Informacje

Koniec programu in vitro w Powiecie Oświęcimskim! Co dalej z pomocą dla par?

Podczas kwietniowej sesji Rady Powiatu w Oświęcimiu radni głosowali nad szeregiem projektów uchwał, w tym nad zakończeniem programu polityki zdrowotnej pn. „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Powiatu Oświęcimskiego w latach 2024-2026”.

Dlaczego program in vitro został zakończony?

Program został przyjęty uchwałą w październiku 2023 roku. Zakładano wsparcie dla 12 par rocznie przez trzy lata, przeznaczając na realizację 96 000 zł rocznie (łącznie 288 000 zł). Środki zostały odpowiednio zabezpieczone w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu.

W 2024 roku zrekrutowano 12 par, jednak:

  • 5 par zrezygnowało z udziału, wybierając rządowy program Ministerstwa Zdrowia,
  • pozostałe pary skorzystały z procedury zapłodnienia pozaustrojowego, w wyniku której uzyskano jedną ciążę.

W międzyczasie, 1 czerwca 2024 roku, wystartował ogólnopolski Rządowy program polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji na lata 2024–2028”, co spowodowało spadek zainteresowania lokalnym programem.

W związku z powyższym oraz brakiem nowych chętnych, radni jednogłośnie podjęli uchwałę o zakończeniu realizacji i finansowania programu.

Co oznacza zakończenie programu dla mieszkańców?

Od teraz mieszkańcy Powiatu Oświęcimskiego, chcący skorzystać z procedury in vitro, mogą aplikować o wsparcie wyłącznie w ramach Rządowego programu.

Władze powiatu podkreślają, że decyzja została podjęta w trosce o racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi oraz dostosowanie się do aktualnych potrzeb mieszkańców.


Co sądzisz o decyzji radnych o zakończeniu programu wsparcia leczenia niepłodności? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. kierowco – skuteczna w trochę ponad połowie przypadków. Natomiast kwestią do dyskusji jest czy polski budżet na to stać. Czy nie lepiej pieniądze te wydać w inny sposób, na inne dziedziny lecznictwa.

  2. Czytają. I z tego czytania wynika, że procedura jest droga i nieskuteczna. Badania przeprowadzone lata temu pokazały, że maksimum prawdopodobieństwa zajścia w ciążę kobiety mają w wieku 23-24 lat. Jak się o tym nie pamięta to potem się płaci, czy to z kieszeni własnej czy też z kieszeni innych podatników a i tak prawdopodobieństwo jest niewielkie.

  3. A będzie 4 – dniowy tydzień pracy za tą samą wysokościom miesięcznej pensji ?- To jest dobre i ważne !

  4. @kierowca, @Anonim
    Czy ludzie zaczną czytać artykuły czy tylko same nagłówki?

  5. Program in vitro był potrzebny w kampanii do Sejmu, żeby nie było, że nie mamy programu. W kampanii prezydenckiej ten temat jakoś nie niesie. Na dodatek program był drogi i nieskuteczny więc jego los był przesądzony. A że kasa podatnika poszła psu w dupę ? Kto by się tym przejmował…

  6. A tyle się lewaczki na pyskowały… Lepiej naprawić huśtawki na placach zabaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send this to a friend