Wideo

Porozmawiajmy o diecie i wiedzy na wagę naszego zdrowia

W „Porozmawiajmy.O” gościmy dr inż. Annę Kościej, kierownika Zakładu Dietetyki w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. W programie uczestniczy także dr Jakub Przewoźnik, absolwent pierwszego rocznika oświęcimskiej uczelni. Program prowadzi Paweł Plinta, prezes stowarzyszenia Instytut Spraw Obywatelskich „Nowy Oświęcim”.

W Oświęcimiu uruchamiane są właśnie – pierwsze w Polsce – studia podyplomowe z zakresu dietetyki onkologicznej i prehabilitacji. – Studia te mają na celu poszerzenie kompetencji pracowników ochrony zdrowia w zakresie opieki nad pacjentami onkologicznymi – mówi dr Anna Kościej.

Oświęcimska uczelnia jest naszym lokalnym skarbem. – Jej rozwój i rodzące się tu innowacje, to także recepta na wiele oświęcimskich problemów – mówi Paweł Plinta.

Jako społecznicy i oświęcimscy radni uważamy, że omawiana dziś tematyka jest współcześnie bardzo ważna, także dla mieszkańców naszego miasta i okolic. Z uwagą słuchamy tego, co ma nam do powiedzenia pani dr inż. Anna Kościej – komentuje Jakub Przewoźnik. – Dziękujemy pani Annie za przyjęcie zaproszenia i zaproponowanie tematu tego odcinka „Porozmawiajmy.O” – dodaje Przewoźnik.

Nasz gość wyjaśnia skąd wziął się pomysł na uruchomienie w Oświęcimiu podyplomowego kierunku „Dietetyka onkologiczna i podstawy prehabilitacji”. Zmiany wymusza rzeczywistość. Zastanawiamy się dlaczego pacjentów onkologicznych ciągle przybywa, bo te ostatnie dekady, niestety, przynoszą znaczący wzrost liczby pacjentów u których rozpoznawana jest choroba nowotworowa. To jest właśnie ten decydujący impuls do uruchomienia studiów. Odpowiednia dieta jest natomiast jednym z pierwszych kroków na ścieżce powrotu do zdrowia. Pacjent z chorobą nowotworową musi być dobrze odżywiony, aby miał siłę walczyć z chorobą. A co oznacza termin prehabilitacja?

W skrócie, to kompleksowe, wielokierunkowe przygotowanie pacjenta do leczenia onkologicznego, które ma na celu doprowadzenie pacjenta do jak najlepszego stanu zdrowia przed planowaną, najczęściej długotrwałą i złożoną terapią onkologiczną – mówi dr inż. Anna Kościej.

Dla kogo są te studia podyplomowe? – Zaproponowane przez oświęcimską uczelnię studia skierowane są głównie do absolwentów kierunków medycznych. Do podjęcia studiów zachęcamy dietetyków, lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychologów, farmaceutów, ratowników medycznych – mówi dr inż. Anna Kościej. Chodzi tutaj głównie o pogłębienie zdobytej już wcześniej wiedzy medycznej.

 – Cieszę się, że Małopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu poszerza edukacyjną ofertę, poszerza się o nowych ludzi i stale też dopasowuje wachlarz propozycji do rynkowych i społecznych realiów. To z pewnością zwiększa możliwości i praktyczne umiejętności studentów – mówi Paweł Plinta. – Cieszę się też bardzo, że proponowane obecnie kierunki studiów mają charakter praktyczny, bo dobry zawód jest na wagę złota – dodaje Plinta.

Pytamy również naszego gościa o ocenę przyszłości takich ośrodków akademickich jak nasz w Oświęcimiu. – Dr Anna Kościej opowiada o tym, co wyróżnia studiowanie w tym miejscu, na tle innych, dużych ośrodków. Rozmawiamy o sposobie kształcenia i obecnym wyposażeniu uczelni. Oświęcim i nasza uczelnia naprawdę ma tu swoje mocne strony – zaznacza Jakub Przewoźnik.

Korzystając z obecności świetnego specjalisty, próbujemy też odpowiedzieć na ważne pytanie, jak powinna wyglądać właściwa i zdrowa dieta…

Serdecznie zapraszamy do „Porozmawiajmy.O”. Czekamy na Wasze tematy i propozycje. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą rozmawiać i działać na rzecz poprawiania naszej lokalnej rzeczywistości.

Nasz adres e-mail: porozmawiajmy.o.oswiecim@gmail.com

Nasz numer telefonu: 500 146 701

Zapraszamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!

art. partnerski

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend