Informacje

POWIAT OŚWIĘCIMSKI. Droga krajowa od Zatora do Wadowic zostanie rozbudowana

Od lewej: Rafał Bochenek, Andrzej Adamczyk

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził program inwestycji dla rozbudowy drogi krajowej nr 28 Zator – Wadowice. Prace będą realizowane w powiatach oświęcimskim i wadowickim, w gminach Zator, Tomice i Wadowice. Zakres zadania obejmuje rozbudowę odcinka DK28 o długości 11,7 km od km od końca obwodnicy Zatora, wykonywanej w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych, do Wadowic.

W ramach inwestycji wzmocniona zostanie nawierzchnia drogi, ponadto zadanie obejmuje wykonanie zatok autobusowych, chodników, przebudowy skrzyżowań, a także przebudowy obiektów inżynierskich i infrastruktury towarzyszącej. Przewiduje się, że roboty budowlane będą prowadzone w latach 2029-2030.

– Droga krajowa nr 28 to kluczowy dla Małopolski i Podkarpacia ciąg komunikacyjny, dlatego w sposób kompleksowy podchodzimy do jej unowocześnienia. Trasa ta zostanie gruntownie przebudowana, tak aby była bezpieczna i dostosowana do ruchu pojazdów ciężkich. Powstaną tez obwodnice wielu miejscowości, których mieszkańcy odpoczną od zatorów tworzących się w ciągu krajowej 28 – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

– Dziękujemy Panie ministrze za kolejne, dobre informacje dla Małopolski Zachodniej. To niezwykle istotna, także dla Ziemi Oświęcimskiej, inwestycja drogowa. Gruntowna przebudowa zwiększy bezpieczeństwo, poprawi też komfort życia mieszkańców, przyczyniając się również do rozwoju gospodarczego. Słuchamy mieszkańców. Jesteśmy aktywni. Dbamy o wszechstronny rozwój tego regionu – mówi poseł Rafał Bochenek.

DK28, zwana trasą karpacką, prowadzi od drogi krajowej nr 44 w Zatorze do granicy państwa w Medyce. Odcinki Siepietnica – Trzcinica i Przemyśl – Medyka zostały już dostosowane do wymaganych parametrów technicznych, zrealizowany została ponadto I etap obwodnicy Sanoka w ciągu DK28. Na pozostałych odcinkach zaplanowano wykonanie kolejnych obwodnic: Zatora, Wadowic, Makowa Podhalańskiego, Limanowej, Nowego Sącza, Miejsca Piastowego, Sanoka (II etap) oraz Przemyśla. Planowana jest także przebudowa odcinka Nowy Sącz – granica województwa małopolskiego i podkarpackiego.

Gruntowna modernizacja DK28 jest przewidziana w ramach przyjętego na początku października br. przez Radę Ministrów Programu Wzmocnienia Krajowej Sieci Drogowej do 2030 roku. Docelowo, jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, na całym ciągu DK28 zostanie zapewniona wysoka przepustowość, komfort i bezpieczeństwo użytkowania dla wszystkich uczestników ruchu.

Fot. Ministerstwo Infrastruktury / Źródło: Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

  1. „Oklaskiwanie polityków dlatego, że wybudowali nowy szpital, drogę czy linię kolejową z publicznych środków jest tym samym, czym oklaskiwanie bankomatu za to, że wypłacił wam wasze pieniądze”

  2. Tak to się robi: najpierw rząd kradnie ci samorządzie 1000 złotych w podatkach i marżach, z których marnuje 300 (na zbędną biurokrację, nietrafione decyzje, przekupywanie roszczeniowego elektoratu), dalszych 200 złotych wydaje na opłacenie pisowskich działaczy i członków ich rodzin, a pozostałe 500 złotych przy głosach trąb i bębnów z powrotem oddaje – jako „rządowe dotacje”. W ten sposób ma nadzieję wygrać wybory. I ma rację, bo lud ciemny się cieszy i to kupuje. Genialne, prawda?

  3. Po kolejnej podwyżce marży, akcyzy i vat-u na paliwa o 200% i tak nikogo nie będzie stać na jeżdżenie tymi drogami. Oczywiście poza aparatczykami pis, którym rząd da tarcze.

  4. Zator i wszystko jasne miejscowość która ma jedne z najgorszych dróg w powiecie Oświęcimskim i ten ciasny i wąski rynek przez który przejeżdżają setki tirów. 7 lat rządzą pisowcy i takie marne wyniki, ale teraz ruszy wszystko z kopyta bo to jest rok wyborczy to trzeba walczyć o głosy swoich wyborców. Wpadnijcie do Oświęcimia może się czegoś nauczycie o drogach i remontach.

  5. Spokojnie, firma Fryca nie takie inwestycje doprowadziła do finiszu. Zapytajcie w starostwie.

  6. Myśloł indor o niedzieli / 2029-2030 / a w sobotę mu łeb ucieli . Pożyjemy , zobaczymy. Póki co obwodnica Zatora ciągle tylko na papierze a obwodnice na DK 44 Wadowic i Makowa tylko w głowach mieszkańców . 2,5 km obwodnicy Podolsza projektowano i budowano ponad 6 lat .

  7. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ,to najlepszy minister w historii Polski. Brawo PiS i na pohybel PO-srańcom z ich byłym min.Nowakiem.

Send this to a friend