Kultura, Wideo

OŚWIĘCIM. 25 filmów, czyli nowe cyfrowe zwiedzanie Oszpicina

Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu przygotowało projekt wirtualnego zwiedzania miasta. W jego ramach wyreżyserowano 25 filmów, dzięki którym można wyruszyć w podróż po wielowiekowej i wielokulturowej historii Oświęcimia. Cyfrowe zwiedzanie Oszpicina (jak nazywała miasto społeczność żydowska, która przed wojną stanowiła połowę mieszkańców) jest już dostępne w czterech wersjach językowych: po polsku, angielsku, niemiecku i ukraińsku.

– Przybliżamy dzieje Oświęcimia wszystkim osobom, chcącym lepiej poznać bogatą przeszłość miasta, które stało się symbolem Auschwitz i Holokaustu. Stąd stworzony przez nas projekt, w ramach którego zostały przygotowane niemal dwie godziny nagrań na temat najciekawszych miejsc, zabytków i pamiątek związanych z historią Oszpicina. Filmy zostały przygotowane w ciekawy i angażujący sposób, dzięki czemu mogą być także punktem wyjścia do dalszego zgłębiania dziejów miasta czy pracy edukacyjnej z uczniami, także w ramach przygotowań do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz czy lekcji historii – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu i zachęca wszystkich zainteresowanych do korzystania z przygotowanych nagrań. Są one już dostępne na profilu muzeum w serwisie YouTube. Będą też publikowane w najbliższych miesiącach w mediach społecznościowych Muzeum Żydowskiego.

W nagraniach biorą udział historycy i edukatorzy związani z Muzeum Żydowskim w Oświęcimiu. Dzięki nim można poznać ciekawostki związane z architekturą miasta, ale też biografie osób ważnych dla Polski i Oświęcimia. Wśród prezentowanych postaci jest chociażby wyjątkowa historia przyjaźni Marty Świderskiej i Olgi Pressler (przedwojennych uczennic oświęcimskiego liceum) czy też wciąż szerzej nieznana biografia Berka Joselewicza. Był on pułkownikiem wojska polskiego, polskim Żydem i patriotą, walczącym między innymi w powstaniu kościuszkowskim, wraz z stworzonym przez siebie pułkiem ochotników żydowskich oraz oficerem Legionów Polskich we Włoszech. Joselewicz jest także patronem oświęcimskiej ulicy, która przed II wojną światową nosiła nazwę ul. Żydowskiej i stanowiła centrum życia tej społeczności.

Filmy pozwalają także lepiej poznać współczesne oblicze miasta. Krakowski architekt Bartosz Haduch opowiada o Parku Pamięci Wielkiej Synagogi, który stał się wyjątkowym i wielokrotnie nagradzanym zielonym upamiętnieniem w sercu Oświęcimia. Mirosław Ganobis, miłośnik historii miasta przybliża natomiast historię swoich bliskich relacji z rodziną Haberfeldów i opowiada o najciekawszych obiektach ze swojej kolekcji, znajdujących się obecnie na wystawie w Muzeum Żydowskim.

Niezależnie od skorzystania z cyfrowego zwiedzania Oświęcimia, warto rozważyć też wizytę w mieście, chociażby w trakcie zbliżających się wakacji. – Wszystkie osoby, które mają możliwość przyjechać do Oświęcimia osobiście, oczywiście zapraszamy do odwiedzenia miasta. Podczas takiej wycieczki można lepiej poznać miejsca i historie odkrywane podczas wirtualnego zwiedzania – dodaje Maciek Zabierowski, odpowiedzialny w Muzeum Żydowskim za działania edukacyjne. Jak dodaje, do dyspozycji gości pozostają wielojęzyczni przewodnicy, którzy oprowadzają po muzeum, ale też jedynej zachowanej synagodze przedwojennego Oświęcimia, cmentarzu żydowskim i Starym Mieście. Osoby, które wolą zwiedzić muzeum oraz miasto samodzielnie, mogą bezpłatnie pobrać na swój smartfon aplikację Oszpicin – przewodnik mobilny po dawnym Oświęcimiu.

Prace nad przygotowaniem cyfrowego zwiedzania miasta trwały przez ostatnie półtora roku i było realizowane przez Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu wraz z Manolo Filmy. Działanie zostało zrealizowane przy wsparciu fundacji Dutch Jewish Humanitarian Fund oraz Konsulatu Generalnego RFN w Krakowie.

***

Żydowscy oświęcimianie nazywali swoje miasto Oszpicin (jid. goście). Przed wybuchem II wojny światowej stanowili oni ponad połowę mieszkańców, z których Zagładę przeżyła jedynie garstka. Ostatni żydowski oświęcimianin, Szymon Kluger, zmarł w 2000 r. Ich dzieje prezentuje Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu, zlokalizowane w centrum starego miasta i tworząc kompleks razem z zabytkową Synagogą Chewra Lomdej Misznajot oraz Cafe Bergson. Więcej informacji na temat instytucji można znaleźć na stronie www.oshpitzin.pl oraz na Facebooku i Instagramie.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend