Informacje

Zasada działania i zastosowanie pomp hydraulicznych

Ciągły rozwój przemysłu przyczynia się do znacznej ewolucji zaplecza technologicznego. Trudno wyobrazić sobie realizację większości procesów produkcyjnych bez dostępu do specjalistycznego sprzętu. Niezwykle istotną rolę odgrywa hydraulika siłowa, na której bazuje wiele gałęzi współczesnego przemysłu. Wszechstronność jej zastosowania sprawia, ze wyjątkowo często wykorzystywanymi stają się pompy hydrauliczne.

Zasada działania pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne są urządzeniami bardzo wydajnymi, co przekłada się na ich szerokie zastosowanie w przemyśle. Konstrukcje te działają na skutek zamiany dostarczanej przez silnik napędowy energii mechanicznej na energię hydrauliczne. Jednostka napędowa może być napędzana zarówno elektrycznie, jak i powietrzem. Do wytworzenia energii hydraulicznej dochodzi na skutek zastosowania cieczy roboczej, którą najczęściej jest olej hydrauliczny. Najpopularniejsze rodzaje pomp hydraulicznych to konstrukcje śrubowe, zębate, łopatkowe i wielotłoczkowe. Wszystkie te układy wykorzystują do wytworzenia energii wysokie ciśnienie. Pompy hydrauliczne przystosowane są do pracy w określonym kierunku obrotowym – prawym lub lewym. Jego rozróżnienie wyszczególnione jest bezpośrednio na urządzeniu. W układach hydraulicznych muszą się znajdować specjalne filtry i zawory bezpieczeństwa.

Zastosowanie pomp hydraulicznych w przemyśle

Pompy hydrauliczne są praktycznie niezbędne we współczesnym przemyśle. Urządzenia te są bardzo uniwersalne, co umożliwia ich eksploatację w bardzo wielu procesach produkcyjnych. Znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle chemicznym, ceramicznym, farmaceutycznym, spożywczym czy samochodowym, a także elektronicznym. Pompy tego typu są niezbędne również w oczyszczalniach ścieków. Możliwości ich wykorzystywania są na tyle szerokie, że inwestycja w odpowiednio wydajne urządzenia to rozwiązanie polecane wielu przedsiębiorstwom.

Wydajność pompy hydraulicznej

Kluczowym parametrem pomp hydraulicznych jest ich wydajność. Określa ona objętość cieczy, która może być przepompowana w wyznaczonym czasie. Parametr ten poddać da się klasyfikacji. Wyróżnić można wydajność teoretyczną, rzeczywistą, nominalną, optymalną oraz wewnętrzną. Producenci pompo podają wszystkie parametry w wariancie nominalnym, jednak w praktyce trudno jest osiągnąć idealne warunki pracy. W określaniu zapotrzebowania należy więc uwzględnić margines błędu. Kompleksowe wsparcie w zakresie hydrauliki siłowej jest w stanie zapewnić firma Fluiconnecto, która zajmuje się m.in. regeneracją siłowników.

Więcej szczegółów do znalezienie na stronie internetowej – www.fluiconnecto.pl

art. powstał we współpracy z klientem
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend