Informacje

Czym jest kalkulator kredytowy? Jak z niego korzystać?

Close-up of economist using calculator while going through bills and taxes in the office.

Kredyt gotówkowy może być zarówno wsparciem dla domowego budżetu, jak i ogromnym obciążeniem. To, czym się stanie, zależy od znajomości wskaźników decydujących o dodatkowych kosztach, które trzeba ponieść. By nie dać się zwieść reklamom i wybrać naprawdę tanią ofertę, najlepiej skorzystać z kalkulatora kredytowego – warto sprawdzić jego możliwości.

Co można obliczyć przy pomocy kalkulatora kredytowego?

Kalkulator kredytowy to proste narzędzie pozwalające się dowiedzieć, jak wysokie będą raty w przypadku wzięcia konkretnej kwoty na wybrany okres. Godnym polecenia jest ten udostępniony przez portal Bankier. Można go wypróbować, klikając adres https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-kredytowy. Poza obliczaniem wysokości rat jest on także porównywarką ofert czołowych, ogólnopolskich banków.

Połączenie możliwości kalkulatora i porównywarki ułatwia sprawdzanie ofert wszelkich typów kredytów: gotówkowych, konsolidacyjnych, hipotecznych, samochodowych i firmowych. Przy pomocy tego narzędzia można również wybrać najlepszą propozycję karty kredytowej. Na tym jednak nie kończą się jego funkcje. Bankier Smart przydaje się także do uzyskiwania informacji o produktach finansowych takich jak:

  • chwilówki (w tym tzw. darmowe);
  • pożyczki ratalne;
  • lokaty;
  • konta oszczędnościowe;
  • różnego typu konta – osobiste, dla seniora, dziecka i młodzieży, właścicieli małych działalności gospodarczych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • ubezpieczenia OC, AC i turystyczne.

Możliwości kalkulatora i porównywarki rozszerzają jeszcze sekcje przeliczania i wymiany walut i informacji o kilkunastu największych bankach działających w Polsce. Na stronę Bankier Smart warto zajrzeć także w celu poczytania poradników. Zdobyta wiedza pomoże w zarządzaniu swoimi finansami i podejmowaniu trafnych decyzji co do wyboru różnych produktów finansowych.

Jak używać kalkulatora kredytowego?

Korzystanie z kalkulatora kredytowego Bankier Smart jest bardzo proste. Na początek w miejsca na górze strony należy wpisać oczekiwaną sumę i okres kredytowania. Po rozwinięciu panelu pojawiają się dodatkowe pola. Można w nich ustawić parametry takie jak:

  • działanie prowizji (podwyższenie wartości kredytu, obniżka możliwych do otrzymania środków, opłacona wcześniej lub jej brak);
  • typ rat – równie albo malejące;
  • wysokość prowizji w procentach bądź konkretnej kwocie;
  • poziom oprocentowania kredytu.

Ostatni krok to kliknięcie pola Oblicz. Kalkulator kredytowy Bankier Smart pokaże, ile przeciętnie kosztować będzie rata wierzytelności. Z tą wiedzą można przejść w dół witryny, by porównać otrzymany wynik z ofertami banków. Co ważne dla przyszłych klientów, są one uszeregowane w postaci rankingu. Przy każdej wyszczególnione są trzy podstawowe informacje, czyli wysokość RRSO, sumy do spłaty i miesięcznej raty.

Po naciśnięciu pola z nazwą oferty dodatkowo można sprawdzić, ile maksymalnie bank zechce pożyczyć oraz na jak długi okres. W tym miejscu wypisano również pozostałe wymogi takie jak obowiązek (lub jego brak) przedstawienia zaświadczenia o dochodach oraz otrzymania zgody współmałżonka. Warto mieć na uwadze, że dane udostępnione na stronie dotyczą nowych klientów. Dotychczasowi mają szansę otrzymać lepsze, indywidualne warunki kredytowania. Na taką okazję mogą liczyć przede wszystkim osoby będące klientami swoich banków od długiego czasu.

Co jeszcze powinni wiedzieć kredytobiorcy?

Warunki udzielania kredytów nowym klientom są często bardzo przystępne, ponieważ w ten sposób łatwiej przekonać ich do wyboru tej, a nie innej oferty. Właśnie z tego powodu w tak wielu z nich brak wymogu poświadczenia źródła i wysokości dochodu. Czasem jednak bank woli się sprawdzić zdolność kredytową wnioskodawcy. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce, gdy taka osoba ubiega się o przyznanie dużej sumy, na dodatek z wieloletnim okresem kredytowania.

Zobowiązania finansowe na wysokie kwoty, do tego długoletnie, są dostępne głównie dla osób pracujących na długoterminowej umowie o pracę i części przedsiębiorców. Dobrze płatny etat na czas nieokreślony bądź zyskowna działalność prowadzona od lat dają szansę nie tylko na samo otrzymanie kredytu. Niekiedy dzięki temu można uzyskać lepsze warunki umowy.

W innej sytuacji są osoby pracujące na podstawie innych form zatrudnienia. Jak najbardziej mają one szansę otrzymać kredyt gotówkowy, ratalny, konsolidacyjny itp. Zaproponowana im przez bank kwota najprawdopodobniej będzie jednak niższa, niż miałoby to miejsce, gdyby pracowały na umowie o pracę lub prowadzili własną działalność. Co więcej, praca na podstawie zlecenia lub o dzieło wyklucza możliwość otrzymania kredytu hipotecznego.

Jak postępować, gdy kredyt jest zbyt drogi?

O rodzaju, wysokości i warunkach spłaty kredytu decyduje źródło i wysokość zarobków. Niezależnie od niego można niestety całkowicie stracić zdolność kredytową. Dzieje się tak, gdy klient przestaje spłacać wierzytelność. Po pewnym czasie taka osoba trafia na listy dłużników, a bank wszczyna postępowanie windykacyjne. Wszystkich tych przykrych konsekwencji da się uniknąć. W tym celu trzeba spróbować renegocjować warunki umowy. Można to zrobić na trzy sposoby.

Wydłużenie okresu kredytowania

Na początek warto poprosić o zmianę warunków kredytowania. Wydłużenie tego okresu pozwoli spłacać niższe pojedyncze raty. Jeśli to możliwe, nie należy jednak obniżać ich zbyt mocno, a jedynie o tyle, o ile to konieczne. Konsekwencją takiego działania jest ogólny wzrost kosztów wierzytelności.

Refinansowanie kredytu gotówkowego

Jeśli bank nie chce zmienić warunków kredytowania lub zaproponowane rozwiązania nie satysfakcjonują, sposobem na poprawę sytuacji jest refinansowanie. Co to takiego? Kredyt wzięty w innym banku na lepszych warunkach. Po podpisaniu umowy instytucja, która przejęła zobowiązanie, spłaca dotychczasowego wierzyciela. Klientowi pozostaje już tylko regulowanie zadłużenia w nowym banku.

Wakacje kredytowe

Zdarza się, że sytuacja finansowa całkowicie wyklucza spłatę zobowiązania. Osoby znajdujące się w tak trudnym położeniu mogą zrobić więc tylko jedno – zawnioskować o wakacje kredytowe. Co ważne, wierzytelność da się zawiesić tylko raz. Bank może zgodzić się na odroczenie spłat na co najwyżej kilka miesięcy (np. trzy), w trakcie których do rat nie dolicza karnych odsetek. Zgodę mogą otrzymać wyłącznie klienci, którzy do tej pory nie zalegali z terminem płatności.

art. partnerski

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend