Kultura

OŚWIĘCIM. Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na wystawę

Na ten moment czekali wszyscy – muzealnicy, świadkowie historii oraz mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej i regionu. Po 5 latach od podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia nowej placówki muzealnej w Oświęcimiu, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej otwiera swoje „bramy” i zaprasza zwiedzających do odkrywania niezwykłej ekspozycji, której celem jest przywrócenie i ocalenie pamięci o ludziach tworzących historię ziemi oświęcimskiej. W maju i czerwcu wstęp do Muzeum jest bezpłatny. 

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (MPMZO) otwiera wystawę stałą dla mieszkańców 1 maja 2022 r. W tym dniu, od godziny 15.00 (po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej) otwarcie Muzeum będzie połączone z promocją albumu pt. „Spacer po Oświęcimiu. Fotografie ze zbiorów Tadeusza Firczyka”. Z kolei od 2 maja zapraszamy wszystkich mieszkańców do aktywnego zwiedzania wystawy stałej, najmłodszych zachęcamy do eksplorowania „Ścieżki Superbohaterów”, dzięki której dzieci mają okazję poznać historię przez zabawę na świeżym powietrzu.

Otwarcie Muzeum to początek niesamowitych wydarzeń i atrakcji, jakie muzealnicy zaplanowali dla mieszkańców. Wśród nich Noc Muzeów (14 maja), czy projekcja filmu rysunkowo-dokumentalnego pt.: „Kurierka”. Warto z nich skorzystać i na bieżąco śledzić ofertę Muzeum zarówno poprzez stronę internetową jak i social media.

Muzeum będzie czynne w stałych porach – od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Zachęcamy do dokonania rezerwacji wizyty (szczególnie grupy zorganizowane) za pośrednictwem strony https://bilety.muzeumpamieci.pl Średni czas potrzebny na zwiedzenie Muzeum to 1,5 godziny.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprasza na wystawę

Ekspozycja przedstawia bohaterskie działania mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy z narażeniem życia udzielali pomocy więźniom obozu Auschwitz. Multimedialna forma wystawy pozwala widzom jeszcze bardziej doświadczyć i poczuć emocje, jakie towarzyszyły świadkom historii. Istotą ekspozycji są filmy zbudowane na relacjach świadków. Żywe wspomnienia o codzienności okupacyjnej przedstawiają brutalny świat utrwalony w pamięci świadków. Bolesne, wzruszające wspomnienia, którym towarzyszą silne emocje spowodowane bestialstwem okupantów, sprawiają, że wystawa w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest niezwykle cenną i ważną lekcją historii dla każdego. Lekcją, który każdy powinien wziąć do serca i przekazywać z pokolenia na pokolenie. Bohaterowie relacji na nowo przeżywają historię, w której uczestniczyli. Filmy wzbogacone są komentarzem narratora, zdjęciami i archiwalnymi dokumentami. Wystawę uzupełniają artefakty umieszczone w nowoczesnych gablotach.

Relacje świadków historii, szczególne pamiątki – czyli wyjątkowa ekspozycja Muzeum

Przestrzeń muzealna jest oszczędna kolorystycznie, pojawiają się trzy kolory szary, czarny i jako dodatek czerwony, co nawiązuje do logo muzeum. Cała aranżacja jest minimalistyczna i służy temu, aby zwiedzający mógł skupić uwagę na opowiadanych historiach. Wspomnienia i relacje świadków historii uzupełniają artefakty umieszczone w nowoczesnych, podświetlanych gablotach. Szczególnie interesujące są np. pamiątki po Helenie Płotnickiej niosącej pomoc więźniom KL Auschwitz, zamordowanej za swoją działalność w obozie czy wyposażenie apteki Marii Bobrzeckiej- farmaceutki z Brzeszcz dostarczającej leki więźniom. Umieszczona w gablocie przedwojenna walizka z Brzezinki stanowi symbol zmieniających się, tragicznych losów mieszkańców ziemi oświęcimskiej. Towarzyszyła ona swoim właścicielom podczas wysiedleń-przesiedleń, kiedy postanowiono utworzyć w Brzezince obóz koncentracyjny.

Wystawa stała w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Wystawa zlokalizowana jest na 3-ech piętrach budynku. W pierwszej strefie zwiedzający mogą podziwiać rzeźbę autorstwa światowej sławy artysty Igora Mitoraja, pochodzącego z Grojca. W tej strefie Goście Muzeum na jednym z pierwszych w Polsce ekranów sferycznych zobaczą film ukazujący piękno ziemi oświęcimskiej. Na ścianie umieszczony został ekran dotykowy dający możliwość przybliżenia historii tego regionu. W drugiej strefie zwiedzający m.in. przejdą przez ekran parowy który niczym kurtyna odsłania poprzez wyświetlane zdjęcia przeszłość z okresu międzywojennego. Wystawa multimedialna dotycząca II wojny światowej ma formę labiryntu, w którego wydzielonych przestrzeniach zwiedzający ma możliwość wysłuchania wspomnień świadków. Mówią one o ich zaangażowaniu w udzielaniu pomocy więźniom pobliskiego obozu. W nowoczesnych gablotach umieszczone zostały obiekty związane z czasami okupacji niemieckiej, a także bohaterskimi postaciami. Trzecia strefa znajduje się na poddaszu, odwołuje się do miejsca schronienia ratowanych więźniów. Przestrzeń symbolizuje bezpieczne miejsce zagwarantowane przez polskie rodziny uciekającym z obozu. Ostatnia część tej strefy opowiada o pierwszych miesiącach i latach po zakończeniu II wojny światowej i represjach jakich doświadczali mieszkańcy i ich rodziny za swoją działalność w czasie wojny. Kontynuacją wystawy stałej jest na zewnątrz. „Ścieżka Superbohaterów” to wyjątkowe miejsce, składa się z siedmiu stref, z których każda dedykowana jest dzieciom – małym „zuchom”, którzy w czasie II wojny światowej mimo swojego wieku pomagali w tych trudnych czasach. Ta wyjątkowa przestrzeń przenosi korzystające z niej dzieci w przeszłość.

Nie możemy się doczekać, żeby Was powitać!

art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend