Sport

BRZESZCZE. Z funduszy OSPR powstanie skatepark

wizualizacja – Techramps
20 czerwca miało miejsce przekazanie placu budowy skateparku w Parku Miejskim w Brzeszczach. Zadanie realizuje będzie Firma Techramps sp. z o.o., zajmująca się budową profesjonalnych placów do jazdy na rolkach i deskorolkach. Skatepark powstanie do końca listopada.
Zgodnie realizowane jest w systemie zaprojektuj-wybuduj. Na podstawie podpisanej w październiku ubiegłego roku umowy Wykonawca opracował dokumentację i uzyskał niezbędne pozwolenia na realizację inwestycji.
Skatepark o powierzchni 650 m kw. wykonany zostanie w technologii betonowej monolitycznej. Obejmować będzie 5 rozbudowanych przeszkód, w tym: bank ramp, funbox z poręczami skośnymi + 2 x grindbox skośny, funbox z grapem oraz poręczami prostymi + 2 x disaster box, spin, bowl. W ramach zamówienia wykonawca wykona także instalację przeciwporażeniową oraz oświetlenie i monitoring skateparku. Ponadto zamontuje ławeczki, kosze na śmieci i tablicę z regulaminem korzystania z obiektu. Skatepark wykonany będzie połowy listopada 2022 roku.Skatepark powstaje w ramach realizowanego od ubiegłego roku zadania wieloletniego „Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Dworcowej w Brzeszczach”, na które Gmina Brzeszcze pozyskała dofinansowanie z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

W 2022 roku dokończone zostaną prace związane z remontem muszli koncertowej, budową alejek parkowych, budową całorocznego obiektu gastronomicznego, toalet, zagospodarowaniem terenu oraz wykonaniem nasadzeń (m. in. 150 drzew). Zgodnie z umową dotacji oraz umowami podpisanymi z wykonawcami robót park zostanie oddany do użytkowania przed końcem 2022 roku.
UG Brzeszcze
Poprzedni artykułNastępny artykuł

16 komentarzy

  1. „Pieniądze z OSPR-u powinny pójść w pierwszym rzędzie na uporządkowanie terenu między stacją kolejową a muzeum, wzdłuż ul. Leszczyńskiej” – itd.

    No tak, ale to przecież wszystko jest czyjeś. Dwa kto po „Lagergeszeft” Bebaka odważy się na poważnie wyłożyć pieniądze w doprowadzenie czegokolwiek do stanu porządnej strefy usługowo-przemysłowo-handlowej?

  2. @Przytomny
    „Nie widzę natomiast żadnych powodów, aby z OSPR finansowano fanaberie wójtów w miejscach położonych o 10 i więcej kilometrów od Oświęcimia.”

    Też takich powodów nie widzę. Podobnie zresztą jak nie widzę powodów by z OSPRu finansować remonty dróg na Osiedlu Chemików. Mało tego, jakichkolwiek dróg. Nie od tego są te pieniądze.

    PS. Moja żona ma na imię Małgorzata

  3. Nie rząd wymyślił tylko świętej pamięci prezydent Andrzej Telka, jeden z ostatnich rządzących tym miastem mających wizję.

  4. Jeśli dobrze sobie przypominam OSPR został wymyślony po serii awantur wokół żwirowiska i Świtonia, dyskoteki w garbarni itd., kiedy zrobił się skandal na cały świat. Rząd pomyślał i wymyślił, jak to zwykle rząd: to sypnijmy pieniędzmi, a będzie jakoś dobrze. Więc na samym początku OSPR miał służyć uporządkowaniu i upiększeniu terenu wokół muzeum, żeby wstydu przed turystami z zagranicy nie było i żeby drogi nie były tam dziurawe. Bardzo szybko jednak – i tu zdaje się Janusz ma rację – śp. prezydent Telka zaczął domagać się, aby część pieniędzy dostało wprost miasto, które jest poszkodowane przez obóz, bo z taką historią nikt nie będzie chciał inwestować w Oświęcimiu. Jak się okazało raczej przesadzał, ale rząd uznał tą argumentacje za słuszną i się zgodził. A potem przyzwyczajono się do kolejnych etapów OSPR-u: rząd – że daje pieniądze, a samorząd – że zawsze je dostaje.
    Jednak z ze skateparkiem w Brzeszczach to już lekka przesada. Skatepark nie służy upamiętnieniu więźniów obozu. Brzeszcze nie są poszkodowane wizerunkowo przez obóz w Oświęcimiu. Poza może brzeszczaninami pies z kulawą nogą nie kojarzy Brzeszcz z obozem. Więc te pieniądze powinny po prostu wrócić do Oświęcimia. Hough.
    (co rzecz jasna nie nastąpi).

