Informacje, Sport

VeloMałopolska: Trasy rowerowe w okolicach Małopolsce: Oświęcim, Kraków, Dunajec

Odkryj Małopolskę z perspektywy roweru dzięki projektowi VeloMałopolska. Sprawdź 8 tras rowerowych prowadzących przez najpiękniejsze krajobrazy regionu, takie jak Puszcza Niepołomicka, Pieniny czy Tatry. Poznaj szczegóły i planuj wycieczki rowerowe w Małopolsce!

VeloMałopolska: Aktywna Turystyka Rowerowa w Małopolsce

Widok na góry z trasy rowerowej VeloMałopolska
Widok na góry z trasy rowerowej VeloMałopolska

Turystyka Rowerowa w Małopolsce

Małopolska posiada wyjątkowo dogodne warunki do rozwoju turystyki aktywnej i rekreacyjnej. Największe atuty regionu to duża różnorodność topograficzna i przyrodnicza, piękne krajobrazy oraz interesujące zabytki. Dzięki realizowanemu przez województwo małopolskie projektowi VeloMałopolska, wiele atrakcji Małopolski można odwiedzić podczas wypraw rowerowych.

Mapa tras rowerowych VeloMałopolska
Trasy rowerowe VeloMałopolska

VeloMałopolska: Sieć Tras Rowerowych

VeloMałopolska to sieć 8 tras rowerowych, zaprojektowana tak, aby pozwalała dotrzeć w każdy region Małopolski. Trasy VeloMałopolska przebiegają przez obszary cenne przyrodniczo i turystycznie, między innymi przez Puszczę Niepołomicką, Pieniny, Spisz, pogórza i Tatry, a przy tym łączą główne ośrodki miejskie w województwie – Kraków, Oświęcim, Tarnów i Nowy Sącz. Co więcej, do głównych tras VeloMałopolska dochodzą lokalne ścieżki i szlaki rowerowe, co umożliwia planowanie różnorodnych wycieczek i znacznie podnosi atrakcyjność oraz zasięg aktywnej turystyki w regionie.

Trasy VeloMałopolska

Na VeloMałopolska składa się 8 tras rowerowych:

Obecnie można przejechać Małopolskę z północy na południe po VeloDunajec, a ze wschodu na zachód Wiślaną Trasą Rowerową. Dzięki temu ścieżki rowerowe połączyły już takie centra turystyczne jak Oświęcim, Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Nowy Targ i Zakopane.

Trasy rowerowe VeloMałopolska
Trasy rowerowe VeloMałopolska

Planowanie Wycieczek

Projekt VeloMałopolska jest jeszcze w trakcie realizacji. Niektóre fragmenty tras są w budowie, a część w fazie planowania. Dlatego przed wycieczką warto przeczytać dokładny opis trasy oraz przyjrzeć się aktualizowanym na bieżąco mapom. Co więcej, w aktualnościach oraz artykułach o poszczególnych trasach przedstawiane są propozycje objazdów, poprowadzone w miarę możliwości po drogach o małym natężeniu ruchu drogowego.

Rowerzyści na trasie VeloMałopolska
Rowerzyści na trasie VeloMałopolska

EuroVelo dla VeloMałopolska

Ideał, do którego dąży projekt VeloMałopolska, to uzyskanie certyfikatu EuroVelo, który potwierdza najwyższy standard ścieżek rowerowych. Oznacza to ciągłość oraz odseparowanie trasy rowerowej od ruchu drogowego, utwardzoną nawierzchnię, odpowiednie nachylenie terenu oraz czytelne i jasne oznakowanie trasy. Ponadto styk głównej sieci rowerowej z linią kolejową umożliwia dojazd na trasy oraz oferuje alternatywne środki transportu w razie nieprzewidzianych trudności.

Mapa tras rowerowych VeloMałopolska
Mapa tras rowerowych VeloMałopolska

Historia VeloMałopolska

Koncepcja budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych VeloMałopolska powstała w 2013 roku na zlecenie Województwa Małopolskiego. Projekt budowy został powierzony Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Krakowie. W ciągu pięciu lat realizacji, od 2015 roku, oddano już 600 km (z planowanych 1000 km) tras rowerowych o najwyższym standardzie.

VeloMałopolska – Mapy

Planując wycieczkę rowerową po Małopolsce, warto sprawdzić mapy z zaznaczonym przebiegiem wszystkich realizowanych i planowanych tras rowerowych VeloMałopolska.

Widok na trasy rowerowe VeloMałopolska
Widok na trasy rowerowe VeloMałopolska

Mapa VeloMałopolska w Google Maps

Niestety Google Maps nie ujmuje jeszcze wszystkich gotowych odcinków sieci VeloMałopolska w swoim algorytmie wyznaczania optymalnego wyboru tras rowerowych. Prezentujemy trasy korzystając z Google Maps z jednego prostego powodu – to najbardziej popularna aplikacja mapowa na świecie, obecna praktycznie na każdym smartfonie.

Po kliknięciu w ślad konkretnej trasy wyświetla się jej opis razem z linkiem, w który należy kliknąć, aby przejść do szczegółowej mapy obrazującej postęp prac i rodzaj nawierzchni.

Mapa prezentuje:

  • Sieć istniejących i budowanych tras rowerowych VeloMałopolska
  • Sieć rekomendowanych szlaków rowerowych
  • Wycieczki rowerowe, które można filtrować według kategorii: długości, trudności, pętli/linii, przeznaczenia (rodzinne, szosowe, MTB, turystyczne/gravel, tematyczne)
  • Miejsca Przyjazne Rowerzystom oraz Miejsca Obsługi Rowerzystów.

Źródło: UMWM

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Prawo PiS. A czy przypadkiem ścieżkami do nie zajmował się za czasów pisu pan Albert?

Send this to a friend