Informacje

5 powodów, dla których warto chodzić po górach

„Góry, choć są niezmienne, to ich smak dla każdego z nas jest inny” – ten słynny cytat polskiego alpinisty Ryszarda Pawłowskiego dowodzi, jak nieoczywiste są góry i powody, dla których chcemy je zdobywać i wśród nich przebywać. Postaramy się jednak wskazać kilka najważniejszych przyczyn, dla których chodzenie po górach to wartościowa aktywność.

„Góry, choć są niezmienne, to ich smak dla każdego z nas jest inny” – ten słynny cytat polskiego alpinisty Ryszarda Pawłowskiego dowodzi, jak nieoczywiste są góry i powody, dla których chcemy je zdobywać i wśród nich przebywać. Postaramy się jednak wskazać kilka najważniejszych przyczyn, dla których chodzenie po górach to wartościowa aktywność.

  1. Ruch i aktywność fizyczna

Chodzenie po górach i wspinaczka to wyzwania fizyczne, które pomagają w utrzymaniu ciała w dobrej kondycji i zdrowiu. Szacuje się, że jedna godzina górskiej wędrówki pozwala spalić średnio 370 kalorii, choć wartości te mogą się różnić w zależności od stopnia trudności trasy czy obciążenia naszego plecaka. Właśnie ta różnorodność szlaków sprawia, że aktywności w górach są dostępne praktycznie dla każdego, bez względu na poziom sprawności czy doświadczenie w trekkingu. Górska aktywność może ograniczyć się do rodzinnego spaceru lub być prawdziwym sportowym wyzwaniem – bez względu na to, w jakiej grupie się znajdujesz, góry wzmocnią Twoje ciało i poprawią kondycję fizyczną. Aby odpowiednio przygotować się do tego typu sportowych wyzwań, warto zakupić dobrej jakości sprzęt i odzież w sklepie wyprawowym i przygotować się do zmiennych warunków, jakie mogą panować w górskim klimacie.

  1. Przyroda i piękno otoczenia

Góry i związana z nimi przestrzeń to doskonałe miejsce, aby docenić piękno natury, a często nawet pobyć sam na sam w zupełnie dzikim otoczeniu. Przyroda, malownicze krajobrazy, bujna roślinność, odgłosy natury czy dotyk kory drzew działają kojąco na nasz układ nerwowy, pozwalają nabrać dystansu do problemów i spraw życia codziennego. Obserwowanie przyrody, zwierząt i roślin, które zamieszkują górski ekosystem, to również ważna lekcja dla najmłodszych, która powinna obejmować również zagadnienia związane z ekologią i poszanowaniem natury.

  1. Wyzwania i osiągnięcia

Cele, szczególnie te stawiane samemu sobie, motywują do działania i pokonywania własnych słabości. Góry aż zachęcają, aby stawiać czoła nowym wyzwaniom, czego dowodem są challenge takie jak zdobycie Korony Gór Polskich, czyli 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w Polsce. Oczywiście nie trzeba traktować tych wyzwań jako głównego powodu przebywania w górach – wszak zachęcają one również do nabrania dystansu, odnalezienia spokoju i radości, jaką daje obcowanie z naturą.

  1. Rozwijanie umiejętności orientacji i zachowania w trudnych warunkach

Spanie pod namiotem, wspinaczka z potrzebą rozbicia obozowiska, a nawet nocleg w schronisku to niecodzienne sposoby na spędzenie nocy. Z pewnością nie każdy świetnie odnajdzie się w spartańskich warunkach, lecz survival może być dobrym sprawdzianem dla naszego charakteru, rodzinnych relacji czy przyjaźni. Warto od czasu do czasu wyjść ze strefy komfortu, również po to, aby móc poprawić swoje umiejętności orientacji w terenie, obserwować niebo w Dniu Spadających Gwiazd czy spędzić letni wieczór przy ognisku z bliską osobą.

  1. Poznawanie nowych ludzi i wzmocnienie relacji z bliskimi

Rzadko wspominamy o tym aspekcie chodzenia po górach, a z pewnością ma on spore znaczenie, szczególnie w sytuacji, gdy brakuje Wam na co dzień towarzystwa lub chcecie poprawić relacje z bliskimi. Wyjątkowym zwyczajem, który funkcjonuje tylko w górach, jest witanie się na szlaku, nawet jeśli nie znamy przechodniów. Długie wędrówki po górach zachęcają do poznawania nowych osób, a także rozmów z najbliższymi, które mogą być kontynuowane podczas wspólnego biwakowania. Śpiwory i inne akcesoria dla całej rodziny znajdziesz w sklepie górskim PAJAK.

Faktem jest, że chodzenie po górach, wspinaczka czy sporty uprawiane w górskim otoczeniu pozytywnie wpływają na nasze ciało, zdrowie i, co najważniejsze, umysł i kondycję psychiczną. Jednak to nieoczywistość gór sprawia, że każdy znajdzie swoje własne powody i motywacje, dla których warto będzie spakować plecak i ruszyć na szlak.

art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend