Informacje

Trudna sytuacja pogodowa w Małopolsce. Pogotowie przeciwpowodziowe także w powiecie oświęcimskim

Pogotowie przeciwpowodziowe w Gminie w Brzeszcze / foto: UG Brzeszcze

W powiecie oświęcimskim ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Strażacy interweniują, IMGW ostrzega. Sprawdź, jak wygląda sytuacja hydrologiczna w regionie.

W Kętach i Brzeszczach wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Strażacy pracują non stop, w regionie obowiązują ostrzeżenia

Małopolska zmaga się z dynamicznie zmieniającą się sytuacją pogodową. W wyniku intensywnych opadów deszczu i burz, w gminach Kęty i Brzeszcze w powiecie oświęcimskim ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Służby pozostają w gotowości, a mieszkańcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności.


Rzeki wezbrały. Przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe

Na terenie województwa małopolskiego na rzece Sękówce w Gorlicach przekroczono stan alarmowy, a stany ostrzegawcze zostały odnotowane na Białej, Dunajcu, Białce i Białym Dunajcu. Choć w powiecie oświęcimskim rzeki pozostają jeszcze w granicach bezpiecznych poziomów, prognozy meteorologiczne są niepokojące – możliwe są gwałtowne wzrosty poziomu wód i lokalne podtopienia, szczególnie w zurbanizowanych zlewniach Soły i Skawy.


Strażacy w akcji. Najwięcej interwencji na Podhalu

Tylko dziś (do godziny 12:00) strażacy z Małopolski otrzymali 88 zgłoszeń, najwięcej z powiatów podhalańskich – 31 interwencji w Zakopanem i 9 w Nowym Targu. Najczęstsze zgłoszenia to udrażnianie przepustów i usuwanie powalonych drzew z dróg i chodników.


Przerwy w dostawie prądu i szkody w lasach

Na skutek burz i silnego wiatru bez prądu pozostaje około 1800 odbiorców, głównie na terenie gminy Krzeszowice. Służby energetyczne pracują nad jak najszybszym przywróceniem zasilania.

Nadleśnictwie Dąbrowa Tarnowska ostatnie wichury spowodowały rozproszone szkody w drzewostanach – szacowane na ponad 5 tys. metrów sześciennych drewna. W związku z tym wprowadzono czasowy zakaz wstępu do lasów na terenie leśnictw Wierzchosławice i Bielcza, który obowiązuje do najbliższego piątku włącznie.


Zbiorniki retencyjne przygotowane, ale alerty wciąż obowiązują

Wody Polskie uspokajają, że sytuacja na zbiornikach przeciwpowodziowych jest pod kontrolą. Łączna rezerwa powodziowa wynosi 340 mln m³ – o 70 mln m³ więcej niż wymagają obowiązujące przepisy.

Mimo to ostrzeżenia pogodowe w Małopolsce nadal obowiązują. W regionie możliwe są dalsze burze z gradem, silnym wiatrem i intensywnym deszczem.


Apel służb: Bądźcie ostrożni!

📌 Nie wchodźcie do lasu, jeśli ogłoszono zakaz
📌 Nie zbliżajcie się do wezbranych rzek i nie wjeżdżajcie na zalane drogi
📌 Nie chowajcie się pod drzewami i metalowymi konstrukcjami
📌 Śledźcie lokalne komunikaty pogodowe i hydrologiczne


Sytuacja jest dynamiczna – służby monitorują stan rzek i reagują na bieżąco. Jeśli zauważysz zagrożenie, poinformuj straż lub lokalne centrum zarządzania kryzysowego.

Najnowsze dane hydrologiczne znajdziesz na stronie IMGW: https://hydro.imgw.pl

Poprzedni artykuł

1 komentarz

  1. Ale jak ? Właśnie przejeżdżałem Mostem Jagiellońskim i Soła nawet nie jest wezbrana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send this to a friend