Informacje

OŚWIĘCIM. 27 stycznia program obchodów miejskich

27 stycznia w Oświęcimiu odbędą się uroczystości związane z 75. rocznicą oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcimia spod okupacji Niemiec Hitlerowskich.

Prezydenta Janusz Chwierut zaprasza na obchody miejskie, które rozpoczną się o godz. 11 przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Tadeusza Kościuszki. Wcześniej władze miasta oddadzą hołd poległym w miejscach pamięci, związanych z II wojną światową.

Oficjalne obchody w Miejscu Pamięci Auschwitz- Birkenau, organizowane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, odbędą się pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Rozpoczną się o godzinie 15.30 przed bramą śmierci (wstęp za zaproszeniami). O godzinie 17 delegacje Ocalałych oraz szefowie delegacji państwowych oddadzą hołd ofiarom przy Pomniku w Birkenau. W niedzielę, 26 stycznia, w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się koncert okolicznościowy w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

 

Program obchodów miejskich:

26 stycznia 2020 (niedziela)

godz. 16 – koncert okolicznościowy w Oświęcimskim Centrum Kultury – sala widowiskowa (wstęp za zaproszeniami)

27 stycznia 2020 (poniedziałek)

godz. 11 – uroczystość główna dotycząca rocznicy oswobodzenia miasta Oświęcim przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu.

W ramach miejskich obchodów w godzinach od 9 do 10.30 w miejscach pamięci w Oświęcimiu zostanie oddany hołd:

– ofiarom podobozu KL Auschwitz-Monowitz – pomnik z tablicą „Dowód pamięci pomordowanym w obozie nr IV w latach 1941-1945. Mieszkańcy Monowic” (Oświęcim-Monowice ul. Głowackiego)

– robotnikom przymusowym, którzy zginęli przy budowie zakładów IG Farben i KL Auschwitz – pomnik z tablicą „Tu w latach 1941-1945 na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz Buna Monowice hitlerowscy ludobójcy zamordowali około 30000 więźniów politycznych i jeńców wojennych różnych narodowości„ (Oświęcim ul. Chemików)

– Polakom zamordowanym, prześladowanym, więzionym i deportowanym do pracy niewolniczej – obelisk (Oświęcim ul. Chemików)

– oświęcimskim Żydom – Cmentarz Żydowski (Oświęcim ul. ul. Dąbrowskiego)

– Żołnierzom Polskim poległym w czasie II wojny światowej – pomnik Poległych Żołnierzy Polskich w latach 1914-1918, 1918–1921, 1939-1945 na Cmentarzu Parafialnym (Oświęcim ul. ul. Dąbrowskiego)

– Żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w czasie II wojny światowej – Zbiorowa Mogiła Żołnierzy Armii Radzieckiej na Cmentarzu Parafialnym (Oświęcim ul. Dąbrowskiego)

– Żołnierzom Brytyjskim poległym w obozie w Monowicach – tablica upamiętniająca brytyjskich żołnierzy, którzy zginęli w obozie dla brytyjskich jeńców wojennych E715 Stalag VIII B Monowice na Cmentarzu Parafialnym (Oświęcim ul. Dąbrowskiego)

– mieszkańcom miasta i ziemi oświęcimskiej, Polakom i Żydom pomordowanym w KL Auschwitz i innych miejscach kaźni w czasie II wojny światowej – tablice pamięci „W hołdzie Oświęcimianom – Ofiarom KL Auschwitz” przy Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Oświęcim ul. Dąbrowskiego)

– więźniom pomordowanym w ostatnich dniach funkcjonowania obozu oraz Żołnierzom Armii Radzieckiej – pomnik przy Zbiorowej Mogile około 700 więźniów obozu zagłady Auschwitz, zamordowanym w ostatnich dniach funkcjonowania obozu oraz obelisk Żołnierzy Armii Radzieckiej (os. rtm W. Pileckiego)

Więcej o uroczystościach w Muzeum Auschwitz: http://www.auschwitz.org/strona-glowna-75/

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. do autora ostrzeżenia I stopnia: ani to śmieszne, ani prawdziwe, brak klasy, brak merytorycznego przekazu, przykre i żenujące… ale czego można się spodziewać po volksdeutschu który jest maniakalnym fanem partii komedianta Budki, który tuż po wypadku Pani Premier przyjechał do Oświęciamia i na tle drzewa w które przydzwoniła limuzyna Premier Szydło odstawiał szopkę pohukując razem ze Sową, że sprawca wypadku był rządową ofiarą.

  2. Duda znowu wydrze się na sędziów, będzie wstyd! Izrael nie ryzykował i nie zaprosił Adriana. Tak, czy inaczej, 27 stycznia nie wyjeżdżajcie na miasto, a zwłaszcza Fiatami Seicento, bo Was te kolumny rządowe rozjadą!

Send this to a friend