Wideo

OŚWIĘCIM. Porozmawiajmy.O. Zabrakło porozumienia ponad podziałami

Od lewej: Jakub Przewoźnik, Krzysztof Kuczek, Waldemar Łoziński i Paweł Plinta,

W „Porozmawiajmy.O” autorzy programu Jakub Przewoźnik, Waldemar Łoziński i Paweł Plinta, wraz gościem tego odcinka – radnym Krzysztofem Kuczkiem, podsumowują kończącą się właśnie kadencję samorządu.

Czy to była udana dla miasta kadencja? – Z przykrością muszę powiedzieć, że wielokrotnie w sprawach ważnych dla miasta nie udało się dojść do porozumienia ponad podziałami politycznymi. Jest to tragiczne i smutne – mówi Krzysztof Kuczek, radny miasta Oświęcim, szef klubu radnych PiS. – Bardzo często prezydent Janusz Chwierut atakuje radnych PiS. To taka gra na politycznych emocjach, która nie służy rozwiązywaniu problemów mieszkańców – ocenia. Radny Krzysztof Kuczek przypomina też o „najlepszych” inwestycjach firmowanych przez obecnego prezydenta. Wspomina m.in. o planowanej kładce nad Sołą, tzw. moście duchów, czy ciągle wypadających kamieniach na płycie rynku.

Rozmawiamy również o inwestycjach skutecznie przeprowadzonych w Oświęcimiu, a dofinansowanych ze źródeł rządowych (w czasie rządów PiS). – Jesteśmy wiarygodni i dotrzymujemy słowa. Walczyliśmy i zabiegamy nieustannie o inwestycje na terenie naszego miasta, a w tym samym czasie pan prezydent Chwierut atakował rząd PiS na miejskich bilbordach. Taką politykę „pod partyjną publikę” być może dałoby się jeszcze jakoś zrozumieć, ale w ławach sejmowych. Sęk w tym, że pan Janusz Chwierut od dawna nie jest już posłem, a zadania samorządu są wyraźnie inne – mówi dr Jakub Przewoźnik, radny miasta Oświęcim.

Z kolei Waldemar Łoziński wspomina o tym, czego nie udało się zrobić w obecnej kadnecji samorządu. – Boiska przy szkołach wyglądają dramatycznie, widzimy codziennie i potykamy się o zły stan techniczny Rynku Głównego, mamy też np. modernizowaną za wielkie pieniądze krytą pływalnię, która nie spełnia wymogów do przeprowadzania zawodów międzynarodowych. Podobnych przykładów jest więcej. Szkoda tych zmarnowanych lat i wielu zmarnowanych szans – mówi Waldemar Łoziński, radny miasta Oświęcim.

Z tej kadencji zapamiętam szczególnie spór prezydenta Janusza Chwieruta z pracownikami w sprawie ich wynagrodzeń. To rzecz dość wstydliwa dla miasta i w sumie szkodliwa dla nas wszystkich. Wysokość pensji w mieście i regionie to jeden z ważnych czynników tego, czy Oświęcim jest atrakcyjnym miejscem do życia np. dla młodych ludzi, a i starsi też chcą przecież zarabiać normalnie – mówi Paweł Plinta.

Sprawa jest bardzo jasna. Niskie wynagrodzenia pracowników miejskiej sfery budżetowej to wieloletnie zaniedbania rządzącej miastem ekipy związanej z PO-KO – dodaje Waldemar Łoziński.

W dyskusji o miejskiej gospodarce przypominamy np. oświęcimskie pustostany, rozmawiamy o terenach inwestycyjnych, o których poszerzenie w obecnych okolicznościach miasto być może również mogłoby zatroszczyć się bardziej.

– Jak zawsze zapraszamy do „Porozmawiajmy.O”. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą rozmawiać o poprawianiu naszej lokalnej rzeczywistości – mówi Paweł Plinta.

Nasz adres e-mail: porozmawiajmy.o.oswiecim@gmail.com

Nasz numer telefonu: 500 146 701

Zapraszamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!

art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend