Informacje

OŚWIĘCIM. Muzeum szuka pamiątek po Igorze Mitoraju

Rok 2024 został ogłoszony rokiem Igora Mitoraja. Z tej okazji Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w marcu organizuje spotkanie poświęcone życiu i twórczości wybitnego artysty. Na towarzyszącej wydarzeniu wystawie czasowej oprócz dzieł Mistrza ze swoich zbiorów pokaże pamiątki znajdujące się w prywatnych archiwach mieszkańców. Są już pierwsze zgłoszenia.

Przypomnijmy, że w ub.r. muzeum zorganizowało w swojej siedzibie „Spotkanie przy kawie z Igorem Mitorajem” połączone z obchodami 79. rocznicy urodzin artysty. Sala konferencyjna wypełniła się po brzegi wielbicielami jego twórczości. To wówczas, podczas rozmów, okazało się, że wiele osób ma różnego rodzaju przedmioty związane z twórcą, który wychował się w Grojcu koło Oświęcimia. Również wtedy pojawił się pomysł, by w roku 2024 – roku okrągłych rocznic – urodzin (80) i śmierci (10) Igora Mitoraja stworzyć wystawę czasową z pamiątkami po nim i dziełami ze zbiorów MPMZO.

Na tegoroczny apel muzeum od razu odpowiedziały dwie uczestniczki spotkania sprzed roku – Joanna Chrząszcz i Edyta Mitoraj. Dzięki nim na marcowej wystawie będzie można zobaczyć bilet wstępu na wystawę Igora Mitoraja, plakat i album z jego autografami i dedykacją oraz, uwaga: zestaw nigdy niepublikowanych fotografii autorstwa Joanny Chrząszcz z wystawy Mistrza w Krakowie w 1993 roku.

Wszystkich, którzy chcieliby wypożyczyć na rocznicową wystawę czasową przedmioty związane z Igorem Mitorajem prosimy o kontakt telefoniczny: 33/447-40-84 lub e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl

Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego. W przypadku zgłoszenia po terminie nie gwarantujemy prezentacji przedmiotów na wystawie.

Muzeum Pamięci

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend