Informacje

Alerty pogodowe w Małopolsce, ewakuacje obozów i interwencje służb. MSWiA zwołuje sztab kryzysowy

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją pogodową i napływem niżu genueńskiego nad terytorium Polski, minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński zwołał posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Małopolska pod ścisłym nadzorem

Sytuację w regionie przedstawił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Jak poinformował, na terenie województwa obowiązują ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia dotyczące intensywnych opadów deszczu i burz – te ostatnie dotyczą aż 13 powiatów.

Od północy strażacy odnotowali blisko 30 interwencji, a przerwy w dostawie prądu dotknęły około 900 odbiorców (awarie dotyczą 12 stacji, głównie w powiatach nowotarskim i limanowskim). Ekipy techniczne pracują nad ich szybkim usunięciem.

Ewakuacje obozów harcerskich

Prewencyjnie ewakuowano dwa obozy harcerskie – w Zalesiu (gmina Stryszów) oraz w Regietowie (gmina Uście Gorlickie), łącznie niemal 100 osób. W jednym przypadku uczestników przeniesiono do szkoły, w drugim – do budynku stadniny koni. Jeden z obozów w powiecie nowotarskim zakończył działalność wcześniej, po otrzymaniu informacji o planowanej ewakuacji.

Sytuacja hydrologiczna i działania służb

Na rzece Sękówka (stacja pomiarowa w Gorlicach) przekroczony został stan ostrzegawczy, choć na razie nie ma przekroczeń stanów alarmowych. Wszystkie powiatowe centra zarządzania kryzysowego pozostają w gotowości, podobnie jak służby ratunkowe i 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

– Apelujemy do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i śledzenie aktualnych komunikatów pogodowych – mówi wojewoda Klęczar. – W obecnych warunkach nie zalecamy także żadnej aktywności w Tatrach, zgodnie z ostrzeżeniem TOPR – dodaje.

Prognozy nie pozostawiają złudzeń

W przypadku ostrzeżeń III stopnia IMGW przewiduje intensywne opady deszczu – od 90 mm do 120 mm, lokalnie z burzami i wiatrem do 80 km/h. Możliwy jest grad. Największe nasilenie opadów spodziewane jest w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Silne deszcze mogą prowadzić do gwałtownego wezbrania rzek i lokalnych podtopień.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send this to a friend