Informacje

POWIAT. Aż 5 prób wyłudzenia na „wnuczka”

Policjanci ponownie ostrzegają przed oszustami, którzy posługując się różnego rodzaju metodami, usiłują wyłudzić pieniądze od seniorów. W środę 9 czerwca po południu doszło do pięciu prób wyłudzenia pieniędzy  „metodą na wnuczka”. Do przestępstwa nie doszło, gdyż czworo seniorów z Oświęcimia oraz  seniorka z Rajska od razu zorientowali się, że taki telefon oznacza próbę wyłudzenia pieniędzy.

Jak wynikało z relacji przekazanych przez seniorów sprawcy podawali się za bliskie osoby, informując, że córka bądź wnuczek mieli wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy na kaucję. Świadomi seniorzy nie dali się jednak nabrać i natychmiast przerywali rozmowę kontaktując się z bliskimi lub dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Policjanci poszukują sprawców i nadal apelują  o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na głównie na numery telefonów stacjonarnych, wyłudzają pieniądze.

Przypominają, żeby nie sugerować, się pośpiechem, który narzucają sprawcy, a własnym  rozsądkiem,  i nigdy w takich sytuacjach nie przekazywać pieniędzy osobie obcej.

Jak należy postąpić:

W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy natychmiast należy skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który znalazł się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.

Nie wolno działać w pośpiechu, i  nie wolno ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu.

We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub na numer alarmowy 112.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend