Informacje

OSIEK. Włamanie na konto portalu społecznościowego i wyłudzenie kodu BLIK

Włamanie na konto portalu społecznościowego, a następnie wyłudzenie kodu BLIK do wypłaty gotówki, to przestępstwo, które ostatnio często stosują oszuści. Najczęściej poszkodowanymi stają się właściciele kont znajdujących się na serwisach społecznościowych Meta: Facebook, i Messenger oraz ich znajomi.

Wczoraj (14.03.2024) o takim przestępstwie Policję powiadomiła 24 – letnia mieszkanka Osieka. Nieznany sprawca po włamaniu na jej konto społecznościowe, przesłał wiadomość do jej rodziny i znajomych, sugerując, że to ona potrzebuje pożyczyć kilkaset złotych. Znajomi pieniądze mieli przelać blikiem.  Dwóch znajomych 24 – latki nie dzwoniąc do niej,  przychyliło się do prośby, jednakże z tą różnicą, że pieniędzy nie przelali blikiem, lecz na jej kontro w banku. Ten fakt spowodował, że nie stracili pieniędzy.

Policjanci ostrzegają: Jeśli członek rodziny lub znajomy za pośrednictwem Facebooka, Messengera lub innego komunikatora internetowego,  poprosi Cię o pożyczkę? Uważaj, to może być oszustwo! 

Bądźmy czujni i weryfikujmy wiadomości otrzymane od  rodziny czy  znajomych, w  których proszą oni o pożyczenie pieniędzy. Najpierw skontaktujmy się z tą osobą i upewnijmy się, czy faktycznie to ona potrzebuje wsparcia finansowego. Z kolei osoby, których konto zostało przejęte, w chwili gdy ujawnią przestępstwo, natychmiast powinny ostrzec wszystkich znajomych.

Pamiętajmy, aby nie stać się ofiarą przestępstwa internetowego należy być czujnym, kierować się rozsądkiem oraz zasadą ograniczonego zaufania.

Nie dajmy się oszustom. Działajmy Razem.

Każda osoba może również pomóc w walce z oszustami. Wystarczy przekazać te rady  swojej rodzinie oraz znajomym. Dzięki temu w porę zorientują się o próbie oszustwa i nie stracą pieniędzy. Będą wiedzieli jak postąpić.

Policja Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend