Informacje

MAŁOPOLSKA. Specjalny pociąg humanitarny dotrze do Olkusza torem LHS

Specjalny pociąg humanitarny dotarł do małopolskiego Olkusza torem LHS (Linia Hutnicza Szerokotorowa). Przyjechało nim ponad 500 osób z objętej wojną Ukrainy. W okolicy peronu LHS powstało miasteczko namiotowe, skąd Ukraińcy zostali autobusami przewiezieni do bezpiecznego miejsca wskazanego przez MUW.

 – Część osób chce się dostać do dużego miasta i stamtąd kontynuować podróż. Innych przewieźliśmy do bazy noclegowej. Nocleg i wyżywienie zapewnione będzie na dłuższy czas. Każdy uchodźca, który przekroczył polsko-ukraińską granicę, jest w Polsce legalnie. Dzisiaj o północy ten pociąg dojechał do Hrubieszowa. Gdyby była taka wola ze strony ukraińskiej, jesteśmy gotowi do zbudowania tutaj pawilonowego, kontenerowego, potężnego hubu, który udzielałby wsparcia. Podobnych transportów może być więcej – zaznacza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 – Szybko i sprawnie udało się zakwaterować, przewieźć, ale także zapewnić posiłek osobom, które po ciężkiej nocy, po trudnym transporcie przyjechały do nas ze Lwowa. Chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim wolontariuszom, na ręce pana starosty i wicestarosty, wszystkim osobom w liczbie ponad 50, które z wielkim sercem pomagały. To jest wyjątkowe miejsce, bo stąd, kiedyś wyjeżdżały pociągi w kierunku wschodnim. Przywracamy to połączenie. Chciałem podziękować strażakom, samorządowcom za ogromną sprawność działania. Osoby, które przyjechały, zostały natychmiastowo zaopiekowane, trafiły do namiotów, otrzymały wyżywienie, pomoc prawną, informację o tym, że mogą spokojnie myśleć o swojej przyszłości i jechać do bazy noclegowej – dodaje wojewoda.

– Emocje, które nam towarzyszyły w chwili, kiedy przyjechał pociąg z uchodźcami z  Ukrainy, pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Chcę podziękować przede wszystkim wolontariuszom. To oni błyskawicznie odpowiedzieli na naszą prośbę i bezinteresownie przybyli tutaj we wczesnych godzinach porannych, aby przygotować komfortowe warunki dla wszystkich, którzy przyjechali. Otrzymali oni nie tylko ciepły posiłek, ale także wsparcie medyczne i sanitarne. Zostali również bezpiecznie oddelegowani do przygotowanej bazy noclegowej. Dziękuję wszystkim zaangażowanym służbom medycznym, strażakom, strażakom ochotnikom. Dziękuję wszystkim pracownikom i służbom wojewody i pracownikom starostwa powiatowego oraz koordynatorom tej akcji oraz wicestaroście – mówił starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

MUW

Poprzedni artykułNastępny artykuł

13 komentarzy

 1. Rząd popiera antyszczepionkowców. Teraz okazuje się, że antyszczepionkowcy uczestniczą oni w akcji dezinformacyjnej po niewłaściwej stronie. Pytanie kto im za to płaci i czy rząd ich nadal popiera?

 2. ten hotlin poza tym że jest żałosny uosabia putina na tym forum

 3. Wychodzi na to, że hotin to kacap mieszkający w Polsce. Hotinie tak naprawdę nie jesteś anonimowy. Poszło w twoje sprawie zawiadomienie do odpowiednich służb.

 4. Panie moderatorze – czy nie można na miesiąc albo dwa zbanować hotina?

 5. @co za dureń Własnie twoi euroPOsłowie wczoraj złożyli wniosek do KE o szybkie ukaranie Polski za budowę muru na granicy z Biłałorusią oraz za brak ,,praworzadności” w Polsce! Wystarczy ci,by zrozumieć kto dzisaiaj w Polsce mąci i działa w imieniu Putina?

 6. Informacja z portalu Jagielloński 24:

  Oficjalną, autoryzowaną zbiórkę na ten cel (potrzeby ukraińskiej armii) prowadzi Narodowy Bank Ukrainy. Możecie dokonać przelewu bezpośrednio, w złotych, na specjalne konto utworzone w ramach państwowego, polskiego Banku Gospodarstwa Krajowego.
  Numer konta to: 91113000070080239435200002
  tytułem: for crediting account 47330992708

  Pozostałe dane:
  BENEFICIARY: National Bank of Ukraine
  BENEFICIARY BIC: NBUA UA UX
  BENEFICIARY ADDRESS: 9 Instytutska St, Kyiv, 01601, Ukraine
  ACCOUNT NUMBER: PL91113000070080239435200002
  BENEFICIARY BANK NAME: Bank Gospodarstwa Krajowego
  BENEFICIARY BANK BIC: GOSKPLPW
  BENEFICIARY BANK ADDRESS: Al. Jerozolimskie 7, 00-955 Warszawa, Polska (temporary address: Chmielna 73, 00-801 Warszawa, Polska)
  PURPOSE OF PAYMENT: for crediting account 47330992708

  Może się komuś przyda.

 7. Polski rząd,Polki i Polacy wzorowo zdają egzamin z pomocy uchodzcom o co jeszcze tak niedawno oPOzycja miała nieuzasadnione pretensje.

Send this to a friend