zmiany”. Wspólna deklaracja Premierów Izraela i Polski z 2018 roku to ważny dokument. Społeczność żydowska, co naturalne, nie jest monolitem. Obok środowisk nam niechętnych, są i takie, które podzielają (może: rozumieją) polski punkt widzenia. Miłym zaskoczeniem są dla mnie wypowiedzi Pana Dyrektora Piotra Cywińskiego wzmiankowane w jednym z komentarzy. Mam nadzieję, że sygnalizują one zmianę w podejściu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wobec stojących przed nim wyzwań.

    Klimat zmienia się … na lepsze. I nie może być inaczej, wszak prawda zawsze zwycięża. To tylko kwestia czasu.

  9. Przywódcy Rosji, Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec wystąpią na V Światowym Forum Holokaustu w Yad Vashem w Izraelu 23 stycznia 2020 roku.

    Ponad 40 szefów państw i rządów, członków rodzin królewskich i przewodniczących parlamentów z Europy, Ameryki Północnej i Australii wezmą udział w forum zatytułowanym „Pamiętając o Holokauście, walcząc z antysemityzmem”, która odbędzie się 23 stycznia 2020 roku w Istytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem.

    Wydarzenie otworzy przemówienie prezydenta Izraela Re’uwena Riwlina.

    Na forum wystąpią również: prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, premier Izraela Benjamin Netanjahu, wicepremier Stanów Zjednoczonych Mike Pence, prezydent Francji Emmanuel Macron, Jego Królewska Wysokość Książę Walii Karol, prezydent Niemiec Frank-W
    W trakcie Forum głos zabiorą również prezes Rady Yad Vashem rabin Israel Meir Lau, który przeżył Holokaust, a także organizatorzy tego wydarzenia – prezes Fundacji Światowe Forum Pamięci Holokaustu Wiaczesław Mosze Kantor oraz dyrektor Instytutu Yad Vashem Awner Szalew.

    Izraelskie wydanie internetowe isrageo.com opublikowało pełną listę szefów państw i oficjalnych delegacji, którzy wezmę udział w tym wydarzeniu w Jerozolimie:

    Prezydent Albanii Ilir Meta;
    Prezydent Armenii Armen Sarkisjan;
    Gubernator generalny Australii David Hurley, Kawaler Orderu Australii, Honorowego Krzyża za Zasługi (emerytowany);
    Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen;
    Prezydent Argentyny Alberto Fernández;
    Przewodniczący Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi Uładzimir Andrejczanka
    Król Belgii Filip;
    Przewodniczący Prezydium Republiki Bośni i Hercegowiny Željko Komšić;
    Prezydent Bułgarii Rumen Radew;
    Gubernator generalny Kanady Julie Payette;
    Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar‑Kitarović;
    Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis;
    Premier Czech Andrej Babiš;
    Premier Danii Mette Frederiksen;
    Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel;
    Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen;
    Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli;
    Prezydent Finlandii Sauli Niinistö;
    Prezydent Francji Emmanuel Macron;
    Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili;
    Prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier;
    Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos;
    Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej kardynał Kurt Koch;
    Prezydent Węgier János Áder;
    Prezydent Islandii Guðni Th. Jóhannesson;
    Prezydent Włoch Sergio Mattarella;
    Przewodnicząca Sejmu Litwy Ināra Mūrniece;
    Prezydent Litwy Gitanas Nausėda;
    Wielki książę Luksemburga Henryk;
    Prezydent Mołdawii Igor Dodon;
    Minister stanu Maroko Serge Telle;
    Prezydent Czarnogóry Milo Đukanović;
    Król Niderlandów Wilhelm-Aleksander;
    Prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski;
    Książę koronny Norwegii Haakon;
    Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa;
    Prezydent Rumunii Klaus Iohannis;
    Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin;
    Prezydent Serbii Aleksandar Vučić;
    Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová;
    Prezydent Słowenii Borut Pahor;
    Król Hiszpanii Filip VI;
    Prezydent Szwecji Stefan Löfven;
    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski;
    Książę Walii Karol;
    Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence;
    Spiker Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi.

    Ceremonia upamiętniająca

    Około godziny 15:10 rozpocznie się ceremonia upamiętniająca. Rose Moshkovitz z USA i Colette Awital, przewodnicząca Centrum Organizacji Ocalonych z Holokaustu, zapalą wieczny ogień. Następnie szefowie delegacji uczczą pamięć ofiar Holokaustu, składając wieńce pod pomnikiem „Powstanie w Getcie Warszawskim” na placu Getta Warszawskiego w Yad Vashem.

    Wydarzenia V Światowego Forum Holokaustu będą transmitowane na żywo za pośrednictwem satelity, a także na oficjalnej stronie internetowej i profilu Yad Vashem w Facebooku.

  10. Nasunęła mi się taka myśl, nie wiem czy słuszna.
    W Brzezince pod namiotem 27 stycznia prezydent Andrzej Duda
    będzie bronił z Ronaldem Lauderem, Żydem amerykańskim,
    honoru Polski przed Żydami izraelskimi, głównie rosyjskimi
    i prezydentem Władimirem Putinem, występującym na V Światowym Forum Holocaustu w Jerozolimie, za aprobatą Yad Vashem.

  11. Pracownicy Muzeum nie mają niczego tłumaczyć. To jak trafić do ludzi to robota dla naszego rządu by tak wpłynął na rząd żydowski aby oni sami przetłumaczyli swoim ludkom jak było. Bez tego to zawracanie rzeki kijkiem,co jak widzimy ma miejsce od wielu lat. Jeśli nas nie będą na świecie szanować to już zostanie tak na zawsze…

  12. tak jak bartyzel "tłumaczy" , że to NIESTOSOWNE , ale jak trafić do młodzieży , selfie młodych żydów ... pisze:

    „komentowanie” przez cywińskiego oszczerstw , jest takie jakby nie rozumiał , nie czuł jak jest to alogiczne , to tak jak dyskutowanie co czuł więzień , że tego się „nie da pojąć” , nie jest partnerem do rozmowy , tkwi w swoim świecie , jakby celowo nie rozumiał skali tych działań, ich konsekwencji

  13. Dyrektor Cywiński zapewne nie tak wyobrażał sobie obchody w Brzezince 27 stycznia 2020 r.,
    przystępując do ich organizacji kilka miesięcy temu.

  14. Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński ostro skrytykował organizatorów V Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie, argumentując, że główne wydarzenie upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia obozu powinno odbyć się w Polsce, a nie w Izraelu – pisze Times of Israel.

    „Od lat organizator tego Forum próbuje stworzyć je jako alternatywne wydarzenie upamiętniające (…). Pięć lat temu próbował jednocześnie zaprosić szefów państw do (byłego obozu) w Terezinie” w Czechach – zaznaczył w wywiadzie Cywiński. „Jest to po prostu tak prowokujące i niedojrzałe, że nie znajduję słów, aby to skomentować” – podkreślił Piotr Cywiński.

    Izraelski anglojęzyczny portal w opublikowanym w środę omówieniu szerokiego wywiadu z Cywińskim, przeprowadzonym drogą mailową na kilka dni przed czwartkowym forum w Jerozolimie, na które przybędzie blisko 50 przywódców z całego świata, wskazuje, że dyrektor Muzeum „wydawał się atakować głównie Fundację Światowego Forum Holokaustu, jednego z trzech współorganizatorów wydarzenia, oskarżając ją o próbę zastąpienia corocznych obchodów w Auschwitz”.

    Dyrektor Muzeum wskazał, że na świecie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który obchodzony jest 27 stycznia na pamiątkę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną, organizowanych jest wiele wydarzeń, jak np. w Berlinie koncert upamiętniający, a w siedzibie ONZ specjalna uroczystość. Ale – jak zastrzega Cywiński – „wszystkie te wydarzenia nie są przedstawiane jako alternatywa dla upamiętnienia w Auschwitz”. Według niego działania Forum „są po prostu żałosne i niedojrzałe”.

    Times of Israel przypomina, że współorganizatorami Forum w Jerozolimie jest „Fundacja Światowego Forum Holokaustu, założona przez urodzonego w Moskwie filantropa i żydowskiego działacza Mosze Kantora, i Instytut Yad Vashem w Jerozolimie”, a patronuje mu prezydent Izraela Reuwen Riwlin. Portal dodaje, że „Kantor, o którym mówi się, że jest blisko związany z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, szefuje Europejskiemu Kongresowi Żydów (EJC)”.

    „Cywiński poparł decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, żeby zbojkotować wydarzenie upamiętniające (wyzwolenie Auschwitz) w Jerozolimie” – czytamy na portalu. Duda, który objął „honorowym patronatem” obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, powiedział, że jedną z przyczyn jego decyzji o pominięciu izraelskiej ceremonii jest fakt, że były obóz śmierci jest jedynym odpowiednim miejscem na takie wydarzenie – dodaje Times of Israel.

    Portal zauważa, że „Duda był również niezadowolony z faktu, iż nie pozwolono mu zabrać głosu podczas głównej ceremonii w Yad Vashem, w przeciwieństwie do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina”. „Warszawa i Moskwa toczą obecnie coraz ostrzejszy spór o wybuch II wojny światowej, w którym Putin oskarża Polskę o współpracę z nazistami, a w odpowiedzi polskie władze podkreślają (zawarcie) w 1939 r. przez Związek Radziecki paktu o nieagresji Niemcami” – czytamy w Times of Israel.

    Jak podkreślił Cywiński w wywiadzie, „trzy miliony polskich Żydów zginęło w Zagładzie, Forum odbywa się tuż przed rocznicą wyzwolenia Auschwitz, który jest największym cmentarzem żydowskim, ale także największym polskim cmentarzem”.

    Wiele osób, które nie rozumieją, dlaczego w Jerozolimie musi odbyć się drugie ogromne wydarzenie, „wskazuje na faktycznego sponsora i organizatora Forum” – powiedział Dyrektor Auschwitz, odnosząc się najpewniej do Kantora. „Współczuję tylko moim przyjaciołom z Yad Vashem, wydaje mi się, że będą głównymi ofiarami tego sporu politycznego” – dodał Cywiński.

    Rzecznik Fundacji Światowego Forum Holokaustu przekazał Times of Israel, że czwartkowe Forum ma za zadanie skupienie się na stworzeniu „globalnego sojuszu” do walki z narastającym antysemityzmem.

    Times of Israel pisze, że w wywiadzie Cywiński odniósł się także do trwającego sporu dyplomatycznego między Warszawą a Jerozolimą na temat roli narodu polskiego w Holokauście. „Były przypadki denuncjowania Żydów, rabowania czy nawet zabijania Żydów przez Polaków, ale były także osoby, a nawet organizacje, które aktywnie działały na rzecz ratowania Żydów” – podkreślił Cywiński. Dodał, że takie kwestie powinny być analizowane przez historyków, a nie polityków.

    Dyrektor odniósł się także do kwestii nazywania Auschwitz „polskim obozem śmierci”. Określił to jako „wypaczenie historyczne”, które należy zwalczać, wśród wszystkich innych działań na rzecz wypaczania faktów. „Może to być nazywanie Auschwitz +polskim obozem+ lub ukrywanie faktu, że 90 proc. ofiar było Żydami czy np. manipulować danymi, faktami, liczbą ofiar” – wskazał Cywiński. „Przyjęcie takiego podejścia pozwala na rewizjonizm, który jest najszybszym sposobem do zaprzeczenia. Nie przyjmuję tutaj perspektywy politycznej, ale moje stanowisko jest ściśle historyczne. Bomba zrzucona na Hiroszimę nie była japońska tylko dlatego, że tam spadła” – zauważył.

    Poniżej omówienia wywiadu, Times of Israel zamieszcza pełną wersję rozmowy.

    Z Jerozolimy Karolina Cygonek (PAP)

  15. I kto by pomyślał że to miejsce może stać się zarzewiem niezgody.

    Szkody jakie wyrządziła nam,jako Polakom nasza własna dyplomacja są i długo będą się za nami ciągnąć…

  16. Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder nie weźmie udziału w organizowanych przez Mosze Kantora uroczystościach wyzwolenia Auschwitz w Izraelu. Zamiast do Jerozolimy ma przyjechać do Polski, by w Muzeum Auschwitz-Birkenau uczcić pamięć pomordowanych Żydów.

Send this to a friend