Informacje

OŚWIĘCIM. Na wymianę czeka jeszcze 279 „kopciuchów”

Oświęcimianie coraz liczniej wymieniają stare ogrzewania. Odzwierciedlają to najnowsze rankingi jakości powietrza przygotowane na podstawie danych ze stacji pomiarów i analiz składu powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Oświęcim po raz pierwszy od kilku lat nie pojawia się w pierwszej „dziesiątce” miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, w rankingu Polskiego Alarmu Smogowego. Pomimo widocznej poprawy w Oświęcimiu na wymianę czeka jeszcze 279 „kopciuchów”. Nie tak dawno było ich 911 na blisko 1400 domów jednorodzinnych.

Wymieniając stare kotły mieszkańcy miasta mogą liczyć na pomoc miasta i aplikować do miejskiego programu dopłat do wymiany źródeł ciepła. Inną opcją jest dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”, które obejmuje nie tylko wymianę pieca, ale też np. ocieplenie domu. Warto skorzystać z tych propozycji. W myśl przyjętej przez województwo uchwały smogowej od 2030 roku w Oświęcimiu będzie obowiązywał zakaz palenia węglem. – Od kilku lat wspieramy mieszkańców, pomagając im finansowo w likwidacji starego źródła grzewczego. Zachęcamy osoby, które mają jeszcze „kopciuchy” do skorzystania z naszych dotacji w przyszłym roku. Zapraszamy do składania wniosków. To jest nasza wspólna sprawa, niska emisja jest dla nas wszystkich uciążliwa, stąd od wielu lat prowadzimy intensywne działania, aby ten problem każdego roku zminimalizować i aby w kolejnych latach całkowicie zniknął – podkreśla Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta Oświęcimia.

W mieście działa też lokalny program osłonowy, który pozwala zrekompensować osobom o niskich dochodach zwiększenie kosztów ogrzewania z powodu wymiany kopciucha na nowe źródło grzewcze. Pomoc dotyczy wyłącznie lokalu mieszkalnego, w którym nie wcześniej niż 25 lutego 2015 roku wymieniono piec. Maksymalna pomoc, na jaką właściciel może liczyć kwartalnie, w sezonie grzewczym wynosi 800 zł. O wsparcie należy ubiegać się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
O dofinansowanie do wymiany kopciuchów mogą starać się właściciele domów jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Dopłaty z budżetu miasta wynoszą do 7 tys. zł w przypadku pieców gazowych, a do sieci ciepłowniczej do 6 tys. zł. Do kotła olejowego, elektrycznego miasto dopłaca 5 tys. zł. Aż 16 tys. zł można dostać na pompy ciepła wraz z fotowoltaiką, na same pompy do 10 tys. zł, a kocioł elektryczny z fotowoltaiką do 11 tys. zł.
Inną formą pomocy jest program Czyste Powietrze, z którego można pozyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła grzewczego oraz na termomodernizację budynku. Więcej o programie można dowiedzieć się w punkcie konsultacyjno-informacyjnym, który działa w Urzędzie Miasta. Na spotkanie z konsultantem można umówić się pod numerem telefonów 503 572 966 lub 33 84 29 182. Punkt jest czynny w każdy wtorek w godzinach od 11.00 do 16.00 oraz w każdy czwartek w godzinach od 8.00 do 13.00.

Szczegółowe informacje o dotacjach można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska tel. 33 842 91 82

UM Oświęcim

Zdjęcie nadesłane przez czytelnika w 2021 r.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

41 komentarzy

 1. @ Uchwała przedłużająca wymianę pieców przez Sejmik Wojewódzki dla tych miast które nie miały swpjej uchwały antysmogowej. Oświęcim posiada i zostały stare daty.. Straż miejska chodzi po domach i wskazuje terminy wymiany. W razie nie spełnienia wymagań zostaje nałożony mandat karny. Po drugie zastanawiam się jak to jest że mieszkaniec Oświęcimia 'truje” dymem mieszkańca gminy Oświęcim a dym pochodzący z domów Gminy Oświęcim nie truje mieszkańców Oświęcimia. Dwa domy są oddalone w linii prostej ok 59 metrów

 2. JCh nigdy nie dbał o starszych ludzi . Nawet zabrał część kasy należnej na Kluby Emeryta przy Radzie osiedla. O inflacji sam puszczy a działa jak kumpel z Warszawy Trzaskoś .

 3. Kiedy kontrole kominów na ulicach Dworcowej i Obozowej? Codziennie jadę samochodem i trzeba przyznać pięknie kopcą!
  Śmieszy mnie ubliżanie na forum bez braku konkretów!

 4. @ gość rekompensowała to wam niemiecka i żydowska kasa na propagandę. dane wyssane z dupy, nawet banaś znalazł góra milion.

 5. To Chwierut wnioskował o złodziejstwo na piecach, więc niech zwróci kasę. Choćbyście popuścili w facie, to faktu nie zmienicie.

 6. Chętnie bym uzupełnił tę listę, ale obawiam się, że nasze tutejsze pisiorki i tak nie uwierzą. Bo skoro nic o tym w tvpinfo nie mówili, to przecież ewidentnie nieprawda musi być?

 7. Skąd mają być pieniądze na kopciuchy, skoro Pis wydał na:
  40 mln Willa plus
  70 mln maseczki bez certyfikatu (zutylizowane)
  70 mln wybory kopertowe które nie miały prawa się odbyć
  83 mln na szemrane Fundacje nadzorowane przez premiera
  180 mln dla kolesi na zbędne projekty finansowane z NCBiR
  190 mln rocznie na fundusz kościelny
  243 mln na megalotnisko (po 8 latach nadal jest pastwisko)
  250 mln na elektryczny samochód widmo
  248 mln w rok na lans w kancelarii premiera
  250 mln na respiratory widma od kolesia
  280 mln puszczone bokiem z Funduszy Sprawiedliwości(wg NIK)
  300 mln badania nad polską szczepionką (0 efektu)
  325 mln dotacje na toruńskiego dyrektora
  1 mld budżet roczny na Wody Polskie (0 efektów-przykład Odry)
  1 mld dotacja do budowy 3 promów w programie Batory(powstało 0)
  1,2 mld kary za demontaż sądownictwa
  1,5 mld na wybudowany a następnie wyburzony blok w Ostrołęce
  10 mld dotacja z budżetu na gebelsowską propagandę w TVP
  150 mld strata Polski za brak wniosku na wypłatę z KPO
  200 mld conajmniej tyle ukradziono Polakom z ich oszczędności
  500 mld szacunkowe wydatki poza kontrolą sejmu z lewego budżetu Pis

 8. Asie – ale dobrze ty się czujesz? Wymiana pieców na bez-węglowe to skutek uchwały sejmiku małopolskiego. Chwierut nie jest sejmikiem małopolskim. Jeżu! Czego As nie rozumieć? Chyba, że to wina Tuska.

  Miesiąc temu rada miasta Krakowa odrzuciła petycję o zezwolenie na opalanie pieców i kominków węglem i drewnem. Za głosowali – wyjątkowo zgodnie – radni PO i PiS. Przeciw nie głosował nikt.

  Kilka lat temu w wyniku dłuższego okresu zimna i braku wiatru smog w Oświęcimiu zrobił się taki, że nie dało się wyjść na dwór/pole bez ryzyka podduszenia. Smród potworny. Wtedy uświadomiłem sobie, że to już najwyższy czas, aby władze – jakiekolwiek – coś z tym zrobiły. Skoro 80% właścicieli domów jednorodzinnych wymieniło dotąd kopciuchy, to tym bardziej nie mam zamiaru płakać nad losem pozostałych 20%.

 9. Nie interesuje mnie cytowanie prawa pozwalającego na okradanie ludzi. Chwierut montuje ekipę, która za jego kasę wymienia piece . I tyle.

 10. Jest jeszcze opcja taka, optymistyczna:
  „Jeśli wierzyć doniesieniom płynącym ze strony badaczy powiązanych z ENG8, to udało im się uzyskać ogromny wzrost produkowanej energii. Dość powiedzieć, że miałoby jej być pięciokrotnie więcej niż trzeba wykorzystać w procesie prowadzenia fuzji termojądrowej (…) Każdy test trwał ponad 10 minut i przyniósł świetne wyniki, ponieważ za każdym razem udało się uzyskać współczynnik wynoszący co najmniej 5 w zakresie stosunku energii włożonej w fuzję do wyprodukowanej. Jakby tego było mało, naukowcy chwalą się wysoką stabilnością reakcji termojądrowej, co stwarza obiecujące perspektywy w kontekście przyszłości ziemskiej energetyki”.

 11. „Od 1 września 2019 roku w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach”.
  Już pięć lat i 700 tysięcy mieszkańców Krakowa jakoś to przeżyło.

  W Oświęcimiu i w całym województwie zgodnie z uchwałą sejmiku trzeba będzie do 2030 r, zlikwidować wszystkie piece na węgiel. Nie ma zmiłuj się. Chyba że przed kolejnymi wyborami ktoś wpadnie na pomysł, aby uciułać trochę głosów kopcących i znowu przedłuży ten termin. Z drugiej strony mogą wkurzyć się ci, którzy już zainwestowali w nie-węglowe źródła ogrzewania. Oto dylemat polityka.

  Obawiam się, że i gaz i olej i prąd (a co za tym idzie pompy ciepła) za jakiś czas i tak okażą się zbyt drogie w korzystaniu. Opcja sensowna w takiej sytuacji to: solidne ocieplenie domu + piec na węgiel klasy 5, czyli taki, który już naprawdę emituje niewielką ilość zanieczyszczeń.

  .

 12. W odróżnieniu od Ciebie ja do Mops- u nie chodzę po jałmużnę ( socjal)Sam na siebie zarabiam ,i starcza mi na życie.A zlodzieji poszukaj w swojej rodzinie.

 13. Już raz napisałem setki ludzi kupiło piece z podajnikiem posiadające wszystkie certyfikaty. LEGALNIE . Kasę złodzieje oddajcie razem z PISEM. Ja na ciebie złodzieju robił nie będę.

 14. Czy admin zareaguje na wulgaryzmy, czy znowu trzeba będzie poinformować kogo trzeba?

 15. Obływatel GG i wszystko w temacie .Pewnie jest to beneficjent 500+ jest na pewno posiadaczem kopciucha ,i dlatego mordę dre. Patologiczny menel A takie teksty to sę może mówić do swoich kumpli pod budką z piwem.

 16. Mała w stosunku do przydupasów Chwieruta to i tak delikatnie. Wnioskował Chwierut. I tyle. PIS też może wypłacić kase ze swoich diet.

 17. Czasu było mnóstwo na wymianę kotłów i skorzystanie z dopłat na ten cel. Zawsze jednak znajda się tacy spryciarze: he, he, he głupek ten sąsiad, piec wymienił, a ja nie wymienię, dalej smrodzić będę – i co mi zrobicie? W razie czego powiem, że mnie nie stać.

 18. Zakaz wchodzi od 1 stycznia, więc u takich osób powinna pojawiać się regularnie straż miejska i pisać mandaty.

 19. Uchwała „antysmogowa” pochodzi jeszcze z czasów poprzedniego sejmiku, w którym przewagę miała peło. Ale w 2018 były kolejne wybory, tym razem wygrane przez pis
  PiS – 24 radnych
  KO – 11 radnych
  PSL – 4 radnych.
  Pis mógł w związku z tym zrobić co chciał i zrobił, zmieniając we wrześniu 2022 r. tę uchwałę o tyle, że przedłużył trochę terminy wymiany kopciuchów, ale nie zmienił jej zasadniczej treści.

  „Czy przypadkiem sejmik nie uchwalił tej uchwały na wniosek pana Janusza i jego kolegów z rady miasta?” – myślisz pisiorku, że Chwierut ma w Krakowie aż tak wielkie wpływy i całe województwo chodzi na jego pasku? Ciekawa teoria spiskowa.

  gg – gratuluję chamstwa. Pan admin mógłby od czasu do czasu przynajmniej zajrzeć na to swoje forum.

 20. Gnoju, gdyby Chwierut dał kasę na realizację wymuszonego przez siebie prawa, nie trzeba by było przesuwać terminów.

 21. Czyste powietrze
  To wojewoda i sejmik województwa małopolskiego uchwalił przesunięcie o rok termin wymiany kopciuchów. A PJCH był zbulwersowany tą decyzją wojewody.Doucz się jak nie wiesz jak było.

 22. 279 kopciuchów do 2030 roku to wypadnie samo z ruchu. Wymiana urządzenia zaś będzie na takie dopuszczone do handlu w danym momencie. Nic nie jest wieczne, drodzy smogowcy po politologiach. O tym zapomniano robiąc panikę smogową. Dzieci wiedzą co to smog? Może na netflixie obejrzą, serial Korona.

 23. Czy przypadkiem sejmik nie uchwalił tej uchwały na wniosek pana Janusza i jego kolegów z rady miasta?

 24. No „Gorzkie zale” jak jesteś taki mądry to przyjdź i sprawdź palancie tępy, zapraszam, jak nie wiesz kto smrodzi to nie obrażaj ludzi.

 25. Anonimie podziękuj wojewodzie Małopolskiemu ,że przesunął termin wymiany kopciuchów.Gdyby nie ta szkodliwa decyzja problemu by nie było. W Krakowie potrafili się z tym szybko uporać.

 26. Anonimie przedtem starszy pan kupował nam nowe piece. Nawet dawał pińcet plus. Szkoda tylko, że z naszych podatków. Sam od siebie nic nie dał. Nawet za wille plus zapłaciliśmy.

 27. Po co pisać? Niech urzędnicy sami skontrolują stan kominów na ulicy Dworcowej od ronda PKP – do ronda z ulica Obozową!

 28. Teraz do Hołownia z Tuskiem i panem Januszem dadzą za darmo wszystkim najnowsze wajsmany

Send this to a friend