Informacje

OŚWIĘCIM. Prezydent chce zakazu palenia węglem

Małopolska Zachodnia jest jednym z bardziej zanieczyszczonych obszarów w regionie. Stąd władze miasta chcą zaostrzenia przepisów antysmogowych. Prezydent przygotował uchwałę o zakazie palenia węglem w Oświęcimiu po 2032 roku. Zajmie się nią Rada Miasta. Za jej pośrednictwem zawnioskuje do władz Województwa Małopolskiego o wprowadzenie takich regulacji. Miasto nie może bowiem samo w oparciu o obowiązujące prawo wprowadzić tego przepisu. Projekt przed przyjęciem przez Radę Miasta przejdzie konsultacje społeczne.

– Ważne jest, aby określić perspektywę czasową, do której chcemy wprowadzić określone ograniczenia w zakresie spalania węgla – wyjaśnia prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. – Decyzja jest radykalna, jednak oczekiwana przez wielu mieszkańców, środowiska ekologiczne czy organizacje antysmogowe. Mamy przykłady Krakowa czy innych miast w Polsce, które wprowadziły takie zakazy. Liczę, że w ten sposób w zdecydowanym stopniu poprawimy jakość powietrza w mieście – mówi.

W obecnym kształcie projektu uchwały zakazującej palenia węglem są cztery graniczne daty 2022, 2024, 2028 i 2032

Po 2032 roku palenie węglem byłoby już definitywnie zakazane. – Zapisy uchwały dotyczyłyby nie tylko mieszkań, ale również innych nieruchomości, czyli budynków firm i instytucji. Po 2022 roku będzie całkowity zakaz spalania węgla w piecach poniżej 3 klasy w tzw. “kopciuchach” – przybliża prezydent.

Miasto zamierza przyśpieszyć likwidację pieców klasy 3 i 4 do 1 września 2024, a kotłów 5 klasy do 1 września 2028 roku. – Dlatego tak ważne jest, aby dać właścicielom czas na przygotowanie się do tych zmian – podkreśla.

– Należy pamiętać, że wszyscy, którzy teraz wymienią kotły na piece węglowe będą je i tak musieli zlikwidować do końca 2032 roku. Nowe domy, budynki na terenie miasta Oświęcim oddane do użytkowania po 1 września 2022 roku, w zakresie rodzaju ich ogrzewania, nie będą mogły przyjmować rozwiązań, w których będą stosowane paliwa stałe – mówi.

Wyjaśnia, że w polskim prawie są określone sankcje finansowe w przypadku niestosowania się do przyjętych przepisów antysmogowych.

Oświęcim od wielu lat z własnych środków likwiduje stare źródła ciepła

– Podejmujemy wiele działań antysmogowych, ale tak naprawdę pozostajemy z tym problemem sami, nie mamy żadnego wsparcia finansowego ze strony państwa. Rządowy program „Czyste powietrze” praktycznie nie działa, jest tylko na papierze. Dodaje, że dzięki dotacjom z budżetu miasta udało się jednak zlikwidować 179 starych pieców, w tym 120 kotłów pozaklasowych. W skali miasta jest to ponad 13 proc. wszystkich kopciuchów. – Dalej jednak pozostało ich 791. Dlatego zachęcam mieszkańców, którzy myślą o wymianie pieców w kontekście zaproponowanych zmian, aby podejmowali te decyzje szybko, póki mamy jeszcze możliwości finansowe – zaznacza prezydent Janusz Chwierut.

Na dotacje do ekologicznych źródeł ciepła wydano z budżetu miasta w ubiegłym roku blisko milion złotych

W finansowanie miejskiego programu dopłat do wymiany starych palenisk włączyła się również firma Synthos przekazując 300 tys. zł. Największą popularnością cieszą się dopłaty na ogrzewania gazowe. Postawiło na nie 104 właścicieli. Stare źródła ciepła wymieniono też na ekologiczne kotły węglowe i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Kilka osób zdecydowało się na pompy ciepła i fotowoltaikę. Znacznie mniej na kotły na biomasę czy elektryczne i kolektory słoneczne.

Również w tym roku można skorzystać z dotacji do wymiany pieców

Dopłaty z budżetu miasta wynoszą do 7 tys. zł w przypadku pieców gazowych, do sieci ciepłowniczej – 6 tys. zł. Do kotła olejowego, elektrycznego i kolektora słonecznego miasto dopłaca 5 tys. zł. Do 14 tys. zł można dostać na pompy ciepła wraz z fotowoltaiką, a na same pompy do 10 tys. zł. Ekologiczne kotły węglowe mają najmniejsze dofinansowanie, bo tylko 3 tys. zł.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

28 komentarzy

 1. @Bart Nie każda działka nadaje się do głębinowej pompy ciepła, sam znam przypadki, gdzie nie uzyskano w otworze wystarczającej wymiany ciepła. Poza tym, w swoim modelu masz grzałki. Skoro tak dobrze, to po co one są? Ano po to, że pompa ma przestoje na regeneracje dolnego źródła ciepła.

 2. Polecam wpisać w google Podziemne zgazowanie węgla w kopalni Barbara

 3. Hahha bzdury , bzdury i jeszcze raz bzdury. Po pierwsze wystarczy stosować metodę spalania odgórnego wraz z dobrej jakości paliwem o odpowiedniej wilgotności( nie jakimś dziadostwem rosyjskim jakie sprzedaje m.in. JANINA na ul.Kolbego) i cały problem waszego śmiesznego smogu znika. Po drugie wszyscy plują na węgiel a przypominam że w zeszłym roku po 5 latach budowy w Jaworznie został oddany do użytku najbardziej ekologiczno-wydajny blok energetyczny w Europie oparty o węgiel. Dodatkowo, w ramach wymagań polityki klimatycznej, jest wyposażony instalację wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready). Inwestycja zaopatruję 2,5 mln gospodarstw domowych. Po trzecie 10 lat temu polscy inżynierowie opracowali technologię zagazowania węgla pod ziemią , technologia ta gdy ujrzała światło dzienna przeraziła Niemców, Francuzów , Amerykanów oraz Rosjan ponieważ z dnia na dzień Polska stała by się państwem niezależnym energetycznie a co za tym idzie państwem silnym, suwerennym. Ale po co nam nie zależność, będziecie jeden na drugiego pluć , będziecie cisnąć górnikom , będziecie mówić o pompach o fotowoltaice o energii wiatrowej , o gazie , więc zadam wam pytanie do kogo wyżej wymienione technologie należą i czyj budżet zasilają??

  pozdrawiam ludzi myślących bo mało już takich pozostało!!!!!!!!!!

 4. @Oswięcimiak
  „trzeba być skończonym matołem” fakt trzeba, żeby uznać, że ktoś tu obwinia straż miejską za smog. Pani komendant i strażnicy nie wykonują swoich podstawowych obowiązków i rzeczywiście masz rację, w pierwszej części swojej opinii „trzeba być skończonym matołem”. A Pan Prezydent zmniejszył ilość etatów w straży o mniej więcej 40%. Reszta twojej wypowiedzi to opinie, miej je sobie, w sumie każdy sposób, by usprawiedliwić „nicnierobienie” strażników miejskich w Oświęcimiu, to dobry sposób. 🙂

 5. Trzeba byś skończonym matołem, aby obwiniać Straż Miejską za smog w Oświęcimiu! Wystarczy zobaczyć wieczorem na dworcu PKP jak z nad Brzezinki nadciąga smrodliwy gęsty dym Tak samo jest od strony Rajska czy Zaborza!. Obecny problem smogu w Oświęcimiu jest związany bezpośrednio z gminami, gdzie nikt nie kontroluje spalania w piecach! Ul. Cicha… ha, ha mściwość mieszkańców tego rejonu nie zna granic. Jeden na drugiego donosi do SM. Kontrole prowadzone przez strażników nie wykazują żadnych nieprawidłowości (włącznie z analizą popiołów pobieranych z pieców) Większość mieszkańców Oświęcimia jest „wychowana na kaloryferach z sieci ciepłowniczej” tak więc nie mają pojęcia o spalaniu w piecach i rodzaju zapachów spalin kominowych. Jestem pewny, że nie rozróżniają zapachu spalonego węgla od zapachu tandetnych perfum! Wracając do tematu Straży Miejskiej w Oświęcimiu…Prezydent nam jaśnie panujący skutecznie zmniejsza liczbę pracujących strażników. Obecnie na każdej zmianie pracuje dwóch strażników plus dyżurny( z tego co wiemy z publikacji) To jak chcecie aby byli wszędzie na raz. Sami dzwonicie po kilka razy na dzień , aby usnąć Wam bezdomnego z klatki schodowej, gdzie zazwyczaj kończy się to wyjazdem na Izbę Wytrzeźwień w Bielsku Białej, a to trwa przynajmniej 2,5 godziny.

 6. Zatem kto się będzie zjawiskami opisanymi poniżej zajmował , policja?

  Powtórzę jeszcze raz, pogonić ich do roboty,a jak się nie da to niech idą na kasę do Kauflandu.

  Piszę tak bo mnie , moich przyjaciół , znajomych ,nas większość zwykłych ludków rozlicza się z

  wykonanej efektywnej pracy. Tak więc mamy prawo domagać się od nich tego samego…

 7. Czesław
  Nie mam żadnego dodatkowego ogrzewania tylko pompa ciepła NIBE F 1145 I w domu mam cieplutko

 8. @StefanB
  straż już dawno zmarnowała swoją szansę. Sam fakt, że „nie przeprowadza kontroli tylko czekają na zgłoszenia” już dyskwalifikuje zarówno samą Straż jak i jej komendanta. Smog to jedno, a popatrz ile śmieci na ulicach. ZUK MZUK i co tam jeszcze niby działają a co rusz albo przepełniony kosz na śmieci albo śmieci na trawnikach. Ściany upstrzone graffiti, często wulgarnym, a strażnicy zadowoleni z siebie pomykają po mieście w swoim ślicznym, nowym samochodzie. Stefan, rozwiązać to towarzystwo, im szybciej tym lepiej.

 9. Za taką cenę kupiłeś pompę do -5^C. Zima poniżej -10^C grzejesz grzałkami lub kominkiem. Powodzenia przy większych mrozach. Sam nie podałeś typu pompy i dostawcy.

 10. Czesław
  Z tego co widzę to ty jesteś największym trolem który neguje wszystko co jest robione w Oświęcimiu ale ten sort tak ma .
  Widzisz co do pomp ja nie muszę patrzeć na żadne katalogi bo mam pompę ciepła 12 Kw na dom o powierzchni 180 m 2 i zapłaciłem 55 tys z montażem ( jest to pompa gruntowa ) a tej wielkości powietrzna pompa jest oj 20 tysięcy tańsza gdyż nie trzeba wykonywać drogich odwiertów .
  Pozdrawiam

 11. @Bart To jest cena katalogowa najmniejszej pompy ciepła o max mocy grzewczej 7kW do domu do 100m2. Zanim zaczniesz trollować, przejrzyj katalog. Pompy ciepła pracujące do -5*C są tańsze.

 12. Czyżbyś nie słyszał o podobnych praktykach za granicą? A Afera wolkswagena z oszukańczym softem do pomiaru spalin?

 13. Teoretycznie kocioł 5 klasy powinien emitować do 10 razy mniej stałych cząstek niż kopciuch i wypuszczać do atmosfery zanieczyszczenia w minimalnej ilości. Ale – jak to w Polsce – są firmy oszukańcze, które zdobywają atesty od podejrzanych laboratoriów, które nikt nie kontroluje. W rezultacie takie piece niewiele różnią się od tych pozaklasowych. Ludzie kupują takie piece, bo są minimalnie tańsze. Gminom także to wisi: wydają lekką rączką pieniądze na dotacje i cieszą się że w sprawozdaniu budżetowym mogą się pochwalić ile to milionów przeznaczyły na walkę ze smogiem. A my dusimy się dalej.

