Sport

OŚWIĘCIM. Wielki sukces koszykarza Szymona Zapały i jego drużyny Lancer Longwood w USA

Wychowanek Uczniowskiego Klubu Sportowego Kadet Oświęcim Szymon Zapała osiągnął wielki sukces. Spełnił swoje marzenia o grze w USA i poprowadził swoją drużynę LANCER LONGWOOD do mistrzostwa konferencji BIG SOUTH. Mało tego został wybrany MVP swojej drużyny.

Jak informuje UKS Kadet Oświęcim na swoim profilu społeczniościowym, po rundzie zasadniczej, w której drużyna LANCER LONGWOOD w swojej konferencji BIG SOUTH zajęła 5 miejsce z bilansem wygranych spotkań do przegranych 21-13, wywalczyła prawo do udziału w turnieju finałowym konferencji. W finałowym turnieju bierze udział 6 najlepszych drużyn konferencji. Zwycięska drużyna awansuje do wielkiego turnieju ogólnokrajowego – NCAA CHAMPION. Turniej ten nazwany jest MARCH MADNESS i przyciąga przed telewizory zawrotną liczbę 17 mln widzów.

Turniej finałowy rozgrywany jest wg zasady – przegrany odpada, wygrany gra dalej. Rozgrywany jest tylko jeden mecz. W pierwszym meczu drużyna Longwood Lancer (5 miejsce) zmierzyła się z drużyną Winthrop Eagles (4 miejsce). Drużyna Szymona wygrała 69 do 56 przechylając szalę zwycięstwa w drugiej połowie spotkania. Do połowy Longwood prowadziło 34 do 33, drugą połowę wygrało jednak 35 do 23 i pewnie awansowało do następnej rundy. Szymon, w tym spotkaniu zdobył 8 punktów i miał dwie zbiórki przebywając na parkiecie 16 minut.

W drugim spotkaniu przeciwnikiem Longwood była drużyna High Point Panthers. Drużyna panter wygrała rundę zasadniczą z bilansem 25-8 dzięki temu zwycięstwu była gospodarzem turnieju finałowego. Mecz rozpoczął się od prowadzenia panter. Gospodarz do połowy prowadził już 36 do 29. Po zmianie stron sytuacja na boisku się nie zmieniła i na 12 minut do końca meczu Uniwersytet z High Point prowadził 15 punktami 53 do 38. I właśnie, w tym momencie Szymon wziął ciężar gry na swoje barki. Grał wyśmienicie zdobywając kosz za koszem, świetnie zbierał i blokował rzuty przeciwników doprowadzając do dogrywki (69 -69). W doliczonym czasie gry drużyna z Longwood University wygrała 80 do 79 a Szymon w dogrywce odegrał kluczową rolę zdobywając punkty i blokując przeciwnika. Dzięki temu zwycięstwu drużyna Longwood Lancer awansowała do finału turnieju mistrzowskiego a Szymon został MVP meczu zapisując na swoim koncie 17 punktów i 6 zbiórek i 3 bloki.

W meczu finałowym rozpędzone lance pewnie pokonały UNC Asheville Bulldogs 85 – 59. Szymon i w tym spotkaniu zagrał rewelacyjnie. Zdobył 17 punktów – był drugim strzelcem drużyny, miał najwięcej zbiórek – 7 i przebywał na parkiecie 24 minuty.

Źródło: UKS Kadet Oświęcim