Kultura

HARMĘŻE. 100. urodziny śp. prof. Mariana Kołodzieja

Z okazji 100. urodzin śp. prof. Mariana Kołodzieja, autora monumentalnej wystawy o gehennie obozowej „Klisze pamięci. Labirynty”, w sobotę 16 października w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia odbędzie się sesja pt. „Klisze pamięci… Opus Magnum” Mariana Kołodzieja. Podczas konferencji po raz pierwszy zostaną zaprezentowane niedawno pozyskane i nigdy wcześniej nie eksponowane wojenne prace byłego więźnia pierwszego transportu do Auschwitz.

Zaproszeni prelegenci opowiedzą m.in. o początkach tworzenia „Klisz pamięci”, o ich drodze do Harmęż czy o ponadczasowym ich przesłaniu. Nie zabraknie osobistych wspomnień rodziny i przyjaciół Mariana Kołodzieja.

Centralnym punktem sesji będzie Msza święta w południe w intencji zmarłego artysty.

Marian Kołodziej były więzień niemieckich, hitlerowskich obozów koncentracyjnych, wybitny scenograf teatralny i filmowy, autor ołtarzy papieskich urodził się 6 grudnia 1921 r. w Raszkowie, a zmarł 13 października 2009 r. w Gdańsku. Pozostawił po sobie liczne projekty scenograficzne, karykatury, ale jego najważniejszym dziełem pozostaje wystawa „Klisze pamięci. Labirynty”, znajdująca się w podziemiach kościoła franciszkanów w Harmężach. Wystawa będąca artystyczną wizją gehenny obozowej przyciąga corocznie kilka tysięcy zwiedzających z całego świata.

Poniżej program szczegółowy konferencji. Więcej na stronie Centrum, gdzie na stałe znajduje się ekspozycja „Klisze pamięci. Labirynty”: https://harmeze.franciszkanie.pl/

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend