Informacje

OŚWIĘCIM. Wyniki ankiety ws. rewitalizacji Parku Pokoju

Tężnia solankowa, ogród botaniczny, park wodny czy wybieg dla psów. Sieć ścieżek dla pieszych, biegaczy i rowerzystów, ale także zachowanie znacznej części zieleni. Tak widzą zagospodarowanie drugiej części parku Pokoju mieszkańcy Oświęcimia, którzy wzięli udział w ankiecie przygotowanej przez Urząd Miasta. Respondentom podoba się też pierwsza część parku Pokoju, który został przebudowany i w ubiegłym roku oddany do użytku.

W czerwcu miasto przygotowało ankietę na temat zagospodarowania drugiej części parku Pokoju na osiedlu Chemików i zaprosiło mieszkańców, aby wypowiedzieli się na temat zaproponowanych rozwiązań aranżacji przestrzeni czy do zgłaszania swoich propozycji. Do połowy lipca wpłynęło blisko 1500 odpowiedzi, zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Najwięcej głosujących było w przedziale wiekowym od 20 do 59 lat.

90 proc. ankietowanych wysoko oceniło oddany w ubiegłym roku park Pokoju. Z ankiety wynika też, że ponad 90 proc. badanych chce dalszej rozbudowy parku. Wśród najwyżej ocenianych propozycji zagospodarowania jest tężnia solankowa, ogród botaniczny, park wodny czy wybieg dla psów. Respondenci liczą też na przygotowanie nowych ścieżek i alejek. – Dziękuję mieszkańcom za poświęcony czas i udział w ankiecie. Za podzielenie się swoimi pomysłami i kreatywnymi propozycjami – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. Jak wskazuje odnosiła się ona do oceny nowo otwartego parku Pokoju oraz urządzenia drugiej części terenu, który znajduje się pomiędzy aleją Tysiąclecia oraz ulicami: Szustera, Olszewskiego i Mieszka I. – Przeszło 90 proc. ankietowanych opowiada się za realizacją drugiej części parku. Widać więc, że to oczekiwanie jest duże. Otwarta pozostaje kwestia, jak zagospodarować ten teren, bowiem większość ankietowanych chce, aby ta część miała ofertę dla dorosłych. Trzeba też będzie rozstrzygnąć, jak pogodzić zachowanie jak największej ilości zieleni z funkcjonalnością tego miejsca i wprowadzeniem nowych urządzeń czy ścieżek – zastanawia się prezydent Oświęcimia.

Fot. Statek piracki jest jedną z atrakcji w parku Pokoju, który oddano do użytku w ubiegłym roku
Pomoże w tym program funkcjonalno-użytkowy, a miasto planuje ogłosić przetarg na jego opracowanie w kolejnych miesiącach. – Ten projekt powinien połączyć wymogi techniczne, uwarunkowania środowiskowe i ekonomiczne. Projektanci wskażą, które propozycje zawarte w ankiecie będą mogły być uwzględnione w taki sposób, aby nie naruszać równowagi ekologicznej. Pokażą koszty i zakres niezbędnych prac – wyjaśnia.
Realizacja inwestycji wymagać będzie sporych pieniędzy. – Liczymy na środki zewnętrzne. W następnych latach, gdy pojawią się fundusze europejskie będziemy chcieli aplikować o pieniądze na realizację tego projektu. Poszerzenie parku, jak widać jest mocno postulowane Wierzę, że nowa część będzie równie atrakcyjnie urządzona, jak ta z której korzystamy już od roku – dodaje.

Wizualizacja. Rozkład głosów oceniających I część parkuWizualizacja. Rozkład głosów za poszerzeniem parkuWizualizacja. Rozkład głosów - ścieżki pieszeWizualizacja. Rozkład głosów - tężnia solankowaWizualizacja. Rozkład głosów - ogród botaniczny

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

22 komentarze

 1. Ciekawe kto płaci za prąd w Parku Pokoju 22 20 w nocy .Mówi się o oszczędnościach ,a tam tyle prądu się marnuje,a można by kila latarni zostawić .Park jest zamykany 22 00

 2. Anonim, wstaw se przecinek manipulancie. jako pracownik chwieruta masz ten sam poziom zbydlęcenia.

 3. Fantastyczne, znakomite, wspaniałe „około 1500 osób” wzięło udział w ankiecie, Wydział Propagandy zachwycony jak widać z powyższego tekstu. A rzeczywistość skrzeczy.
  Oświęcim ma około 38 tys. mieszkańców, czyli maks. 24 tysiące dorosłych.
  Wniosek? Ponad 90% mieszkańców miasta ma inicjatywę Wydziału Propagandy w…
  Jeszcze więcej miejsc do picia tanich win i kiepskiej wódy? Wystarczy popatrzeć na Plac Pokoju, i na tzw. Strefę Zieleni po przeciwległej stronie do Parku, wszędzie ślady po imprezach, połamane ławki i kosze pełne pustych butelek i puszek.
  Ale…
  Wydział propagandy pieje z zachwytu.
  Brawo Wy.

 4. @as

  Nie eliminujesz… No to spoko.

  Twoje zdrowie.

  Trzymaj się tam na tym placu pokoju i uważaj na patrole.

 5. @gdzie są rury. Możesz to spokojnie zrobić na Placu „Pokoju”. Tam polewają otwarcie.

 6. No tak wszystko wytnijcie to nawet nie ma gdzie se zaruchac i wypić jabola. Albo na opak

 7. Czyli nasz Januszek już wie,czego mieszkańcy chcą w Parku,tylko że na to nie ma i nie bydzie miał pinindzy.Złe.PiSiory oddajta mu jego kasę,bo nie ma już za co żyć,a co dopiero rzadzić beztrosko!!

 8. Zamiast drzew powinie tam być Panteon Polskich Bohaterów Narodowych, z pomnikami: Józefa Piłsudskiego, Jana Pawła II, Jarosława Kaczyńskiego i Jacka Sasina, otoczony wieńcem pomników wyklętych. A na samym środku kopia wraku tupolewa, zestrzelonego przez tuska. Jak władzę przejmiemy, zaraz taki Panteon w Oświęcimiu zbudujemy. A ławeczki będą rzecz oczywista – patriotyczne.

 9. A generalnie chodzi jak zwykle o biznes znajomych królika. Tylko jeden amfiteatr będzie w Oświęcimiu? Wstyd.

 10. Tężnie, same tężnie. To nowe fixum-dyrdum w UM. Jak je tam zbudujemy, to powstanie park zdrojowy. I oświęcimianie nie będą musieli wyjeżdżać do Ciechocinka.

 11. Drogie pisiorki, po co tyle podszywania się i trollowania? Zbędny trud. Przecież Zbawca Jarosław i tak utrzyma się u władzy. Właśnie powołuje Legion Ochrony Wyborów, który zadba o to, aby prawda i pis zwyciężyły.
  Poza tym dostałem właśnie list z wiadomością o podwyżce o 89% opłat za gaz. Jest super. A będzie jeszcze lepiej.

 12. Dokładnie. Cieszcie się, że Pan Chwierut w ogóle wam płaci !

  A jak się nie podoba to wyp… z Oświęcimia !

 13. Zgadzam się, jeśli myślisz że za picie kawy będziesz dostawać podwyżkę to tam jest wyjście exit!

 14. Pracownicy MOPSu, pracownicy UM, nauczyciele szkół podstawowych i inni pracownicy agend Urzędu Miasta, nie wstyd wam ? Gdyby Pan prezydent uległ waszym egoistycznym żądaniom to nie byłoby wspaniałego Parku Pokoju !

Send this to a friend