Informacje

Rower stacjonarny – sposób na świetną formę przez cały rok

Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym wiele z nas przybiera nieco na wadze. Nic dziwnego – aura nie zachęca do ruchu na świeżym powietrzu, kuszą za to gorąca czekolada i słone przekąski podjadane podczas oglądania seriali. Jak zmobilizować się do ruchu w zimne dni? Postaw na rower stacjonarny! Sprawdź, czym kierować się podczas wyboru takiego urządzenia.

 

Dzięki ćwiczeniom na rowerze stacjonarnym wzmocnisz mięśnie nóg, poprawisz ogólną kondycję organizmu i stracisz zbędne kilogramy. Rowery stacjonarne treningowe dostępne na rynku różnią się między sobą mechanizmem działania czy posiadanymi funkcjami. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wybrać model najlepszy dla siebie.

Rower treningowy magnetyczny czy mechaniczny?

Wśród rowerów stacjonarnych znajdziesz te z oporem mechanicznym oraz magnetycznym, np. rower treningowy yesoul s3.

Rower treningowy mechaniczny generuje opór podczas jazdy poprzez tarcie koła zamachowego. W urządzeniach tego typu zazwyczaj można regulować opór za pomocą pokrętła. Rowery stacjonarne mechaniczne są stosunkowo tanie. Należy jednak pamiętać, że będą nieco hałasować podczas użytkowania.

Rower treningowy magnetyczny jest wyposażony w specjalny hamulec, dzięki któremu osoba ćwicząca może precyzyjniej regulować zakres obciążenia, a tym samym lepiej dostosować trening do swoich potrzeb. Ponadto urządzenia tego typu pracują cicho – jazda nie przeszkodzi Ci w oglądaniu ulubionego serialu. Cena rowerów magnetycznych jest z reguły wyższa niż modeli z oporem mechanicznym.

Zobacz także 5 pomysłów na świąteczny prezent!

Na rynku dostępne są również rowery treningowe elektromagnetyczne. Systemem oporowym steruje mikroprocesor, dostosowując opór automatycznie w zależności od wybranego planu treningowego. Tego typu urządzenia polecane są dla zaawansowanych użytkowników, którzy będą wiedzieli jak w pełni wykorzystać funkcje i zalety roweru elektromagnetycznego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru roweru treningowego?

Najpopularniejsze modele rowerów stacjonarnych to te pionowe. Przyjmujesz w nich pozycję taką, jak na tradycyjnym rowerze. Warto jednak wiedzieć, że dostępne są również rowery stacjonarne poziome, na których ćwiczy się w pozycji półleżącej. Dedykowane są one osobom zmagającym się z problemami z kręgosłupem.

Nowoczesne modele rowerów stacjonarnych mają wbudowany komputer treningowy. Na wyświetlaczu pokazują się informacje m.in. o czasie trwania treningu, prędkości pedałowania, spalonych kaloriach itp.

Nie bez znaczenia będzie również komfort użytkowania. Jeśli rower okaże się niewygodny, będziesz szukać wymówek, byleby tylko opuścić trening. Dlatego też przed zakupem warto „przymierzyć” rower w sklepie stacjonarnym, by przetestować wygodę siodełka czy uchwytów. Pamiętaj, że wysokość siodełka można zazwyczaj regulować i dostosować do wzrostu użytkownika.

Jeśli masz niewielkie mieszkanie, zwróć uwagę, czy dany rower stacjonarny można złożyć. Dzięki temu urządzenie nie będzie zajmować cennego miejsca, kiedy akurat nie będzie używane.

art. partnerski

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend