Informacje

OŚWIĘCIM. Premierowy pokaz filmu „Ocalić ocalonych” Gabrieli Mruszczak

Premierowy pokaz filmu „Ocalić ocalonych”, który tematycznie zbiega się z kolejną rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, odbędzie się 24 stycznia 2024 r. o godz. 11:00 w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu, w auli 2.11  – I piętro – w budynku Collegium Primum.
Film „Ocalić ocalonych” jest dokumentalną opowieścią o poświęceniu dla drugiego człowieka, bezinteresownej pomocy, doktorze Józefie Bellercie oraz szpitalu PCK dla wyzwolonych więźniów KL Auschwitz.
Historycznym bohaterem filmu jest doktor Józef Bellert, który przez prawie 6 miesięcy kierował pionierskim i jednym z największych szpitali polowych w Europie. Wraz z grupą lekarzy, pielęgniarek i sanitariuszy – mimo braku leków, jedzenia, wody, prądu, w trudnych warunkach sanitarnych – pomógł przywrócić zdrowie kilku tysiącom pacjentów różnych narodowości – byłym więźniom KL Auschwitz-Birkenau. W tej pracy pomagali mu ochotnicy wśród, których byli również mieszkańcy ziemi oświęcimskiej. W filmie pojawiły się nagrania archiwalne m.in. Eugeniusza Daczyńskiego, Jadwigi Flader (z d. Żogała), Mieczysława Jakuczka, Aleksandry Kołodziejczyk (z d. Bystroń), Genowefy Tokarewicz (z d. Ulmann).
W rolach głównych wystąpiły studentki pielęgniarstwa Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu: Beata Jaczewska, Katarzyna Klimeczko, Anna Makowska-Hulbój, Oliwia Pichnar
Reżyserem filmu jest Gabriela Mruszczak, oświęcimianka, historyk, od wielu lat współpracująca z TVP przy realizacji filmów dokumentalnych.
Dokument powstał we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem – oddział w Krakowie oraz Małopolską Uczelnią Państwową im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend