Informacje

OŚWIĘCIM. W mieście jest jeszcze 211 „kopciuchów”, a czasu na wymianę coraz mniej

Oświęcimianie, którzy ogrzewają swoje domy piecami pozaklasowymi powinni to jak najszybciej zmienić. Lokalna uchwała antysmogowa, która zakazuje palenia w „ kopciuchach” jako datę graniczną wskazuje koniec 2022 roku. Miasto będzie więc bardziej restrykcyjnie podchodzić do tych osób, które jeszcze tego nie zrobiły. Oferuje im jednak finansowe wsparcie w ramach miejskiego programu dopłat do wymiany źródeł ciepła. Pomyślano też o osobach mniej zamożnych przygotowując dla nich zachęty finansowe. W Oświęcimiu jest jeszcze 211 „kopciuchów”.  – Utrzymujemy dotychczasowe zasady dofinansowania i wprowadzamy kolejne zmiany, aby wesprzeć mniej zamożnych mieszkańców i zmotywować ich do zmiany ogrzewania – wyjaśnia Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta Oświęcimia.  Podkreśla, że w mieście działa też lokalny program osłonowy, który pozwala zrekompensować osobom o niskich dochodach zwiększenie kosztów ogrzewania z powodu wymiany kopciucha na nowe źródło grzewcze.

Osoby o niskich dochodach mogą liczyć na dopłaty do wymiany pieca. Z poziomu podwyższonego mogą skorzystać Ci,  których przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym jednorodzinnym nie przekracza 2651 zł, a dla gospodarstwa domowego wieloosobowego wynosi 1894 zł. Poziomem najwyższym objęte będą osoby, których przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym jednorodzinnym nie przekracza 1526 zł oraz 1090 zł dla gospodarstwa domowego wieloosobowego. W poziomie podwyższonym najwyższa dopłata sięga 10,5 tys. zł, a przy poziomie najwyższym 12 tys. zł.

Z dotacji mogą też skorzystać osoby, które wymieniają źródła ciepła w lokalach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych. Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska lub pod nr tel. 33 84 29 182.

W Urzędzie Miasta Oświęcim działa Punkt konsultacyjno – informacyjny programu Czyste Powietrze. Udzielane dofinansowanie obejmuje obok wymiany pieców również termomodernizację budynku. Obsługa mieszkańców odbywa się dwa razy w tygodniu w każdy wtorek w godzinach od 11.00 do 16.00 oraz w każdy czwartek w godzinach od 8.00 do 13.00, po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu wizyty pod nr telefonu 503 572 966 lub 33 84 29 182.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Najwyższy czas skończyć z tym smrodzeniem . Chcemy oddychać świeżym powietrzem.Państwo sporo dopłaca biednym do wymiany kopciuchów ale oni wolą kupić sobie flaszeczkę ,i się narżnąć niż wymienić pięć na nowy.

  2. Uchwalili sobie uchwałę i ona ma być prawem. Uważajcie bo takie podejście do stanowienia pseudo prawa odbije się na was jeśli inni będą uchwalać przeciwko wam.

Send this to a friend