Informacje

REGION. Rozpoczyna się realizacja 12-kilometrowego odcinka S1

Rozpoczyna się realizacja 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej pomiędzy Dankowicami a węzłem Suchy Potok w Bielsku-Białej.

To kolejny odcinek S1, dla którego w ostatnim czasie podpisaliśmy umowę. Wcześniej, 14 maja 2020 r., podpisaliśmy umowę na realizację odcinka od węzła Oświęcim (z węzłem) do Dankowic oraz 10 lipca 2020 r.  na obwodnicę Oświęcimia w ciągu drogi krajowej nr 44.

19 czerwca 2020 r. dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu przetargowym, uznając za najkorzystniejszą ofertę konsorcjum MIRBUD (lider) i KOBYLARNIA (partner). 24 lipca 2020 r. otrzymaliśmy informację, że kontrola uprzednia postępowania przetargowego, przeprowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, nie wykazała uchybień i zakończyła się pozytywnym wynikiem.

Obowiązki wykonawcy

​Wykonawcy zbudują m.in. dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym), dwa węzły drogowe, a także inne drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz drogi obsługujące tereny przyległe. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w Miejsca Obsługi Podróżnych, Obwód Utrzymania Drogi, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.

W zakres tego odcinka wchodzą:

– droga ekspresowa o długości ok. 12 km,

– dwa węzły drogowe: Stara Wieś i Suchy Potok,

– para Miejsc Obsługi Podróżnych o funkcji wypoczynkowo-

 

usługowej: Dankowice Zachód (klasa II) oraz Dankowice

Wschód (klasa III),

– Obwód Utrzymania Drogi.

 

System realizacji: Projektuj i buduj

Wartość robót: 586 710 000,00 zł brutto

Czas realizacji: 33 miesiące od dnia podpisania umowy

 

Droga ekspresowa S1 połączy Pyrzowice (A1) z granicą ze Słowacją w Zwardoniu oraz ze słowacką autostradą D3.  

Realizacja budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej połączy istniejące odcinki S1 z Bielska-Białej w kierunku Zwardonia (oraz trasę S52 z Bielska-Białej do Cieszyna) z drogą S1 od Mysłowic w stronę Dąbrowy Górniczej i dalej – lotniska Katowice w Pyrzowicach oraz przylotniskowego węzła autostrady A1. Stanie się ona nie tylko ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym. S1 znajduje się bowiem w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej i przebiegającej w osi priorytetowej TEN-T nr 25, czyli „osi drogowej Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń”. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina – Skalite.

Aby dokończyć całą arterię, potrzebne jest zakończenie budowy drugiej jezdni wysuniętego najdalej na północ odcinka S1 Lotnisko – Podwarpie o długości ok. 9,5 km, przebudowa do standardu drogi ekspresowej istniejącej drogi krajowej nr 1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej (27 lipca 2020 r. Wybraliśmy wykonawcę na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S1 Podwarpie – Dąbrowa Górnicza o długości 6,950 km po istniejącym śladzie drogi krajowej nr 1), budowa nowej obwodnicy Węgierskiej Górki o długości 8,5 km (umowę podpisaliśmy 10 października 2019 r.), wybudowanie po nowym śladzie 40 kilometrów drogi ekspresowej S1 Mysłowice – Bielsko-Biała. 14 maja br. podpisaliśmy umowę na budowę odcinka od węzła Oświęcim (z węzłem) do Dankowic, 3 sierpnia br. wybraliśmy wykonawcę budowy odcinka od Dankowic do Bielska-Białej. Rozstrzygnięcie dla odcinka biegnącego od Mysłowic do Oświęcimia już wkrótce.

Docelowo droga S1 będzie mieć długość 135 km. 

Kalendarium

30 czerwca 2016 r. - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach

15 marca 2017 r. – uzgodnienie przez ministra właściwego ds. transportu Programu inwestycji

14 października 2019 r. – ogłoszenie przetargu

13 marca 2020 r. – otwarcie ofert

19 czerwca 2020 r. - wybór najkorzystniejszej oferty

3 sierpnia 2020 r. – zawarcie umowy

2021 – 2023 – planowany okres budowy

 

GDDKiA

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. @O nowej… Nie udało się zablokować w KE? Nie będzie premii za wierszyk z plagiatem.

  2. Gdzie się rozpoczyna? Gdzie pierwsza koparka? Biorę drona i idę filmować.

Send this to a friend