12 maja 2025 r. w Oświęcimiu odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przewodniczącą została prof. Barbara Engelking. Przedstawiono plany i podsumowano działania Muzeum.
Pierwsze posiedzenie Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau kadencji 2025-2028
W poniedziałek 12 maja 2025 roku na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Muzeum nowej kadencji (2025–2028). Podczas spotkania nominacje w imieniu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej wręczył dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński. Przewodniczącą Rady została prof. dr hab. Barbara Engelking – badaczka Holokaustu, znana z zaangażowania w dokumentowanie historii ofiar Zagłady.
Podsumowanie i plany Muzeum
Dyrektor Cywiński zaprezentował członkom Rady sprawozdanie z działalności Muzeum za rok 2024 oraz pierwsze miesiące 2025 roku. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na rosnącą frekwencję:
– W tym roku powinniśmy osiągnąć liczbę 2 milionów odwiedzających. Wzrost jest jednak wolniejszy niż zakładaliśmy, co nadal może być efektem wojny w Ukrainie i konfliktu na Bliskim Wschodzie – mówił dyrektor.
Zaznaczył również, że coraz większa część zwiedzających korzysta z usług przewodników oraz systemu edukacyjnego online „Auschwitz. In Front of Your Eyes”.
– Chcemy dotrzeć z tym projektem także do szkół, instytucji i świata korporacyjnego. Refleksja nad moralną odpowiedzialnością osadzona w pamięci o Auschwitz może być dla wielu osób przełomowa – podkreślił.
Imponująca skala pozyskanych środków
Dyrektor zaznaczył, że od 2006 roku Muzeum pozyskało ponad 1,2 miliarda złotych ze środków zewnętrznych, głównie dzięki działalności Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz wsparciu darczyńców prywatnych i funduszy europejskich.
Edukacja i wydarzenia rocznicowe
Ważnym elementem działalności Muzeum są projekty edukacyjne, prowadzone m.in. w siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Znaczącą rolę odgrywają również wolontariusze, dla których otwarto w 2024 roku muzealny hostel.
Wspomniano także o najważniejszych rocznicach:
- 80. rocznica wyzwolenia Auschwitz – obchodzona 27 stycznia 2025 r., z udziałem 56 Ocalałych i kilkudziesięciu delegacji państwowych. Po raz pierwszy zorganizowano międzynarodowe studio telewizyjne z debatami ekspertów.
- 80. rocznica likwidacji tzw. Zigeunerlager
- 85. rocznica deportacji pierwszych Polaków do Auschwitz
– Podczas rocznicy 27 stycznia głos oddaliśmy tylko Ocalałym. To był wyraz szacunku i wyważonego tonu pamięci – mówił Cywiński.
Nowe wystawy i działania konserwatorskie
W 2025 roku Muzeum planuje otwarcie:
- Nowej Wystawy Polskiej
- pierwszej części Nowej Wystawy Głównej
- wystawy sztuki obozowej w dawnym budynku kuchni w Auschwitz I
Wspomniano także o sukcesach podróżującej wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”, prezentowanej obecnie w Royal Ontario Museum w Toronto, którą obejrzało już ponad 1,5 miliona osób.
Na terenie obozu prowadzone są też zaawansowane prace konserwatorskie przy budynkach w Birkenau, finansowane z Funduszu Auschwitz-Birkenau. Działają już również specjalistyczne laboratoria mikrobiologiczne.
Publikacje i dostęp do informacji
Muzeum opublikowało pięciotomowe „Kalendarium wydarzeń w KL Auschwitz” oraz 400 tys. egzemplarzy książekw 2024 roku. Udostępniono także nowoczesne narzędzie wyszukiwania danych o ofiarach na stronie ofiary.auschwitz.org.
– Bardzo wiele osób zgłasza się do nas z prośbą o pomoc w ustaleniu losów bliskich. Nasze Archiwum nadal odgrywa kluczową rolę w badaniu historii KL Auschwitz – powiedział Cywiński.
Członkowie Rady Muzeum kadencji 2025–2028
- prof. dr hab. Barbara Engelking – przewodnicząca
- Bogdan Bartnikowski
- prof. dr hab. Tomasz Gąsowski
- Piotr Hertig
- Anna Mirkes-Radziwon
- dr hab. Katarzyna Person
- Jacek Purski
- dr Joanna Talewicz
- Piotr Wiślicki
Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau to organ opiniodawczy powołany przez Ministra Kultury na podstawie ustawy o muzeach. Jej zadaniem jest nadzór nad realizacją misji Muzeum, ocena rocznych sprawozdań oraz opiniowanie planów działalności placówki.
Engelking jest uwazana za osobę
bardzo kontrowersyjną.
Barbara Engelking – sławne cytaty:
„Dla Polaków śmierć to była kwestia biologiczna, naturalna, śmierć jak śmierć. Dla Żydów to była tragedia, dramatyczne doświadczenie, metafizyka.”
Słowem, kobieta ma kwalifikacje.
Żydzi przejęli muzeum. Enkelging to ta, dla której Polacy to masa do przetopu. Gratuluję redakcji reklamy.