Od północy z piątku na sobotę (17/18 maja 2025) rozpoczęła się cisza wyborcza przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi. Potrwa do zakończenia głosowania, czyli do godziny 21.00 w niedzielę, o ile nie zostanie ono przedłużone.
W tym czasie obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia agitacji wyborczej, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w internecie. Zabroniona jest publikacja materiałów związanych z kandydatami, organizowanie zgromadzeń czy udostępnianie sondaży.
Cisza wyborcza – podstawowe zasady
Cisza wyborcza trwa przez 24 godziny poprzedzające dzień głosowania oraz w samym dniu wyborów – aż do zamknięcia lokali. Jeśli głosowanie przebiegnie bez zakłóceń, zakończy się w niedzielę 18 maja o godz. 21.00. W przypadku nadzwyczajnych zdarzeń – takich jak awarie, katastrofy czy brak kart do głosowania – cisza może zostać przedłużona.
Czego nie wolno w czasie ciszy?
W czasie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić żadnej formy agitacji – czyli nakłaniania do głosowania na konkretnego kandydata. Zakaz dotyczy:
- publikacji postów, komentarzy i grafik w internecie,
- wygłaszania przemówień i organizowania manifestacji,
- rozpowszechniania materiałów wyborczych,
- używania pojazdów oklejonych plakatami (mogą stać, ale nie jeździć),
- eksponowania symboli i haseł kojarzonych z kandydatami w lokalach wyborczych,
- publikacji jakichkolwiek sondaży wyborczych.
Wyjątek stanowi zachęta do udziału w wyborach – jest ona dozwolona, o ile nie zawiera odniesień do konkretnych kandydatów.
Kary za złamanie ciszy
Zgodnie z przepisami, za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny. Najsurowsze sankcje dotyczą publikowania sondaży przedwyborczych lub wyników exit poll w dniu głosowania – kara może wynieść od 500 tys. do nawet 1 mln zł.
O tym, czy doszło do naruszenia ciszy, decydują wyłącznie organy ścigania i sądy. Jeżeli ktoś zauważy przypadek agitacji w czasie ciszy wyborczej – powinien zgłosić to na Policję.
Przypominamy: wybory prezydenckie już w niedzielę
Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 18 maja 2025 r., w godzinach 7.00–21.00. Lokale wyborcze w Oświęcimiu będą otwarte w 23 obwodach stałych oraz 2 obwodach odrębnych.
Mieszkańcy byli wściekli na Nawrodzkiego ,że takie kłamstwa mówił o odbudowie po powodzi .Nawet się ich nie zapytał czy są zadowoleni z pomocy rządu przy odbudowie zniszczeń popowodziowych ,pajac jeden.Klamca i oszust.
Wiecie co mnie najbardziej ciekawi?
Wyniki wyborów w Lądku Zdrój i w Kłodzku.
Papież Leon XIV deklaruje, że rodzina opiera się na związku mężczyzny i kobiety, a nienarodzone dziecko ma wrodzoną godność.
To jest najpiękniejszy moment wyborów CISZA przedwyborcza,szkoda że taka krótka.
Poseł Myrcha już agitował, czy oni wszyscy tak mają?
Kary nie dotyczą urzędników pracujących przy wyborach i polityków. Tu każde złamanie prawa jezt przez PKW umarzane, służby odmawiają interwencji.