Informacje

WYBORY. Zbigniew Starzec akceptuje postulaty Porozumienia dla Oświęcimia

Komitet wyborczy Porozumienie dla Oświęcimia przedstawił swój program kolejnemu kandydatowi na prezydenta. Zbigniew Starzec poinformował, że zadania zgłoszone przez ruch miejski dołącza do własnych zobowiązań wyborczych. – To dobry znak, gdy jest elementarna chęć wysłuchania drugiego człowieka. Z kolei pan Janusz Chwierut od miesiąca nie był łaskaw odpowiedzieć na nasze pismo – mówi Paweł Plinta z Porozumienia dla Oświęcimia.

Porozumienie dla Oświęcimia zarejestrowało swoich kandydatów na radnych Rady Miasta Oświęcim. Trzon ugrupowania stanowią osoby bezpartyjne, wywodzące się m.in. ze Stowarzyszeń Samorządny Oświęcim, Oświęcimianie-Oświęcimianom oraz Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego. – Celem naszej współpracy jest wykonanie konkretnych, opublikowanych w programie Porozumienia dla Oświęcimia zadań, które ułatwią i podniosą komfort życia mieszkańców. Nowi ludzie w radzie miasta to nowe możliwości. Ale mamy też nadzieję, że prezydentem Oświęcimia zostanie człowiek otwarty na dialog i ludzkie sprawy. Urzędowe decyzje zbyt często podejmowane są dzisiaj zza biurka – mówi Jarosław Wilczak, jeden z liderów Porozumienia dla Oświęcimia.

 

22 sierpnia, a więc niemal miesiąc temu, przedstawiciele tego ruchu miejskiego złożyli w Urzędzie Miasta Oświęcim pismo do kandydującego po raz kolejny na stanowisko prezydenta Janusza Chwieruta, z pytaniem, czy poprze ich społeczny program. – Uważamy, że należy wybudować miejskie odkryte kąpielisko. Trzeba pilnie zmodernizować przychodnie rejonowe i zwiększyć liczbę lekarzy. Da się to zrobić. W Oświęcimiu brakuje parkingów. Tymczasem są dogodne miejsca, gdzie mogłyby powstać. Miasto musi budować wiele i tanich mieszkań komunalnych. Bez tego nie zatrzymamy tu młodych ludzi. Trzeba wymienić tysiące starych pieców, instalować nowoczesne źródła energii, obniżać rachunki za ogrzewanie z PEC, albo rekordowy w naszym rejonie smog nas wytruje – wylicza Paweł Plinta, współautor programu Porozumienia dla Oświęcimia.

Prezydent Janusz Chwierut nie odpowiedział na list z zaproszeniem do rozmowy i programowej współpracy. – Być może się obraził. To prawda, jego pomysł, by stawiać Most Duchów, czyli kładkę dla pieszych za kilkadziesiąt mln zł, uważamy za niedorzeczny. Tym niemniej, gdy mieszkańcy zwracają się do włodarza miasta, wypadałoby im chyba odpowiedzieć – dodaje Plinta.

Spotkanie przedstawicieli komitetu wyborczego Porozumienie dla Oświęcimia ze Zbigniewem Starcem trwało ok. dwóch godzin. Wraz z kandydatem PiS na prezydenta Oświęcimia wzięli w nim udział radni Waldemar Łoziński i Waldemar Klisiak. PdO reprezentowali: Robert Bartecki, Jacek Leśniak, Paweł Plinta i Jarosław Wilczak.

Zbigniew Starzec uznał, że rozwiązanie spraw i tematów podjętych przez ruch miejski jest potrzebne i możliwe do realizacji. Poinformował, że dołącza tę listę zadań do własnych zobowiązań wyborczych – Kontraktu z Oświęcimianami.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

33 komentarze

 1. Ignacy Fik był prawdziwym patriotą !

 2. Premier Morawiecki ma przeprosić za swoje kłamstwa w tvp i tvn i co pisiorki?

 3. W moim środowisku wiele osób narzeka,że nie ma na kogo zagłosować – Chwierut się wypalił ale lepiej się prezentuje,Starzec nie bo z Pisu ,radni niektórzy do wymiany itd.Uważam, że ani jeden ani drugi nie jest godny uwagi ale biorąc pod uwagę ogólne dokonania PO jestem przerażona ich krętactwami w skali całego kraju. Za nic mieli dobro Polski,dobro ludzi a jedynie układy i żeby kolesiom żyło się lepiej.Nie można obok tego przejść obojętnie. Problem w tym, że wielu z narzekających nie ma odwagi na jeden krok żeby coś zmienić,coś dać od siebie ,nie chcą narazić swojej prywatności. Zdecydowanie lepiej jest z ukrycia krytykować innych. Spokojnie i tak wyborcy zadecydują . Pozdrawiam.

 4. Barnabo mam nadzieję, że nie chodzi ci o tych młodych ze zdjęcia, bo jak tak to ja nie chcę takich młodych. Tym Panom dziękujemy – usłyszą to przy wyborach. Z demokratyzacją też PiS ma niewiele wspólnego.

 5. Może wystarczy : zabetonowanych placów, wszechobecnej pastelozy na budynkach,zatruwania środowiska, wycinania drzew? Czas na demokratyzację, samorządność, czyli działania w większości młodych ludzi skupionych w ruchach społecznych.

 6. Prokurator Stanisław Piotrowicz też propagował komunizm, sekretarz PZPR Marcin Wolski jeszcze jak propagował, sędzia Andrzej Kryże opozycjonistów Solidarności wsadzał do więzienia. I tak dalej. Fik raptem wydał na powielaczu kilka numerów antyniemieckiego pisemka i niedługo potem gestapo go aresztowało i w 1942 r.zamordowało. On nie miał okazji doświadczyć czym był komunizm w wersji sowieckiej i prawdopodobnie był tylko naiwnym idealistą. Natomiast ta trójca wyżej wiedziała. Dlatego już wolę Fika.
  Jeśli pis więc zrobi Piotrowicza, Wolskiego, czy Kryże patronami ulic w Oświęcimiu, co całkiem możliwe, też będziesz ich tabliczki odkręcał?

 7. Ignacy Fik był zwolennikiem ustroju komunistycznego i stąd nie można go gloryfikowac, podobnie jak i innych komunistów.

 8. Chwierut zrobił po prostu to, co chcieli mieszkańcy. Ale to jeszcze nie koniec, zakładam, że ipn przyśle w końcu prokuratora na Chwieruta i brygadę robotników do odkręcania tabliczek w asyście policji, na wszelki wypadek (żeby ludzie nie rzucali w nich czajnikami i garnkami z okien). Nie rozumiem w jaki sposób nazwa ulicy Fika przyczynia się do „propagowania ustroju komunistycznego”. Gdyby to był Lenin, Stalin, Bierut, Dzierżyński albo jacyś inni hardcorowi komuniści, to powiedzmy. Ale Fik? Czy on komuś zrobił jakąś krzywdę? Pochodził z biednej chłopskiej rodziny, widocznie był zdolny i się wybił, został nauczycielem w oświęcimskim Konarze. Napisał też kilka książek o literaturze, dziś prawie całkiem zapomnianych. Więc teraz młody człowiek idzie sobie ulicą w Oświęcimiu, widzi tabliczkę z napisem ul. Fika i myśli: o kurczę zostałem zindoktrynowany. Zostaję komunistą! Czy tak to sobie wyobrażacie?

 9. do brak zaufania – ty kompromitujesz się tym komentarzem. Podpisz się imieniem i nazwiskiem to wtedy zobaczymy czy można tobie zaufać… Ignacego Fika powinna zostać jak jest, i wielu mieszkańców tej ulicy dziękuje Chwierutowi, że się nie ugiął pod nawałą pisowskich ataków

 10. No tak, zmienianie nazw ulic to coś, czego Oświęcimianie potrzebują najbardziej. W dodatku w naszym mieście zdecydowanie brakuje pomników. Ponieważ wynik wyborów jest już właściwie przesądzony, więc budżet na lata 2019-2012 uchwalony przez nową radę miasta powinien wyglądać tak: 2019 – budowa kopca Ofiar Zamachu Smoleńskiego na łąkach za Kauflandem, 2020 – pomnik konny Jarosława Kaczyńskiego na rynku Starego Miasta, 2021 – pomnik Beaty Szydło na Wzgórzu Zamkowym w zbroi i z chorągwią w dłoni oraz 2022 – pomnik starosty Starca stylizowanego na Conana Niszczyciela, na placu przed dworcem kolejowym.

 11. Pan Prezydent Chwierut skompromitował się poparciem
  dla utrzymania nazwy ulicy Ignacego Fika w Oświęcimiu,
  dlatego mu nie ufam i nie zagłosuję na niego.

 12. Plujecie na Chwieruta a sami nie zrobilibyście ani 5% tego co on zrobił przez ostatnie lata. Zależy wam tylko na wygranej i tyle – nie na mieszkańcach. Gdzie wasze chrześcijańskie korzenie pisowce?

 13. Ewidentnie brakuje jednej Osoby…. Grzegorza G.
  Jak żyć?

  ale ten portal to już istna żenada… PiS i tylko PiS
  Gratulacje rzetelne dziennikarstwo!
  Poziom ciut niżej niż TVP, ale dobrze Wam idzie!

 14. Mam nadzieję, że żaden z nich nie dostanie się – bo to byłoby dla Oświęcimia złe. A ja lubiłam Zbyszka…

 15. Przykład niezależności mediów
  No chyba że się mylę i nie są to media

  p.s. Jeśli macie swój program to startujcie i pokażcie jak go zrealizować a nie gońcie że szukacie poparcia

 16. „Ale tego nie zrobi, ponieważ nie chce być nieuczciwy wobec ludzi i brzydzi się taką formą uprawiania polityki.” – ojscałem się.

 17. To standardowy zabieg z tworzeniem pozornej opozycji – wydmuszki, zajęcy dla odciągnięcia paru procent od konkurenta.
  Na początku: był pisostarzec, było peochwierut i nic. Przyjmijmy, że obaj kandydaci biorą w wyborach 50% i 50%.Sytuacja więc niejasna. Sytuacja wręcz niepewna. Dlatego Starzec mówi do swojego zausznika: „idź i rób mi >opozycję<".
  Powód jest prosty: wśród wyborców są ludzie, którzy mają dosyć i Starca i Chwieruta. Myślą sobie: i jeden i drugi są po jednych pieniądzach, to jednak i ta sama banda. A ja na przekór zagłosowałbym na kogoś trzeciego.
  I tutaj pojawia się komitet – wydmuszka "Porozumienie dla Oświęcimia".
  W efekcie wynik wyborów jest następujący: Starzec – 48%, Chwierut – 48% i wydmuszka – 4%.
  Nie trudno zgadnąć, że natychmiast po wyborach wydmuszka deklaruje pełną lojalność wobec pisostarca i tworzy z nim "koalicję". Z pięciu wydmuszkowców dwóch zostaje radnymi w klubie "zjednoczonej prawicy", a trzech pozostałych dostaje stanowiska w spółkach miejskich. Wszyscy są zadowoleni, a wyborcy nawet się nie zorientowali, że zostali zrobieni w bambuko.
  O tym, że tak będzie, można było połapać się już miesiąc temu po podrzuceniu mieszkańcom Oświęcimia na wycieraczki bezpłatnej Gazety Miejskiej.
  Na jej pierwszej stronie tej gazety był następujący tekst: Oświęcimianie są zdezorientowani. Czasy coraz cięższe. Żyje się coraz trudniej. Idą wybory od których wiele zależy. Na kogo zagłosować, żeby było lepiej? Postaramy się Państwu w tym pomóc.
  Na stronie 2 – Starosta Starzec – świetny kandydat.
  Na stronie 3 – Genialny plan Starosty Starca.
  Na stronie 4 – Ciąg dalszy genialnego planu Starosty Starca
  Na stronie 5 – Starzec nadzieją dla Oświęcimia
  Na stronie 6 – Starosta Starzec wielki budowniczy
  A na stronie 7 – uwaga, uwaga – jest też taki, oczywiście całkowicie niezależny, nie mający nic wspólnego z PiS, komitet Porozumienie dla Oświęcimia.
  I żeby nie było wątpliwości na stronie 8 – Gwiazda Starosty Starca świeci coraz mocniej.
  Co teraz Chwierut? Teoretycznie powinien powołać dwa takie wydmuszkowe komitety: "Naprzód Oświęcim" i "Zielony Oświęcim". Ale tego nie zrobi, ponieważ nie chce być nieuczciwy wobec ludzi i brzydzi się taką formą uprawiania polityki.
  I dlatego prawdopodobnie przegra.

 18. Cytat z tekstu „Nowi ludzie w radzie miasta to nowe możliwości” – tak a przede wszystkim „Łozińskiego” – tego w czerwonej koszuli na focie…siedzi w radzie 8 lat!

 19. Ha, ha. Jarek napisał artykuł sam o sobie.
  Dobrze chociaż, że wszyscy krzesła mają 🙂
  Nie muszą wstawać z kolan, a więc półmetek osiągnięty.

 20. antypiz dlaczego obrazasz ludzi ktorzy chca cos zrobic dla naszego miasta ? A kimze ty jestes ciagle kąsasz zza węgła niczym ten kundel bury.

 21. Zbyniu i pisiorki i dziennikarzyny nie osmieszajcie sie juz. Nikt was nie chce, a wy sie pchacie.

 22. Brawo Jarek,brawo reszta,jest realna szansa na odsunięcie januszkòw od władzy.

Send this to a friend