  5. Panie Januszu – pieniędzmi z OSPR dysponuje rząd. Poważnie. Bo program jest „rządowy” i pieniądze idą od rządu. Każdorazowo zatwierdza proponowane przez samorządy inwestycje. Dawniej jeśli sołectwo w Głębowicach złożyłoby wniosek (kto mu zabroni składać?) o zbudowanie z pieniędzy OSPR-u wiaty przystankowej w środku wsi, to taki wniosek zostałby odrzucony. Ale teraz OSPR jest traktowany przez sprytnych okolicznych wójtów jak dojna krowa, a nikt z rządu tego faktycznie nie nadzoruje, lub nie chce nadzorować. Odnoszę tylko wrażenie, że chodzi o to, aby Oświęcim dostał z OSPR-u możliwie niewiele albo prawie nic. Z wiadomych powodów.
    Z protokołu kontroli NIK z 2021 r.: „Planując kolejny etap OSPR ani Minister, ani wojewoda małopolski nie konsultowali przydatności zgłaszanych przedsięwzięć, pod kątem celów i priorytetów Programu … Cel strategiczny został zakreślony tak szeroko, iż w praktyce realizować go można poprzez większość działań inwestycyjno-remontowych na terenie gmin, w obrębie których zlokalizowany jest były obóz lub związane z nim historycznie obiekty. Jedenaście spośród 31 zadań zostało zakwestionowanych przez NIK ponieważ nie były one (już kompletnie) związane z priorytetami, bądź wykraczały poza zakres priorytetu, w ramach którego zostały zgłoszone … inwestycje drogowe, stanowiące blisko 90% zadań, zgłaszane do realizacji w ramach Programu były wybierane ad hoc, według bieżących potrzeb”. I tak dalej.
    Na początku miało być tak:
    „Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy realizowany jest od 1997 r. Program tworzy warunki do zapewnienia pokoju społecznego wokół byłego KL Auschwitz-Birkenau oraz godnego upamiętnienia największego w Europie i na świecie miejsca pamięci masowej zagłady milionów ludzi”.
    A jak jest – właśnie widać.
    Sens byłby taki: z OSPR finansuje się zadania w zakresie z grubsza dotyczące Zasola, a samorząd Oświęcimia w pewien sposób zyskuje, nie musząc tam wydawać własnych budżetowych pieniędzy, za które może zrobić więcej w osiedlach na prawym brzegu Soły. Na takiej samej zasadzie powinien zyskać wójt gminy Oświęcim: z pieniędzy OSPR-u robione są remonty i inwestycje w Brzezince, dzięki czemu gmina miałaby fundusze do wydania ich w pozostałych wsiach. Nie widzę natomiast żadnych powodów, aby z OSPR finansowano fanaberie wójtów w miejscach położonych o 10 i więcej kilometrów od Oświęcimia.
    Ja jestem jak najbardziej przytomny.
    Przy okazji pozdrowienia dla szanownej małżonki Grażyny.

  6. @Przytomny
    Pomimo nicka jesteś dzisiaj jakiś nieprzytomny. Przecież w powiecie rządzi PO i to oni wymyślili większość tych iście gierkowskich inwestycji 🙂

    Z tego co pamiętam, OSPR został wymyślony dawno temu jako forma rekompensaty dla Oświęcimia za utrudnienia w rozwoju miasta wynikające z sąsiedztwa PMAB.

    Żadna z tych „inwestycji” nie podpada pod tę definicję, bo żadna nie działa prorozwojowo. Zwykłe bezmyślne szastanie pieniędzmi.

  7. „Można powiedzieć, że dzięki wsparciu rządu PiS wszędzie tam, gdzie samorządowcy wierzą w rząd PiS, realizowane są inwestycje” – powiedział publicznie cztery dni temu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

    No to mamy jasność.

  8. Pieniądze z OSPR-u powinny pójść w pierwszym rzędzie na uporządkowanie terenu między stacją kolejową a muzeum, wzdłuż ul. Leszczyńskiej, gdzie pełno jakiś starych poniemieckich ruin. Te które się da, trzeba wyremontować i przerobić, np na lofty (jest tam taki wielki ceglany budynek, wygląda na nadal w dość dobrym stanie), w dawnej hali OZNS można by zrobić zajezdnię autobusów MZK, dajmy na to. Może ktoś miałby inne pomysły. Te ruiny, które nie da się w żaden sposób sensownie wykorzystać, o ile są na jakiejś liście zabytków (?) można zasłonić pasami zieleni, drzew i krzewów.
    Nie wiem do kogo należą te duże ceglane budynki mieszkalne (bloki kolejowe?) na prawo i lewo od dworca, ale też one i ich otoczenie sprawiają przygnębiające wrażenie. Nie da się nic z tym zrobić? Na ale jeśli dalej miliony z OSPR mają iść na skateparki w Brzeszczach czy plaże przy stawach w Chełmku, itp, to rzeczywiście nie ma o czym mówić.

  9. Nic w Pislandii nowego. Z Funduszu Sprawiedliwości przeznaczonego teoretycznie na pomoc ofiar przestępstw kryminalnych Ziobro wydał na ten cel tylko 1/3 z będących do dyspozycji sum, reszta „rozeszła się” uznaniowo na umacnianie jego wpływów politycznych. Na przykład ponad 43 mln zł dostała Fundacja Profeto egzorcysty ks. Michała Olszewskiego. 9 milionów złotych przelano na konto Fundacji Ex Bono z Opola, za którą stoją działacze Solidarnej Polski związani z europosłem Patrykiem Jakim, wiceministrem Michałem Wójcikiem i wiceministrem Michałem Wosiem. Itepe, itede.
    Więc niedługo pewnie dowiecie się, że pieniądze z Oświęcimskiego Programu Strategicznego pójdą na tężnię solankową w Pcimiu czy jakieś nowe odwierty Ojca Inwestora.
    Gyros – jesteś po prostu zwykłym pisowskim idiotą.
    Pa.

  10. Szczerze powiedziawszy dziwię się, że Warszawa jeszcze finansuje fanaberie tych dekli. Inne gminy w kraju nie dostają tego typu prezentów…

  11. Wstrzymać budowę bo Krystynie i nieprzytomnemu się nie podoba. Trzeba słuchać lódó.

  12. Nie mam nic przeciwko skateparkom, w Brzeszczach czy gdziekolwiek, ale to jest po prostu chore.

Send this to a friend