Informacje

Jakie atrakcje dla dzieci warto mieć przy domu?

Miejsce, które mamy do życia na co dzień, jest nam bliskie i dlatego o nie dbamy. Kiedy mamy dzieci, ta troska jest jeszcze większa, po to, aby mogły bawić się w bezpiecznej przestrzeni. Jeśli zaś mowa o zabawie, to dorosłym zapewnią ją gry na pieniądze, natomiast najmłodszym przyda się kilka rzeczy, które uatrakcyjnią zewnętrzną okolicę domu. Przekonajmy się zatem, co warto mieć, co sprawia radość dzieciom na ich własnym podwórku?

Standardowe wyposażenie

Od dawna istnieją takie sprzęty zewnętrzne dla dzieci, które cieszą się nieprzerwaną sympatią. Można je znaleźć wokół domu, jak również na licznych placach zabaw osiedlowych czy przedszkolnych. Mowa tutaj oczywiście o piaskownicy, huśtawkach i zjeżdżalni. To trio dostarcza wielu możliwości na zabawę solo lub w kilka osób. Ich prostota, solidność wykonania sprawia, że są to bardzo uniwersalne sprzęty. Z jednej strony bowiem, dostarczają licznych wariantów zabaw, a z drugiej strony, mogą z nich korzystać nawet małe dzieci pod opieką dorosłych. Zaletą wyżej wymienionych sprzętów jest również to, że można je dowolnie modyfikować, ulepszać, dodawać różne akcesoria. Dla przykładu, do standardowej piaskownicy można dołożyć drewniane konstrukcje zadaszające, różne pochylnie i otwory, naczynia na łańcuchach, do których dzieci będą ładować piasek, itp. Z kolei zjeżdżalnia, może mieć zakręty, tunele doprowadzające, niezwykły wygląd np. pirackiego statku czy dinozaura. Takie urozmaicenia będą jeszcze bardziej zachęcały dzieci do zabawy na nich. Podane przykłady dotyczą raczej wyposażenia publicznych placów zabaw, gdzie są przeznaczone większe środki na ten cel. Nie zapominajmy przy tym także o certyfikatach bezpieczeństwa placów zabaw, które te sprzęty muszą posiadać, aby były stałym elementem infrastruktury. W przypadku naszych własnych podwórek, to my sami musimy zadbać o wygląd, bezpieczeństwo i konserwacje dziecięcych akcesoriów. Część z nich może takowe posiadać, kiedy kupujemy je w sklepie lub od producenta. W innych sytuacjach, sami zabezpieczamy sprzęty służące do zabawy naszych pociech.

Kilka elementów w jednym

Jeśli chodzi o place zabaw, te przydomowe i osiedlowe, to można zaobserwować już od kilku lat, tendencję do łączenia kilku sprzętów w jedno. Najczęściej spotykanym wariantem jest zjeżdżalnia, piaskownica i huśtawka w formie jednej konstrukcji, która ma postać domku. Wewnątrz takiej budowli dzieci mogą bawić się nawet podczas niepogody. Dodatkowo, taki domek stanowi idealne uzupełnienie innych sprzętów, gdyż można go wykorzystać jako sklep, restaurację, garaż czy szkołę. Wszystko zależy od dziecięcej wyobraźni i możliwości, na które pozwala dana konstrukcja. Można bowiem wybrać większe bądź mniejsze budowle, co uwarunkowane jest ceną, a także posiadanym metrażem do zagospodarowania. Do takiego domku, a raczej mini placu zabaw, można dołączyć ściankę wspinaczkową lub drabinki. Wybór jest dość szeroki, warto zatem przed zakupem zapoznać się z ofertą firm produkujących gotowe budowle tego typu. Są także rodzice, którzy sami wolą wybudować swoim dzieciom takie cuda, jak drewniany domek z huśtawką.

Pozostałe wolnostojące akcesoria

Trzeba przyznać, że opiekunom najmłodszych nie brak wyobraźni, ponieważ potrafią oni nieraz stworzyć prawdziwe unikaty. Ich projekty są jednak mocno uzależnione od zainteresowań ich pociech. Z tą wiedzą mogą oni zabrać się za wyposażenie swojego podwórka czy ogrodu. Chodzi w tym także o efekt wizualny, aby budowla stała się również ozdobą terenu. Dla dzieci lubiących gotować potrawy z piasku i błota, można wybudować lub kupić coś, na kształt kuchni letniej. Takie zabawy szybko się nie nudzą i dostarczają mnóstwa frajdy. Innym wolnostojącym wyposażeniem, które uwielbiają mali i duzi, jest trampolina lub basen ogrodowy. Dobieramy te sprzęty zgodnie z potrzebami oraz możliwościami ustawienia w ogrodzie. Pamiętajmy przy tym, że żadna zabawka czy akcesoria nie zastąpią kontaktu z rodzicami czy rówieśnikami. Śmiało możemy dołączyć do wspólnych zabaw na świeżym powietrzu wykorzystując dostępny sprzęt ogrodowy.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend