Informacje

Dwóch nastolatków na hulajnogach zatrzymanych przez policję. Sprawa trafi do sądu rodzinnego

Policja w Oświęcimiu zatrzymała 13- i 14-latka na hulajnogach jadących po drodze 90 km/h. Sprawa trafi do sądu rodzinnego. Matka lekceważyła interwencję.

Interwencja policji w gminie Oświęcim. Funkcjonariusze przerwali niebezpieczną jazdę 13- i 14-latka

Policjanci z oświęcimskiej drogówki zatrzymali dwóch nastoletnich chłopców, którzy poruszali się hulajnogami elektrycznymi po drodze z dopuszczalną prędkością 90 km/h. Ze względu na zagrożenie życia i zdrowia dzieci, sprawa została skierowana do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu – Wydział Rodzinny i Nieletnich.

Niebezpieczna jazda po ruchliwej drodze

Do zdarzenia doszło we wtorek 22 lipca 2025 roku po godzinie 14 na terenie gminy Oświęcim. Patrol policji zauważył dwóch chłopców jadących hulajnogami elektrycznymi po drodze, na której obowiązywało ograniczenie prędkości do 90 km/h.

Nastolatkowie mieli na głowach kaski ochronne, jednak – zgodnie z obowiązującymi przepisami – poruszanie się hulajnogą po takich jezdniach jest zabronione.

Po zatrzymaniu chłopców okazało się, że są to bracia w wieku 13 i 14 lat. Na miejsce wezwano ich matkę, aby odebrała dzieci. Kobieta – według relacji policjantów – lekceważyła powagę sytuacji i kwestionowała zasadność interwencji, mówiąc m.in.: „Czy Polska Policja nie ma się czym zająć, tylko dziećmi na hulajnogach?”

Sprawa trafi do sądu rodzinnego

Policjanci uznali, że rodzic wykazał brak zrozumienia dla zasad bezpieczeństwa i nie wyciągnął wniosków z sytuacji, która mogła skończyć się tragicznie. Materiały dotyczące zdarzenia zostaną skierowane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu – Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.

Przypomnienie przepisów dla kierujących hulajnogami elektrycznymi

Zgodnie z obowiązującym prawem:

  • Osoby poniżej 18. roku życia mogą kierować hulajnogą elektryczną wyłącznie po uzyskaniu karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
  • Minimalny wiek kierującego hulajnogą to 10 lat.
  • Dzieci poniżej 10. roku życia mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.
  • Hulajnogą należy poruszać się po drodze dla rowerów lub, gdy jej nie ma, po jezdni z ograniczeniem prędkości do 30 km/h.
  • Na chodniku można jechać hulajnogą tylko w wyjątkowych przypadkach (brak drogi rowerowej, jezdnia powyżej 30 km/h).

Policja apeluje do rodziców

Funkcjonariusze przypominają, że dzieci należą do grona niechronionych uczestników ruchu drogowego, co oznacza, że w przypadku wypadku to one najczęściej ponoszą najcięższe obrażenia.

Rodzice powinni zadbać nie tylko o wyposażenie dziecka w kask czy kartę rowerową, ale przede wszystkim o jego znajomość przepisów ruchu drogowego.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

  1. @ABC Nie dotyczy to aut i motocykli jeżdżących w mieście 100 na godzinę bez tłumików.
    Gadanie bez sensu. W Oświęcimiu policji nie ma.

  2. Policja powinna częściej kontrolować hulajnogi stwarzają duże zagrożenia dla innych jeżdżą gdzie popadnie ,po pasach dla pieszych ,po chodnikach przeganiają pieszych i jeżdżą z dużymi prędkościami powyżej 30 / godzinę. Walić mandaty to się może czegoś nauczą

  3. Do KRYSTYNA.
    A CO POWIESZ , NA TO JAK MAŁOLAT Z PRĘDKOŚCIĄ 40 KM PRZEMKNIE TOBIE PRZED MASKĄ SAMOCHODU JADĄC PO CHODNIKU? MIAŁEM DZIŚ TAKI PRZYKŁAD NA ZASOLU .
    CO Z TEGO ZE MIAŁ KASK , GDYBYM NIE ZAUWAŻYŁ , TO PRZELATUJĄC NAD MASKĄ SAMOCHODU ZATRZYMAŁBY SIĘ 20 METRÓW DALEJ JAKO NIEBOSZCZYK.

  4. Wykroczenie ewidentne ale i w tym co mówi matka jest jakieś ziarno prawdy. Bardziej mnie niepokoją samochody jadące 110 przez wieś i na to policja powinna położyć większy nacisk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send this to a friend