 14. Oświęcimska Straż Miejska – wydaje się że marnują ostatnią szansę do wykazania własnej przydatności …

  Niestety to nie takie proste. Smog w większości napływa do miasta z zewnątrz , czyli z gminy. A tam nasza straż jest „out of range”.
  Największy truciciel miasta- Nikromet -100 m. od granicy.Niestety oparom poprodukcyjnym to nie przeszkadza.

 15. Do Czesław
  Znowu bzdury piszesz .
  Podajesz ceny za pompę ciepła Bez podania wielkości powierzchni użytkowej do ogrzania czy tez typu pompy pompy . Gruntowe pompy są droższe ale są stabilniejsze . To tak jak byś powiedział ze samochód kosztuje 500 tys bez podania jak ten samochód potrzebujesz . A z tym -25 stopni to tez nie prawda. Gruntowe pompy ciepła pracują bez przeszkód w niskich temp. Gdyż dolne źródło ciepła jest na głębokości ok 30 m i jest to ok 8 stopni . A pompy powietrzne przy -25 załącza grzałkę która wspomoże pompę ( a ile takich zimnych dni mamy w roku w tym do -10 się nie zbliżyliśmy )
  Tak do pompy ciepła jest 10 tys dofinansowania z miasta

 16. @StefanB
  cyt.”Po co nam taka straż miejska z której nie ma pożytku???” No właśnie stefek, po co? Miasto zaśmiecone, kominy smrodzą i kilka innych „drobiazgów” a co na to strażnicy? Nic, bo oni właśnie „majom ynterwencjem”. Trzeba im dać szansę, bo tacy przemęczeni i dać dużo wolnego 🙂 po likwidacji 🙂

 17. Aby było jasne, to „pisowiec” wam coś powie. Idioci w województwie zamiast na poprawę jakości powietrza w mieście dali kasę na zabetonowanie parku. Oczywiście na wniosek ekologów z Oświęcimia.

 18. A kiedy Pan da bonifikate na wykup mieszkania komunalnego jak to jest w innych miastach?

 19. W Krakowie po wprowadzeniu zakazu palenia paliwami stałymi zanieczyszczenie spadło o ok 15%. Dane ze stacji pomiarowych. Tyle, że nie ma zimy.

 20. Dofinansowanie do pompy ciepła to 10k pln. Pompa pracująca do -25*C np Mitsubishi Zubadan to 40 tys pln plus ok 15 tys instalacja ( bez ogrzewania podłogowego). Instalacja pieca gazowego, oczywiście niemieckiego, bo innych nie ma to min. 15 tys pln.Przy czym wg uni po 2030 roku gazem nie wolno będzie grzać. To są fakty.

 21. Kontrole, kontrole i jeszcze raz kontrole i koniec dopłat do kotłów węglowych.

 22. Może ktoś się orientuje, jak to jest, w Niemczech, z tego co wiem, połowa domków ogrzewanych jest pelletem, czyli drewnem i tam nie ma smogu podobno. Jak oni to robią?

 23. Stefan ma rację . Na Cichej interwencja nic nie daje i dalej palą śmieci. I to zresztą nie tylko oni. Pogonić strażników do pracy i zaraz zmniejszy się smog. Uzależnić im premię od skuteczności działania – proste

 24. Kraków jakoś szybciej uporać się z tym problemem a my mamy oddychać trujący powietrzem jeszcze 12 lat? Skoro jest straż miejska czemu nie przeprowadza kontroli tylko czekają na zgłoszenia a i tak nie zawsze przyjeżdżają. Smog mamy największy w malopolsce a komunikatów o przekroczeniach nadal nie widać.

 25. A nie prościej było by ścignąć trucicieli? Tych którzy pala śmieciami?

  Byłem świadkiem interwencji straży miejskiej na ul.Cichej gdzie pewien miszcz skutecznie zatruwa całe stare miasto. I co? Zapraszam na Cichą po godz.18-tej. Sami się Państwo przekonacie. Po co nam taka straż miejska z której nie ma pożytku???

 26. No super, tylko dlaczego ekologiczne!? kotły węglowe mają dofinansowanie 3 tys. zł. Dopłacają do czegoś co chcą zakazać?!

Send this to a friend