Kultura

POWIAT. Powiatowy Przegląd Stołów Wielkanocnych 2022

Choć w pierwszą kwietniową sobotę za oknem szalała śnieżyca, w Gminnym Centrum Kultury w Polance Wielkiej królowały już wielkanocne przysmaki. Na Powiatowy Przegląd Stołów Wielkanocnych przygotowały je panie z kół gospodyń wiejskich w powiecie oświęcimskim oraz goście z Ukrainy. Kulinarne doznania dopełniły występy miejscowych artystów oraz gości z Połomi w powiecie wodzisławskim.

Wicestarosta Paweł Kobielusz wraz z wójtem Polanki Wielkiej Grzegorzem Gałganem podziękował paniom za przygotowanie wspaniałych potraw i wręczył bony dla KGW. Uczestnikom dzisiejszego wydarzenia w Polance Wielkiej życzył przede wszystkim spokoju i pokoju w tym szczególnym, trudnym czasie.

– Dwa lata temu życzenia zdrowia wydawały się jakże trywialne. Jak potem pokazał czas pandemii, były to jedne z najważniejszych życzeń. Podobnie jest dzisiaj, gdy jeszcze niedawno życzenia spokoju i bezpieczeństwa również mogły wydawać się kurtuazyjne. Natomiast po tym, co zrobił w Ukrainie psychopatyczny bandyta, zbrodniarz wojenny Putin, te życzenia nabierają zupełnie innego wymiaru. Są najważniejsze. Wiele dziś zostało powiedziane o świątecznej tradycji. Jej widomym znakiem są te wspaniałe potrawy, osadzone w lokalnych zwyczajach. Życzę wszystkim, bym w tym wyjątkowym czasie doznania kulinarne nie przesłoniły tego, co jest o wiele ważniejsze – troski o swoich najbliższych. Przyjmijcie ode mnie i całego Zarządu Powiatu w Oświęcimiu najlepsze życzenia na nadchodzące święta – powiedział wicestarosta.

Głos zabrała także przedstawicielka ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli bezpieczny kąt w Polance Wielkiej, jak i pozostałych miejscowościach w naszym powiecie.

– My, Ukraińcy, przechodzimy teraz bardzo trudny okres. W naszym kraju jest wojna. Musieliśmy uciekać z kraju, by chronić życie naszych dzieci. Nie wiedzieliśmy dokąd jedziemy i co nas czeka. Ale teraz tutaj, w Polsce, w Polance Wielkiej, mamy dom, jesteśmy jedną wielką rodziną, możemy spokojnie żyć. Serdecznie dziękuję wszystkim Polakom, którzy nam pomogli – powiedziała wyraźnie wzruszona, wymieniając m.in. wójta, księży z miejscowej parafii i tutejszych wolontariuszy. – Modlimy się za pokój na Ukrainie, w Polsce i na całym świecie. Serdecznie dziękuję, Polska razem z Ukrainą!

Źródło: powiat oświęcimski / Fot. RL

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend