Informacje

POWIAT. 19 interwencji w związku z zakazem przemieszczania się

W czasie Świąt Wielkanocnych policjanci, strażnicy i żołnierze pilnowali bezpieczeństwa mieszkańców, a wspomagając służby sanitarne, reagowali na przypadki łamania zakazów wprowadzonych w związku z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa.    Choć większość mieszkańców powiatu oświęcimskiego zastosowała się do wprowadzonych obostrzeń i okres świąteczny spędziła w domach, to kilkudziesięciu sprawców wykroczeń dotkliwie odczuje finansowe konsekwencje swojej lekkomyślności.

Największą liczbę interwencji stanowiły przypadki łamania obowiązujących przepisów, wprowadzonych w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii, które w przeważającej większości wiązały się ze złamaniem przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Funkcjonariusze przeprowadzili 19 interwencji w związku ze złamaniem obostrzenia dotyczącego zakazu przemieszczania się. Najczęściej dotyczyły one osób nietrzeźwych wracających do  swoich domów od znajomych lub też uczestników imprez alkoholowych, którzy swoim głośnym zachowaniem wzbudzili zainteresowanie  sąsiadów. W 15 przypadkach policjanci interweniowali w związku z gromadzeniem się osób.  W większości interwencje dotyczyły osób, siedzących na ławeczkach i spożywających alkohol lub przypadków imprez alkoholowych zakłócających spokój i ciszę nocną mieszkańcom.

W dniu 10 kwietnia br. tuż przed godziną 13.00 policjanci interweniowali wobec dwóch  mieszkańców Osieka, spożywających piwo w rejonie dawnego boiska piłkarskiego w Osieku. Mundurowi poinformowali ich o złamaniu zakazu spożywania alkoholu w miejscu publicznym oraz złamaniu zakazu przemieszczania się.

W dniu 10 kwietnia br. tuż przed godziną 14.00 policjanci interweniowali wobec trzech mieszkańców Oświęcimia, spożywających piwo przed jedną z kamienic oświęcimskiej Starówki. Mundurowi poinformowali ich o złamaniu zakazu spożywania alkoholu w miejscu publicznym, zakazu gromadzenia się natomiast dwóch znajomych mieszkańca kamienicy,  powiadomili o złamaniu zakazu przemieszczania się.

Tego samego dnia tuż przed godziną 16.00 na Osiedlu Nad Sołą w Kętach policjanci interweniowali wobec dwóch mieszkańców Kęt, spożywających piwo przed jedną z kamienic oświęcimskiej Starówki. Mundurowi poinformowali ich o złamaniu zakazu spożywania alkoholu w miejscu publicznym oraz zakazu przemieszczania się.

W dniu 11 kwietnia br. w Przeciszowie policjanci interweniowali w związku ze zgłoszoną awanturą domową. W trakcie czynności okazało się, że 44 – letni mieszkaniec Przeciszowa, aby pokłócić się z bratem złamał zakaz przemieszczania się.

Tuż po godzinie 12.00 podczas patrolu na ulicy Zasole w Oświęcimiu, policjanci zauważyli dwóch mężczyzn pijących piwa na ławeczce przed blokiem. 29 i 32 – letniego, oświadczyli , że „mogą pić piwo w tym miejscu i nie interesują ich żadne zakazy”.  Policjanci poinformowali mężczyzn o tym, że złamali zakaz spożywania alkoholu w miejscu publicznym oraz zakaz przemieszczania się.

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych dzielnicowy w rejonie jednego ze sklepów na Osiedlu Błonie zauważył dwóch mężczyzn siedzących na barierkach i pijących piwo. Policjant poinformował ich o złamaniu zakazu spożywania alkoholu w miejscu publicznym oraz  przemieszczania się.

W dniu 12 kwietnia br. o godzinie 12.50 patrol Straży Miejskiej  podczas kontroli Osiedla Zasole w Oświęcimiu zauważył leżącego na chodniku mężczyznę. W trakcie udzielania pierwszej pomocy okazało się, że mężczyzna był nietrzeźwy i zasnął wracając do domu z imprezy alkoholowej. 45 – letni mieszkaniec Oświęcimia został poinformowany o złamaniu zakazu przemieszczania się.

Wobec sprawców wszystkich wykroczeń zastosowano postępowanie mandatowe, a dodatkowo z uwagi na stwierdzone naruszenia przepisów, niosące ze sobą wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa, policjanci przekazali odpowiednie informacje do Inspekcji Sanitarnej. Inspektorzy, na  nieodpowiedzialnych obywateli,  mogą nałożyć karę grzywny nawet do 30 tysięcy złotych.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend