Informacje

Zakłady bukmacherskie — kursy, ryzyko i szansa trafienia

Dowiedz się, jak działają zakłady bukmacherskie oraz czy trzeba być ekspertem, żeby obstawiać wyniki w bardziej precyzyjny sposób.

Zakłady sportowe — potencjał do wygrywania i ryzyko

Zakłady sportowe w Polsce cieszą się bardzo dużą popularnością. Właściwie to trudno byłoby znaleźć kogoś, kto nie interesowałby się np. piłką nożną i nigdy nie postawił zakładu u lokalnego bukmachera. Co więcej, hazard tego typu w Polsce jest traktowany ulgowo. W opinii publicznej utarło się, że obstawianie wyników sportowych wcale nie jest aż tak ryzykowne i zakłady bukmacherskie są traktowane o wiele lepiej niż kasyno internetowe. Rzeczywistość jest jednak nieco inna i w praktyce jedno i drugie można określić tym samym mianem. Różnica jest jedynie taka, że w kasynach mowa o całkowicie losowej rozgrywce, a w zakładach sportowych o przewidzeniu wyniku danego zdarzenia, co bardzo często również jest wypadkową wielu czynników losowych.

W niniejszym artykule przyjrzymy się zakładom sportowym, temu, jak działają i jak wygląda ryzyko obstawiania wyników sportowych od strony praktycznej.

Bukmacherzy i typowanie kursów na konkretne wydarzenia

Największą zaletą zakładów sportowych jest to, że jeśli ktoś jest prawdziwym ekspertem z danej dziedziny, to zawsze potrafi określić z relatywnie wysokim prawdopodobieństwem, jak potoczy się dane spotkanie piłkarskie, czy pojedynek bokserski. Żeby jednak nie było tak prosto, portale bukmacherskie zatrudniają wysoko wykwalifikowanych ekspertów, zajmujących się konkretnymi dyscyplinami sportowymi. To oni określają wysokość kursu na dane zdarzenie. Im większe prawdopodobieństwo, że coś się zdarzy, tym mniejszy mnożnik zakładu. Biorąc pod uwagę te informacje, można dojść do wniosków, że obstawianie zakładów bukmacherskich to rywalizacja z bukmacherem o to, kto lepiej przewidzi konkretne zdarzenie.

Warto jednak zwrócić uwagę, że rozgrywki sportowe mają w sobie pewną cechę losowości — zdarzeń, których nie da się przewidzieć. Za idealny przykład może posłużyć tutaj sytuacja z teoretycznie najsilniejszym klubem piłkarskim na świecie. Paris Saint Germain ma w swoim składzie takie gwiazdy jak Neymar, Mbappe czy Leo Messi i dosłownie deklasuje rywali w lidze francuskiej. Mimo wszystko nawet tak „idealnej” drużynie PSG zdarzają się potknięcia, które sprawiają, że wiele kuponów u bukmacherów nie poszło po myśli typujących. Po serii kilkunastu zwycięstw z rzędu drużyna przegrała 03.10.2021 z o wiele słabiej notowanym Stade Rennais. Absolutnie nikt nie postawiłby na taki wynik tego zdarzenia, ale od czasu do czasu coś takiego zdarza się najlepszym. Dlatego nie ma czegoś takiego jak „pewniaki” i osoba typująca zawsze powinna brać pod uwagę czynniki losowe.

Czy muszę być ekspertem, żeby dobrze typować?

Skoro bukmacher jest ekspertem z dziedziny przewidywania wyniku, to może nie trzeba go przechytrzyć, a jedynie podążać za jego typowaniem? Jeśli pracownik portalu z zakładami sportowymi wytypuje kurs 1,32 na drużynę X i 3,45 na drużynę Y, to można przyjąć, że teoretycznie ta pierwsza ma o wiele większe szanse na wygranie i postawić na to samo, co bukmacher. W ten sposób ktoś w ogóle nie musi być ekspertem z danej dyscypliny sportowej. W końcu w rozgrywkach zawsze występuje wiele elementów losowości, więc równie dobrze można zdać się na ten czynnik i wybierać potencjalnie najlepsze okazje. Bukmacherzy nie mogą pozwolić sobie na zbyt wysokie kursy, które mogłyby wprowadzać w błąd, bo użytkownicy, którzy doskonale znają sytuację konkretnej drużyny lub zawodnika, natychmiast wykorzystaliby to na swoją korzyść.

Kurs jako czynnik oddający prawdopodobieństwo zdarzenia

Odczytując kurs wystawiony przez bukmachera, można przyjąć szacowaną szansę na wystąpienie danego zdarzenia. Jeszcze łatwiej jest to zrobić, jeśli dane wydarzenie może się zakończyć na kilka różnych wyników. Oto bardzo uproszczony sposób określania  prawdopodobieństwa trafienia na podstawie kilku meczów piłkarskich u popularnego polskiego bukmachera.

Sposób obliczania to najprostsza matematyka: 1 / kurs * 100% = prawdopodobieństwo zdarzenia według bukmachera. Oczywiście powyższy wzór jest bardzo dużym uproszczeniem i daje jedynie pogląd na to, jakie względne szanse daje bukmacher na dane zdarzenie.

Wydarzenie Zwycięstwo drużyny A Remis Zwycięstwo drużyny B
Real Madryt — Manchester City 2.85 — prawdopodobieństwo 35% 3,95 — prawdopodobieństwo 25% 2,25 — prawdopodobieństwo 44%
Legia Warszawa — G. Zabrze 1,98 — prawdopodobieństwo 50% 3,4 — prawdopodobieństwo 29% 3,7 — prawdopodobieństwo 27%
Wisła Kraków — Jagiellonia Białystok 1,94 — prawdopodobieństwo 51% 3,55 — prawdopodobieństwo 28% 3,7 — prawdopodobieństwo 27%
Liverpool — Tottenham 1,45 — prawdopodobieństwo 68% 4,75 — prawdopodobieństwo 21% 6,7 — prawdopodobieństwo 15%

Jak widać, obstawianie wyników sportowych wiąże się z dość sporym ryzykiem. Jak łatwo można zauważyć, zachodzi tutaj pewna rozbieżność matematyczna. Na trzy potencjalne wyniki spotkania jest ponad 100% szans. Dzieje się tak ze względu na to, iż kursy są ustalane niezależnie od siebie. Dlatego kursów nigdy nie można brać jako jednoznacznego czynnika warunkującego szanse danego zdarzenia. Można się nimi posiłkować, ale ostateczna decyzja należy do obstawiającego.

Czy zakłady sportowe są ryzykowne?

Oczywiście, że tak. Bukmacherzy dbają o to, żeby ich kursy były możliwie najprzystępniejsze, ale czynnik losowości jest tutaj tak silny, że trudno nie pokusić się o porównanie z popularnymi grami losowymi. Mało tego, jeśli ktoś przyjrzy się powyższemu zestawieniu, to szanse na wygraną są do siebie zbliżone. Mimo wszystko osoby umiejące dogłębnie przeanalizować dane spotkanie mogą wybrać te zdarzenia, które mają większe prawdopodobieństwo zdarzenia, niż sugerowałby bukmacher. W tym przypadku warto przytoczyć jeszcze przykład PSG, jako tego, że pewniaki nie istnieją i zawsze trzeba się liczyć z potencjalną przegraną.

art. partnerski

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend