Informacje

WYBORY. Poznaliśmy skład Rady Miejskiej w Oświęcimiu

Poznaliśmy wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Oświęcimiu oraz rozkład głosów na prezydenta Oświęcimia. W ławach sali sesyjnej ostatecznie zasiądą samorządowcy:

Oficjalne wyniki do Rady Miasta Oświęcim:

Okręg nr 1 – 6 mandatów:
1 mandat KO (PO-.N) – Paweł Warchoł
2 mandaty KO (komitet J.Ch.) – Michał Homa, Maria Pędrak
2 mandaty PiS – Krzysztof Kuczek, Michał Chrzan
1 mandat KOS – Mariola Madej

Okręg nr 2 – 8 mandatów:
1 mandat KO (PO-.N) – Jacek Stoch
3 mandaty KO (komitet J.Ch.) – Janusz Chwierut, Zygmunt Osoba, Ireneusz Góralczyk
3 mandaty PiS – Waldemar Łoziński, Jakub Przewoźnik, Bożena Godawa
1 mandat KOS – Agnieszka Komendera

Okręg nr 3 – 7 mandatów:
2 mandaty KO (PO-.N) – Piotr Hertig, Andrzej Jakubowski
2 mandaty KO (komitet J.Ch.) – Tadeusz Hoła, Dariusz Grygoruk
2 mandaty PiS – Zbigniew Starzec, Stanisław Biernat
1 mandat PdO – Jan Adamaszek

Wyniki procentowe w całym mieście:
1. miejsce – PiS: 4864 głosy, 29,58%
2. miejsce – KO (komitet J.Ch.): 4520 głosów, 27,49%
3. miejsce – KO (PO-.N): 3607, 21,93%
[KO komitet J.Ch. i KO PO-.N łącznie: 8127 głosów, 49,42%]
4. miejsce – KOS: 1651 głosów, 10,04%
5. miejsce – PdO: 1269 głosów, 7,72%
6. miejsce – PiR (bez mandatów): 533 głosy, 3,24%

Mandaty:
PiS – 7, KO (kJ.Ch.) – 7, KO (PO-.N) – 4 [KO łącznie – 11], KOS – 2, PdO – 1

 

Oficjalne wyniki wyborów na prezydenta Oświęcimia:

Chwierut – 11.685 głosów, 68,99%
Momot – 710 głosów, 4,19%
Starzec – 4.066 głosów, 24,01%
Wiśniowska – 476 głosów, 2,81%

Poprzedni artykułNastępny artykuł

136 komentarzy

 1. Lody w Zatorze ukręcone, M3 ze ślepą kuchnią zamieniono na kamienicę a teraz domki się buduje i kto by się teraz „zatorskimi pierdołami” zajmował? Zapomniałabym, sejmowe na waciki jest przekazywane.

 2. Poseł w wyborach 4 lata temu popierał burmistrza Makucha, a w obecnych już nie? zbigniewbiernat.pl/kandydaci-na-urzad-wojta-burmistrza-i-prezydenta/ Co, w Zatorze nie dało się kręcić lodów?

 3. jeden to sobie napisal na ulotce ze jego zaletą jest kręgosłup moralny. Wiecie kto? Koń by się usmiał. Widać jednak jakie ci ludzie mają o sobie wyobrażenie. Oby uczniowie np. oznsów nie nabyli takiego kręgosłupa w pracach na rzecz „powiatu”.

 4. Oni tak liczą. Ten z Wa-wy też. Wylazł na mównice i pieprzył, że wygrali….Od 4 lat poparcie dla PiS liczone od liczby uprawnionych do głosowania nie przekracza 20% a Kaczyński mówi, że suweren dał mu prawo. Takie to jest prawo że w sejmie majac tzw większość usiłowali mieszać przy prawie wyborczym. Były okręgi jednomandatowe do rad gmin to wtedy w radzie miasta Oświęcim pisowców było całych dwóch. Zmienili se to teraz mają 8, Działa? Tak to się robi i potem się mówi….naród nas wybrał. Q….a. . Teraz przy jednomandatowych okręgach czyli przy głosowaniu na konkretnego człowieka dostaliby też taki łomot. Więc se zmienili prawo wyborcze i taka to jest wygrana. Manipulacje a nie reprezentowanie obywateli i chwała niebiosom, że ci co straszą że województwa w rękach PiS nie dadzą kasy niepisowskim gminom w wielu miejscach dostali łomot.

 5. do wyborcy po
  Trzeba być kiepem żeby uważać, że 30-40% głosów oddanych nate „cudną” partie to wygrana. Zrozum człowieku, że skoro PiS dostał 12 mandatów a wszystkich jest 27 to oznacza, że 15 mandatów jest więcej niż 12. To 15 mandatów to jest 55% z całości. A prawie połowa nie głosowała. Zakoduj sobie, że to 45% to nawet nie jest 20% głosów uprawnionych do głosowania. Przy okazji pomogę Ci zrozumieć kilka oczywistych oczywistoci:
  W powiecie oswiecimskim uprawnionych do głosowania jest 123 206 obywateli. To jest 100% ludu mającego głos. PiS w powiecie w 5 okręgach dostał 23 552 głosy co daje 19,11 % poparcia z całej liczby uprawnionych. Znaczy to tyle, że Twoja ulubiona „cudaczna” partia ma faktyczne poparcie co 5-tego dorosłego obywatela w powiecie. Znaczy to też że 4 pozostałych jest przeciw PiS. Najwyższy czas żeby ci głosujący i mający prawa wyborcze i niegłosujący odesłali kolesiów Jurzaka i Starca i np. Pawlusiak (dająca swoją…..twarz temu kto daje więcej) tam gdzie ich miejsce czyli do historii. I niech się boją żeby ci po nich nie uprawiali historii tak jak „Naczelnik” i reszta geniuszy z PiS dla których np. rok 1981 w Polsce teraz jest bez Wałęsy.
  Skumał coś czy powtórzyć?

 6. Jako człowiekowi żyjącemu z pomiarów różnych wartości fizycznych, w debacie o spalarni brak mi konkretnych danych dotyczących sposobu pracy owego systemu,jakoś promujący ten projekt nie kwapią się z objaśnieniem całego przebiegu procesu w tej konkretnej spalarni .Same ogólniki,jakby mieli do czynienia z jakimiś ” dzikimi”. Zeby przekonać do tego projektu trzeba się jednak trochę postarać. Powinniśmy zatem zachować ostrożność ucząc się przykładzie odlewni aluminium,która raz uzyskawszy możliwość działania,teraz truje na całego .
  Wracając do powyborczych refleksji, obecność p.Bartosza za plecami starosty to jeden z powodów tej sromotnej porażki.

 7. Pamietajcie że za tymi pisowcami kryje się rączka pani premier ponieważ ta pani jest stąd znaczy z Brzeszccz? PiS przerżnął w Kętach i to sromotnie (brawo panie Jurzak, czemu sam pan tam się nie wystawił….? Brakło pary i odwagi? ) Pis przerżnął w Oświęcimiu sromotnie i w gminie i właściwie wszędzie i jest zabawnie bo w Brzeszczach po przerżniętych wyborach na burmistrza strasznie popierają Adamczyka…bo to trochę zmyje hańbę i paluszek pokazany pani premier co jest z Brzeszcz właśnie. Ale sobie pani dobrała wspólpracowników,

 8. Zogda że praca w powiecie pana Starca z panem Jurzakiem u tego pierwszego rozwinęła te cechy które tego drugiego wystrzeliły ze stołka w Kętach. Obaj publicznie trochę pudrowali swoje zapędy ale wieść z urzędu gminy Kętach i z powiatu zza zamkniętych drzwi niesie że te swojaki wiedzą jak przyp…….i chyba strasznie to lubią. Może się na szczęście dla miasta powiatu i gminy okaże, że ludzie bliscy mentalnie – Starzec Jurzak i Bartosz będą się musieli zająć mocno swoim ego ale w cieniu swoich gospodarstw domowych, czego trudno życzyć ich najbliższym.

 9. Oświęcim od lat nie wybrał dobrej rady a ta wybrana ostatnio to zapowiedź jeszcze większej biedy umysłowej. Jak to się dzieje że tacy biedni intelektualnie radni jak Łoziński albo Chrzan wystawiani są przez PiS na listy PiS. Dołączył teraz do nich celebryta p. Starzec, który w końu na debatach i w mediach społecznościowych sam odkrył swoją twarz i swój potencjał. Nie będzie lekko teraz bo niezbyt boagta osobowość pana Starca troche wypłukana przez wode basenu bedzie wybijała z zapachem pisowskiej pychy i arogancji. Sposob publicznego spierania się z przeciwnikami w wykonaniu pana Starca kojarzy mi się z bokserskim ringiem i brutalnym mordobiciem i ciosami poniże pasa.

 10. Kolorowy dym z Synthosu to jest coś czego się pozbędziemy kiedy już wybudują spalarnie i przestarzałe kotły węglowe będą niepotrzebne. Jeżeli jakimś cudem spalarnia nie powstanie to takich kominów prawdopodobnie przybędzie bo jakoś firma będzie musiała wytwarzać niezbędna energie, a kotły węglowe to najgorszy syf. Ale i tak zieloni i fetorowcy wolą je niż to co na całym świecie działa od dekad w centrum miast.

 11. Makarena, może jako ekspert te kolorowe dymy z Synthosu skomentujesz, bo widzę, że się coraz bardziej rozkręcasz: tiny.pl/gz6nx

 12. PiS rządzi większością Polski, z wyjątkiem enklaw Platfusow do jakich należy Oświęcim.

 13. @przyszłość: powtorze moze 1000 raz – spalarnia jest prywatną inwestycją budowaną na prywatne cele – energia dla zakładów. Jeżeli synthos chce utopić miliony w wg pana nieprzyszlosciową technologię to ich sprawa. Mieszkańcy na tym nie stracą a jedynie zyskają poprzez pozbycie się problemu składowiska miejskiego i kopcących przestarzałych kotłów węglowych Synthosu.

 14. Bzdura. Ladnie probuje pan manipulowac faktami. Moze spawacze i inni slabo wyksztalceni sie nabiora, ale ludzie myslacy niekoniecznie. Co do recyklingu to przecież wy jesteście przeciw każdej firmie recyklingowej która mialaby osiedlić się w Oświęcimiu i nie mówię tu tylko o nrecykling. Przeciw kazdej protestujecie, więc niech mi pan nie wciska kitu że wolicie recykling. Także jedyne wyjście to spalarnia Synthosu.

 15. @Makarena „Nie ma obecnie lepszej technologii na pozbycie się odpadów od ich spalenia w kontrolowanych warunkach.” Większej bzdury już dawno nie czytałem. Jakież to pozbycie się odpadów skoro blisko 80% ich masy trafi do środowiska w formie emisji do atmosfery i pozostałości stałych?! Poczytaj Makarena choćby o emisji CO2 ze spalarni. Poza tym dzięki za taki cud techniki dla Oświęcimia, który nie potrzebuje takiej instalacji i wyjdzie na niej, jak Zabłocki na mydle: Oświęcim wytwarza 14 tys. ton odpadów rocznie, czyli ponad 10 razy mniej, niż ma być spalone w tej instalacji – nawet 15 razy mniej, bo przecież zgodnie z prawem musimy jeszcze przekazać określoną ilość odpadów do recyklingu – docelowo 65%. Ten pomysł jest reliktem przeszłości i wbrew temu, co obecnie dzieje się w Unii Europejskiej, gdzie stawia się na maksymalne recyrkulację materiałów, a nie ich bezpowrotne fajczenie.

 16. Pani „Mario”: Jak najbardziej są to czyste technologie spełniające wymogi BAT, niech pan poczyta jeżeli jeszcze w stowarzyszeniu tego nie przerabialiście. Nie ma obecnie lepszej technologii na pozbycie się odpadów od ich spalenia w kontrolowanych warunkach.

 17. Chcemy czystych technologii, to jest Polska, Unia Europejska, XXI wiek, nie jakiś Bantustan. Już nawet Chińczycy zakazali importu odpadów.

 18. Trudno żeby firma chemiczna istniejącą w Oświęcimiu od dekad produkowała kwiatki… Jak komuś nie pasuje to dlaczego sprowadzał się do Oświęcimia. Trzeba jechać na wieś, do Bieszczad.

  Fajnie nadawać na firme chemiczna, ale fajnie też używać styropianu do ocieplenia domu, środków ochrony roślin do pielęgnacji kwiatków, farb do malowania pokoju. Rozumiem, że to wszystko powinni produkować na Księżycu.

  Te osoby, które są przeciwko Synthosowi powinny zamieszkać w lepiankach z gunwa gdzieś na odludziu z dala od technologi 20 i 21 wieku.

 19. Tak smrodzi Synthos tiny.pl/gz61v ale jak widać jeszcze im mało. Firma ściąga do Oświęcimia najbardziej syfiaste technologie, rozpuszczalniki, pestycydy, ścieki przemysłowe z całego kraju, a teraz jeszcze chce śmieci z połowy województwa. Czy my jakąś kloaką jesteśmy!?

 20. Panie konkretnie zielony (też w temacie) jakoś ani starostwo, ani wojewoda ani sąd nie popierają tej myśli. Wiem, że Tnrz i fetorowcy chcieliby cofnąć inwestycje do początku aby możliwie jak najbardziej opóźnić inwestycje. Niestety dla was, stety dla społeczeństwa tak się nie stanie i za rok ruszy budo
  wa spalarni.

 21. Makarena, nie napinaj się tak, bo Ci żyłka pęknie 🙂 Rezygnacja z części instalacji, i to kluczowych, bo służących ochronie środowiska, to nie jest zmiana parametrów, tylko zmiana inwestycji, wymagająca nowej decyzji środowiskowej. Przy okazji polecam: portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kolejne-europejskie-nie-dla-spalarni,115787.html

 22. Nie denerwować się,napijcie się kompotu??Czekam tera na mocne uderzenie Ziutka,by wyrównał stan rywalizacji na 3-3,bo na razie jest w plecy,ale wierze w niego.Jedziesz Ziut???Ziommmmm???????

 23. @JANEK
  no to ci teraz Jaskółka Józef wyjedzie tak jak innym że jesteś nerwowy, uspokój się 🙂

 24. ale ja głupek jestem… nie mam wiedzy Pana Józefa Jaskółki!!! i to na każdy temat… pozdrawiam serdecznie i czekam na wniosek o ściganie mnie za pomówienia!!! Niech mnie Pan ukarze!!!
  Ale najlepszy jest Pan w podważaniu wszystkiego co nie mieści się w Pana wizji świata… Sądy – złe, Policja – zła, Prokuratorzy – źli,ale uwaga… jest Pan Józef – Prawy i Sprawiedliwy… Ale na szczęście nie został radnym… bo to byłaby zgroza dla mojego Najpiękniejszego Miasta. Nie dla ludzi takich jak Pan w samorządzie!!!

 25. Poczekajmy, aż wybudują spalarnie w Libiążu, czy w Brzeszczach może w innej sąsiedniej Gminie.
  I ewentualne zanieczyszczenia kto odczuje? Transport oczywiście przez Oświęcim, tylko zyski nie zostaną w Oświęcimiu

 26. „Podaj miasto na zachodzie Europy tej wielkości co Oświęcim, które ma spalarnie o tak olbrzymich możliwościach utylizacji śmieci”

  A co to zmieni. W Europie jest ponad 400 spalarni śmieci. Poza tym spalarnia w Oświęcimiu będzie prywatna, na potrzeby energetyczne Synthosu, stosowana zamiast przestarzałych kotłów węglowych. To, że przy okazji Oświęcim pozbędzie się problemu śmieci i emisji toksyn ze spalanych śmieci w domach prywatnych i starych synthosowskich kotłach węglowych to tylko uboczne efekty prywatnej inwestycji, za prywatne pieniądze, na prywatnej działce.

 27. Tak, mieszkam w Oświęcimiu, pracuję w OŚ poza Oświęcimiem, ale współpracuje też z firmami z okolicy. Jestem jak najbardziej za nowoczesną spalarnią śmieci w naszym mieście. Wszelkie informacje można wyczytać z ustawy OOŚ, ustawy prawo budowlane, KPA. Szczegóły odnośnie postępowania można sprawdzić w ogólnodostępnych wyrokach sądów: II SA/Kr 729/17 – Wyrok WSA w Krakowie z 2017-08-08, II SA/Kr 768/13 – Wyrok WSA w Krakowie z 2013-10-31. Kto brał udział w debacie w bibliotece też mógł się dowiedzieć (tutaj ogólnodostępny protokół bip.powiat.oswiecim.pl/upload/protok%C3%B3%C5%82_eed289. pdf)

 28. Makarena mieszkasz w Oświęcimiu ,jesteś osobą neutralną w tej dyskusji ? Za dużo znasz szczegółów i dzielisz się z nami tylko tymi które są korzystne dla Synthosu . Podaj miasto na zachodzie Europy tej wielkości co Oświęcim, które ma spalarnie o tak olbrzymich możliwościach utylizacji śmieci .

 29. Jeszcze jeden cytacik z wyroku WSA w Krakowie ws. Spalarni:
  „”Określone w decyzji środowiskowej warunki realizacji przedsięwzięcia, nie mogą być na dalszych etapach procesu inwestycyjnego modyfikowane, zmieniane, wiążą organy wydające decyzję z art. 72 ust. 1 u.u.i.ś. Od tej generalnej reguły jest jednak wyjątek. Jest nim instytucja ponownej oceny oddziaływania na środowisko. Warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach mogą ulec w pewnym zakresie zmianie i to w toku wydawania decyzji określonych w art. 72 ust. 1 u.u.i.ś., ale zakres ten jest podwójnie ograniczony. Przede wszystkim, dotyczy to tylko wybranych decyzji, a nie wszystkich wskazanych w art. 72 ust. 1 u.u.i.ś. Zgodnie z art. 88 ust. 1 u.u.i.ś. możliwość przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko dotyczy decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego oraz decyzji na podstawie przepisów ustawy o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych. Są to więc decyzje, które zawierają „komponent budowlany”, a w tym dla których wydania przygotowuje się co do zasady projekt budowlany. Ratio legis takiego rozwiązania jest fakt, że w toku opracowywania projektu budowlanego mogą ujawnić się oddziaływania na środowisko, których nie dało się przewidzieć lub ocenić na poziomie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Związane są one bowiem z rozwiązaniami technicznymi rozstrzyganymi na poziomie projektu budowlanego albo z tym, że zaproponowane rozwiązania techniczne zmieniają parametry oddziaływania na środowisko, co daje możliwość modyfikacji zaproponowanych rozwiązań służących ochronie środowiska zgodnie ze zmienioną specyfikacją techniczną.”

  Dlatego proszę nie kłamać, że nie można zmienić parametrów wpisanych do decyzji środowiskowej w ramach ponownej oceny oddziaływania.

 30. Do konkretnie: proszę nie kłamać. Nic takiego nie miało miejsca. Tnrz zarzucało, ale akurat do tej części ani Wojewoda ani Sąd nie przychylił się, więc proszę nie kłamać. Może przytoczę panu artykuł prawny mówiący o ponownej ocenie. Może po ponownej analizie zrozumie pan jego sens:

  art. 88 ust. 1. Ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w ramach postępowania w sprawie wydania albo zmiany decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, 10, 14 i 18, przeprowadza się także:
  1) na wniosek podmiotu planującego podjęcie realizacji przedsięwzięcia, złożony do organu właściwego do wydania decyzji;
  2) jeżeli organ właściwy do wydania decyzji stwierdzi, że we wniosku o wydanie decyzji zostały dokonane zmiany w stosunku do wymagań określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach;
  3)…

  „dokonane zmiany w stosunku do wymagań określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach” „dokonane zmiany w stosunku do wymagań określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach” „dokonane zmiany w stosunku do wymagań określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach”

  Czyli możliwe jest dokonanie zmian w stosunku do decyzji środowiskowej i to jest badane przy ponownej ocenie. Dlatego Synthos składał drugi raport. i dlatego pozwolenie na budowę uzgadnia RDOŚ.

  Co do ważności prawomocnej decyzji środowiskowej dla spalarni, WSA stwierdziło „Organ nie zauważył, że postanowienie to uzgadniało realizację przedsięwzięcia pod warunkiem spełnienia warunków z zawartych w decyzji środowiskowej oraz siedmiu warunków wymienionych w tym postanowieniu, w związku z tym jest ono częściowo wewnętrznie sprzeczne.” Nigdzie SĄD nie napisał, ani nie przyznał racji TNRZ, że spalarnia wymaga nowej decyzji środowiskowej.

  Ponadto sąd stwierdził:
  Zwrócić jednak ze należy uwagę, że jak wynika z art.93 ust.2 ustawy w decyzjach, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, 10, 14 i 18 właściwy organ może zmienić wymagania, o których mowa w art. 82 ust. 1 pkt 1 lit. c, czyli wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w dokumentacji wymaganej do wydania decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1, w szczególności w projekcie budowlanym, w przypadku decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, 10, 14 i 18, jeżeli potrzeba zmiany została stwierdzona w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.” – czyli tłumacząc na pana chłopski rozum: Starosta może zmienić warunki określone w decyzji środowiskowej jeżeli w ramach ponownej oceny rdoś wyda inne zalecenia.

  Także proszę nie przeinaczać faktów.

 31. @Makarena
  Tak Ci się tylko wydaje 🙂 TnzZ zarzuciło w skardze do sądu, że Synthos chce realizować inną inwestycję niż opisana w decyzji środowiskowej (bez dwóch istotnych instalacji chroniących środowisko) i WSA przyznał im rację. Inwestor nawet nie odwołał się do NSA. Ponowna ocena środowiskowa nic tu nie zmienia, bo jej celem jest właśnie sprawdzenie czy projekt budowlany jest zgodny z decyzją środowiskową. A jak nie będzie, to będzie decyzja odmowna. No chyba, że znowu starosta orzeknie tak jak Ci się wydaje, to znowu się odwołają i wrócimy do punktu wyjścia.

 32. Czy Becia wiozłą rosół dla Pana Starca gdy wczoraj znowu rozbiła się rządowym Audi w Imielinie?

 33. Do konkretnie: Słabo odrobiłeś lekcje i chyba nie umiesz czytać ze zrozumieniem bo nic takiego tam nie ma poza insynuacjami TNRZ. Jedynie starostwo popełniło błąd, że przepisało warunki z decyzji środowiskowej i wpisało nowe warunki rdosiu, które przez zmiany dokonane przez inwestora byty sprzeczne. W starostwie przeprowadzana jest ponowna ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i ponowne uzgadnianie z rdosiem, więc nie musi być 100% zgodność z decyzją środowiskową. Ponowna ocena oddziaływania właśnie to ma na zadaniu, aby inwestor mógł wprowadzić zmiany w przedsięwzięciu i nie utracić ważnej, ostatecznej i prawomocnej decyzji środowiskowej. Proszę zapoznać się z przepisami prawa a nie powielać błędy TNRZ.

 34. Panie Józefie czy ktoś dysponuje pełnym zapisem tej rozprawy w trybie wyborczym , interesuje mnie wypowiedż pana prezydenta na temat konsultacji z radami osiedla.

 35. @Makarena
  Słabo odrobiłeś lekcje, w wyroku są nie tylko zarzuty formalne, ale też potwierdzenie niezgodności projektu budowlanego z decyzją środowiskową.

 36. @Odkręcony – dlaczego przeinaczasz decyzję sądu? Wniosek złożony w dniu 8 października 2018 roku w trybie wyborczym, jako niezasadny, został oddalony.Tak mówi postanowienie sądu w sprawie wniosku złożonego w trybie wyborczym.Nikt nie przeprowadził postępowania wyjaśniającego bo sąd nie prowadzi dochodzeń lecz na podstawie złożonego wniosku i wypowiedzi stron podejmuje decyzje, które często są dowolną interpretacją paragrafów prawa.Często to sąd odrzuca twarde dowody aby postanowienie mógł tak zinterpretować do przepisów prawa aby było OK.Obecnie Starosta może , jak ma twarde dowody złożyć zawiadomienie do prokuratury,która to zleci przeprowadzenie postępowanie KPP gdzie śledczy będzie się zastanawiał co z tym zrobić a kontrole nad tym postępowaniem ma prokurator który wyda decyzje i podzieli postępowanie na kilka sygnatur akt aby mu to pasowało po czym umorzy postępowanie na które możesz złożyć wniosek,zażalenie które trafia do sądu a sąd z praktyki to wynika podtrzymuje decyzje prokuratora.Takie to mamy organy sprawiedliwości . I nie denerwuj się że mam na ten temat wiedzę bo mam nie tylko wiedzę ale dowody że sądy różnie do tego podchodzą i często nie ma to nic wspólnego ze sprawiedliwością.Zawsze twierdziłem że sądy są niezależne,niezawisłe i nieobliczalne.

 37. Do konkretnie – sąd uchylił pozwolenie na budowę dla spalarni nie za względu na jej negatywne oddziaływanie na środowisko bądź niezgodność z przepisami, ale przez błędy natury formalnej postępowania prowadzonego przez Starca. Warto też wspomnieć, że Sąd utrzymał w mocy decyzję środowiskowa i oddalił wszelkie zarzuty stawiane przez ekologów z Tnrz, więc pod względem oddziaływania na środowisko spalarnia jest tip top, jedynie co to starostwo musi przeprowadzić postępowanie zgodnie z przepisami. Temat powtórnego postępowania we pozwolenia na budowę tyczy się więc błędów formalnych po stronie starostwa, a nie złej technologi czy oddziaływaniu na środowisko.

 38. Makarena, skoro tak chętnie cytujesz wyroki sądów, to może zacytuj wyroki WSA, który już dwa razy uchylał pozwolenia na budowę spalarni.

 39. Poza tym domagam się podania z wyprzedzeniem kalendarza przejazdów kolumn rządowych limuzyn przez miasto, żeby mieszkańcy wiedzieli kiedy nie należy wychodzić z domów. W trosce o nasze życie i zdrowie.

 40. Całkowicie się panem zgadzam, panie Józefie. Jak na razie ex starosta nie przeprosił za rozpowszechnianie kłamstw (co dwukrotnie potwierdziły niezależne jeszcze sądy) pod adresem Chwieruta. Więc może pan kierując się poczuciem przyzwoitości, przeprosi prezydenta miasta i mieszkańców w imieniu swojego pryncypała?.

 41. Plotki są tworzone przez chorych z zawiści,rozpowszechniane przez głupców i przyjmowane za fakt przez idiotów.Mózg to nie brwi jak nie ma, nie narysujesz.

 42. W cywilizowanej Europie Zachodniej wszędzie są spalarnie śmieci, np. w Szwajcarii, gdzie mają hysia na punkcie ekologii. Jeżeli właściciel i jakiś organ kontrolny jest w stanie zagwarantować że będą tam działać skuteczne filtry, nie widzę problemu.

 43. Pan Jaskółka nie odpowiada na trudne czy niewygodne dla nie niego pytania, jak w całym PISie

 44. Cos od paru dni na tym portalu zero artykułów o działalności Zbyszka Starca? Gdzie jego praca na rzecz miasta. Gdzie ten Supermen. A do Pana Jaskółki pytanie co Pan sądzi o Misiewiczach z PiS, o Morawieckim i misce ryżu, i o tych wszystkich koleżkach którzy zasiedli dzięki PiS w spółkach skarbu państwa. A w Oświęcimiu też tacy się dzięki Pis dochapali.

 45. Osią społeczeństwa obywatelskiego jest konsensus, czyli to co skupia nas razem w działaniu do osiagnięcia wspólnego celu.W tym przypadku to czyste powietrze dla nas wszystkich. Kto tego nie rozumie robi swoją „reczną robótkę” na własny rachunek,który kiedyś będzie musiał zapłacić.
  Komentarze Makareny przekonały mnie że z tą spalarnią jest coś nie tak .

 46. Juz zrozumialem dlaczego nazywaja nas POPAPRAŃCAMI przecez nie zaoferowalismy nic a wygralismy wybory fajnie nie?

 47. Dlaczego w naszym miescie beda rzadzic ci ktorzy ukradli mi kase z OFE i kazali pracowac do 67 roku zycia?

 48. Panie Józefie ta ostatnia wypowiedż to 10/10 . Makarena nie lubię wypowiedzi typu ja jestem fachowcem i wiem lepiej ,nie liczę sie z opinią innych bo oni są niedouczeni.Ludzi mających podobną ,a może i lepszą wiedzę jak Pan jest cała masa . Trzeba tylko z nimi rozmawiać i część z nich tez ma duże wątpliwości co do lokalizacji tej konkretnej spalarni . Konsultacje to spokojne wysłuchanie opinie wszystkich stron sporu i podjęcie wyważonej decyzji .

 49. A o jaką spalarnie chodzi????Czy mieszkańcy mają gwarancje że nie będzie to spalarnia ogólnodostępna???Czy mieszkańcy maja prawo wydać swoją opinię??? A może zacznijmy od początku.Jaka spalarnia, jaka technologia ,lokalizacja i oddziaływanie na społeczeństwo i przyrodę.Po takich pełnych informacja społeczeństwo ma prawo wydać opinię, a czy będzie miała ona wpływ na decyzje włodarzy miasta to się okaże po wydaniu decyzji. Tak działa samorząd .

 50. Nie będę się już wypowiadał w tej sprawie bo ciężko rozmawia się z ludźmi nieznającymi prawa. Ja mogę przytaczać paragrafy i wyroki sądów, ale i tak nie przekonam tych co za nic mają prawo i uważają że pomimo swojego braku wykształcenia w temacie wiedzą lepiej od osób które zjadły zęby na prawie ochrony środowiska i prawie administracyjno-sądowym. Poczekamy na pozwolenie na budowę, potem odwołanie Tnrz i utrzymanie w mocy przez Wojewodę i WSA. Może to przekona nieprzekonanych, że lepiej spalać śmieci w kontrolowanych systemach niż w domowych paleniskach lub składować je na składowisku.

 51. @Jaskółka Józef
  Skończ z tym że wszyscy cię obrażają, czytaj ze zrozumieniem, a poniżej tekst dotyczący jeszcze obecnego Starosty z PISu pana Starca
  „Starosta Oświęcimski odniósł się do zarzutów dotyczących niewystarczającego przeprowadzenia konsultacji społecznych. Zwrócił uwagę, że typowe konsultacje nie cieszą się dużą popularnością. Starosta zgodził się natomiast z podejściem, że zakład powinien być zlokalizowany względnie w pobliżu zabudowań, ponieważ tylko wtedy będzie miał zasadność ekonomiczną. Powołał się przy tym na niemiecki przykład, gdzie spalarnia działa bez zarzutu i nie generuje żadnych uciążliwości, a każdy mieszkaniec ma możliwość podglądu wizualizacji procesu technologicznego poprzez Internet. Zwrócił również uwagę, że problem zagospodarowania odpadów narasta, a propozycja Synthos to szansa dla Oświęcimia na poradzenie sobie z tą sytuacją.”

 52. @Makarena- czy ty potrafisz tylko pluć i obrażać wszystkich w koło powołując się na prawo?Prawo stanowią ludzie a interpretacja prawa zależy od kasy.@ Jurek i stefan B.mają racje ale ty chcesz na silę społeczeństwo zmusić do takiego myślenia jak ty, nie tędy droga. Prawo nie śmierdzi ale go czuć, i zawsze można go zmienić. Na wschodzie firmy Synthos też mieszkają ludzie. I odpowiedz tym wszystkim co maja inne zdanie od twojego dlaczego wszyscy poza Polską zamiast budować spalarnie wysyłają to do nas????Nie uszczęśliwiaj na siłę społeczeństwa.

 53. Makarena mam pytanie,czy dyrektor regionalny ochrony środowiska przed wydaniem opinii przeprowadził własne badania , czy Sanepid w Oświęcimiu przeprowadził takowe badania .Nie zostały one przedstawione na tej pseudo konsultacji w MBP , prawdopodobnie obydwie instytucje wydając opinie oparły się na badaniach rzeczoznawcy wynajętego przez Synthos. Profesjonalna stacja monitorowania zanieczyszczeń jest zainstalowana w Oświęcimiu dopiero od stycznia tego roku i tylko na rok , tak że i na na jej odczytach obie instytucje nie mogły się opierać skoro ich opinia jest sprzed kilku lat. No i nie mówmy o spiskowej teorii dziejów , tutaj chodzi o zdrowie naszych dzieci i wnuków.

 54. Mi się będzie najbardziej podobać jak decyzję o pozwoleniu na budowę dla spalarni będzie musiał podpisać vicestarosta Korbielusz z KOS2018, którzy byli stanowczo przeciw spalarni :D:D:D:D

 55. Jurek to nieprawda, że jedyną opinia do rzeczoznawcy opłacanego przez Synthos. Opinie w sprawie wyrażali Sanepid Oświęcimski i całkowice niezalezny od Synthosu i oświęcimskich urzędników dyrektor regionalny ochrony środowiska w Krakowie, czyli organ najbardziej kompetentny do badania oddziaływania na środowisko. Poza tym raport o oddziaływaniu sporządza osoba też o odpowiednim wykształceniu i poswiadcza, że opracowanie jest zgodne z prawdą. Jeżeli byłyby tam zawarte kłamstwa to ta osoba stanęłaby przed sądem, więc wątpię aby ktoś w takiej sprawie narażał się. Ale oświęcimscy spiskowcy nie takie rzeczy wymyślają. Jakoś na zachodzie Europy spalarnie lokowane są w centrum miasta i nikogo nie trują. A u nas spalarnia ma być we wschodniej części Synthosu w sąsiedztwie wysypiska i oczyszczalni gdzie nikt nie mieszka i mieszkać nie będzie.

 56. Procedury,przepisy etc,wszystkie te działania obliczone są na zniechęcenie adwersaża. A w mieście smierdzi coraz bardziej. Faktem jest że an i jedna ani druga strona nie ma zadnej recepty na rozwiazanie problemu. Jedni promują spalarnię,inni wydając decyzje np.na składowisko odpadów na ul.Kolbego, a mającą finał w spektakularnym pożarze z maja, nie mają pojęcia na co tak na prawdę zezwalają . Niestety z tym problemem my mieszkańcy pozostawieni jesteśmy samym sobie, tylko ruch oddolny może coś zmienić ,stać się faktem z którym trzeba by się liczyć.
  Tu jest miejsce na działanie ponad podziałami,i nie ma znaczenia kto jest z PIS-u a kto z PO,bo wszyscy oddychamy tym samym.

 57. Sąd zobowiązał starostwo do przeprowadzenia konsultacji ,więc pisanie że urzędy nic nie mogą to bzdura. Jedyna opinia o oddziaływaniu spalarni na środowisko to opinia rzeczoznawcy opłacanego przez Synthos [ Wiem jest to zgodne z ułomnym prawem] . Kto płaci ten wymaga . Brakuje mi jako mieszkańcowi Oświęcimia opinii niezależnych ekspertów . Nie zaszkodziłoby jakbyście państwo wysłuchali opinii kogoś z Towarzystwa na Rzecz Ziemi.

 58. Po pierwsze od kiedy jesteśmy na ty? Po drugie – nie jestem homo żeby panu wkładać coś do ust. To pan insynuuje, że jest prawna możliwość wydania odmowy dla spalarni nie podając żadnego przepisu prawa który by to potwierdził. Ja natomiast przytoczyłem i przepisy prawa i wyroki sądów w tej sprawie, ale pan nadal stoi na swoim, że po referendum byłaby prawna możliwość wydania decyzji odmownej. Takie są fakty i temu pan nie zaprzeczy. Populistyczne bajdurzenie niech pan zostawi dla ludzi którzy nie mieli nigdy styczności z prawem i administracją, bo w oczach osoby obeznanej w tych tematach jest pan poprostu śmieszny.

 59. @Jaskółka Józef
  skończ pan wstydu oszczędź dobrze ci napisali ze jesteś ekspert od wszystkiego czyli od niczego masakra jak by byl taki radny

 60. @Makarena -dlaczego wkładasz mi w usta czegoś czego nie powiedziałem? To PiS kręcił lody przez tyle lat?To PiS wyrzucał ludzi na bruk czy PO a sądy to akceptowały? Nie przeinaczaj faktów.Wy mieliście i macie to społeczeństwo gdzieś.Nie miałem zamiaru cię atakować ale skoro twój język to robi więc na takim samym poziomie Ci odpowiadam.Koniec dyskusji.

 61. Jak pan popiera wydawanie decyzji niezgodnych z prawem i wyrokami sądu to jednak lepiej że nie dostał się pan do rady. Ale PiS lubi działać w sprzeczności z prawem i sądami, więc co to dla pana wydać odmowną decyzje z naruszeniem przepisów prawa, najwyżej zapłaciłby pan milionową grzywnę po przegranej sprawie z inwestorem. Populizm niech już pan schowa do kieszeni i zacznie interesować się polskim prawodawstwem. Może za 5 lat będzie pan gotowy do polityki.

 62. A kto powiedział że referendum decyduje o wydaniu pozwolenia?Przedstawiłem tylko formę wyrażenia opinii społeczeństwa, natomiast co do decyzji to widziałem już wiele dziwnych decyzji i wątpię aby przy dużym sprzeciwie ktoś odważył by sie nie brać tego pod uwagę a uzasadnienie zawsze się znajdzie. Taki mamy klimat.

 63. I jeszcze jedno… Stanowisko sądów administracyjnych jest jednoznaczne: opór i protesty społeczeństwa nie stanowią podstawy do odmowy wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Na potwierdzenie tej tezy można, chociażby wskazać na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 13 marca 2014 r., II SA/Sz 1208/13, czy też wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z siedzibą w Łodzi z 2 marca 2016 r. II SA/Łd 519/15.

 64. Decyzja jaką stanowi pozwolenie na budowę nie ma charakteru decyzji uznaniowej. Jeśli zostały spełnione wymagania określone w art. 35 ust. 1 oraz w art. 32 ust. 4 Prawa budowlanego – jak wynika z art. 35 ust. 4 tejże ustawy – organ nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę (wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 lipca 2017 r., sygn. akt: VII SA/Wa 2131/16). Pozwolenie na budowę to typowy przykład normy prawnej o charakterze związanym, kiedy organ nie ma żadnego „luzu decyzyjnego” i jeśli spełnione są przesłanki przewidziane wyżej powołanymi przepisami, to nie może wydać decyzji odmownej.

 65. Myślałem, że po tylu latach w polityce zna pan polskie prawo. Myliłem się. W przepisach są ściśle ustalone przesłanki które mogą być podstawą do wydania decyzji odmownej. Decyzja o pozwoleniu na budowę i decyzja środowiskowa nie są decyzjami zależnymi od widzi mi się organu. Jeżeli inwestycja jest zgodna z przepisami to nawet największe protesty społeczności nie zablokują jej. Takie są przepisy i pan jako aspirujący do polityki powinien to wiedzieć.

 66. @Makarena- A kto wydaje pozwolenie na inwestycje??Referendum nie jest decyzją , w czasie referendum obywatele wyrażają swoją opinię w kwestii poddawanej głosowaniu. Władze samorządowe miasta opierając się na wyniku referendum mogą nie wydać pozwolenia na taką inwestycje.

 67. Panie Stefanie proszę podać mi artykuł prawa, który mówi o tym? W odległości kilkuset metrów od spalarni są same tereny Synthosu. Nowoczesne filtry powstrzymają od emisji ponad dopuszczalne normy. Nie będzie oddziaływania ponad normę na tereny inne niż Synthosu więc jaki przepis prawa pozwala na referendum w tej sprawie?

 68. Błąd ! Jak sobie właściciel przykryje swoją spalarnię szczelnym kloszem to być może nie musiał by się liczyć z kimkolwiek z sąsiedztwa.Niestety wszyscy wiemy że to niemożliwe.
  Sprawa pomijana wszędzie i przez wszystkich majacych wiedzę.Firma Nikromet.Zatruwa na potęgę.Potwierdzają to odczyty z czujników w mieście.
  Niemcy zbudowali IGE FARBEN na wschód od miasta,bo większość wiatrów w tej okolicy wieje z zachodu,zatem miasto było poza zanieczyszczeniami,teraz mamy Synthos od wschodu i Nikromet od zachodu.Z północy leci śląski smog.Teoretycznie ratuje nas „halny”od południa,jednak leci znad Żywca i Suchej,a wiadomo jak i czym tam śmierdzi.
  Powracając do Nikrometu,zainteresowani niech się przejadą w okolice tej firmy po zmroku,a najlepiej póżnym wieczorem. Na prawdę jest na co popatrzeć.

 69. Pierwszy raz słyszę o referendum w sprawie prywatnej inwestycji. Może też będziemy robić referenda czy Jan Kowalski może wybudować dom na swojej działce? Widać, że nie znają państwo prawa i gadacie głupoty. Referenda można organizować w sprawie inwestycji rządowych/miejskich a nie prywatnych na prywatnej działce za prywatne pieniądze.

 70. Spalarnia w Oświęcimiu ma spalać 150 tys ton śmieci,[1/3 zostanie jako popiół lub grubszy asortyment po spaleniu] ,w tym 30 tys ton prosto z kubła. Oświęcim wytwarza 12-13 tys ton śmieci, ponad 90% śmieci będzie przywożona z miast ościennych.Jak podawał jeden z panów z organizacji ekologicznych za tonę śmieci w spalarni trzeba zapłacić 380zł ,na wysypisku śmieci 280 zł .Takie dane zanotowałem na spotkaniu konsultacyjnym .Dobrze by było żeby o tym wiedzieli wszyscy mieszkańcy Oświęcimia

 71. @jestem za nowoczesną spalarnią-Jest pan nerwowy i nie potrafi pan normalnie prowadzić dyskusji tylko pan na siłę chcesz mi przyłożyć.Trudna to dyskusja na takim poziomie bo nie o argumenty tu chodzi tyk o to co robię ze śmieciami.Przez 12 lat czyli trzy kadencje w radzie miasta zajmowałem sie miedzy innymi ochrona środowiska a gdyby pan poczytał troche historii Oświęcimia to wiedział by pan że w pierwszej kadencji Rady w której byłem zajmowaliśmy się tym słynnym wysypiskiem na Kamieńcu.Nie wiem ile w tedy miał pan lat ale to były lata 1990-94. Wtedy to rada zadecydowała o wysypisku śmieci i oczyszczalni ścieków i ję wybudowała.Stąd moja wiedza bo sie tym zajmowałem a syn który jest I oficerem na statku jest oprócz tego technikiem ochrony środowiska i staż odrabiał na oczyszczalni u wspaniałej specjalistki Pani Janeczko.Co jeszcze Ci mam udowodnić???Że czytam interesuje się wieloma dziedzinami gdyż zarządzanie które mnie fascynuje obejmuje różne dziedziny gospodarki między innymi składowaniem i utylizacją śmieci. Naucz się dyskutować na argumenty bo inaczej to będą ci odpowiadać na zaczepki takimi inwektywami jakich używasz.Paniał???

 72. @Jaskółka Józef
  po czym pan oceniasz że jestem nerwowy? ( nie jestem)
  nie odpowiedział pan na pytanie co pan robisz ze swoimi śmieciami.
  Nie pisałem że spalarnie nie wytwarzają żadnych emisji, ale na pewno dużo mniej niż w tych domowych piecach która najwięcej zatruwają środowisko.
  Mieszkańcy jak najbardziej mają prawo do decydowania co buduje się w ich mieście, ale muszą mieć też wiedzę na ten temat z konkretnych przykładów i prawdziwych tez a nie z domysłów pana J J
  Czytając tutaj różne posty widzę że pan jest ekspertem w wielu dziedzinach, ekonomia, ochrona środowiska, polityka, sport itp.

 73. @jestem za nowoczesną spalarnią – proszę poczytać dokładnie co napisałem.Jest pan zbyt nerwowy na tą dyskusję. Mieszkańcy maja prawo zebrać podpisy pod referendum dotyczące lokalizacji powtarzam lokalizacji spalarni.I nie chodzi o spalarnię naszych Oświęcimskich śmieci ale i tych co przywiozą z ościennych gmin i miast i odpadów niebezpiecznych. Jeżeli pan znasz taką co daje czyste powietrze i „0” zanieczyszczeń to proszę przedstawić a nie pisać o Wiedniu bo nawet pan nie wie jaką technologia ta spalarnia sie posługuje, a słyszałem,widziałem to nie konkret. W pierwszej kadencji rady miasta w Oświęcimiu robiła już takie wycieczki do Wiednia. O efektach nie będę pisał. I jeszcze raz : społeczeństwo ma prawo domagać się referendum w tej sprawie a jak Rada nie podejmie takiej uchwały to mieszkańcy mogą zebrać podpisy i zmusić władze miasta do referendum.

 74. Panie Józefie byłem na konsultacjach w sprawie budowy spalarni w MBP wypowiadali się wszyscy zainteresowani budową tej spalarni i nikt nie wspominał o jakimkolwiek referendum. Zresztą te konsultacje to też kpina ,wszystkim się gdzieś spieszyło a do sądu można wysłać informacje że konsultacje społeczne się odbyły.

 75. @Jaskółka Józef
  Co pan robi ze swoimi śmieciami?
  Ma pan jakieś pojęcie o dzisiejszej technologi przetwarzania termicznego odpadów i jednocześnie ochrona środowiska.
  Czy po prostu jest pan takim ekspertem jak w komisji macierewicza (jeden z nich kilka razy leciał samolotem i siedział przy oknie obok skrzydła) ?
  Kiedyś podobnie myśleli o kuchenkach mikrofalowych czy nawet o telefoni komórkowej, podobno też były rakotwórcze, a jeszcze dawniej czarownice palili na stosie.
  Panie Józefie – cywilizacja i rozwój, bo inaczej wrócimy do jaskiń.

  Taki tylko przykład z wiednia MVA-Pfaffenau

 76. „Jurek” Ja uważam ,że nie ważne w czyich „rekach” jest miasto bo miasto jest nasze czyli mieszkańców i to mieszkańcy powinni o tym zdecydować. Ustawa samorządowa przewiduje referendum w takich przypadkach i mam nadzieję że Rada Miasta która jest najważniejszym organem decyzyjnym i kontrolnym podejmie kroki w stronę zapytania referendalnego w tym temacie. Miasto leży w Kotlinie Oświęcimskiej więc mamy problem z przewietrzaniem.Ja osobiście jestem przeciw takiej spalarni.Mamy najbardziej skażone grunty w Polsce więc po co nam jeszcze spalarnia?Nie istnieje taka ekologiczna na świecie aby nie zanieczyszczać powietrza i gruntów. Jeżeli ktoś ma wiedzę na temat zachorowań z tego tytułu to wie o czy pisze a jak nie to podam tylko jeden przykład: Onkologia i Hematologia w Klinice w Gliwicach rocznie przyjmuje i rozpoczyna leczenie 270 tyś. ludzi z naszego regionu.A są jeszcze dane z każdego szpitala które prowadzi leczenie onkologiczne. Oświęcim kurortem nie będzie ale nie pozwólmy się truć.Pozdrawiam.

 77. Panie Józefie szkoda nerwów ,są różni ludzie.Lepiej porozmawiajmy o konkretach.

  Panie Józefie szkoda nerwów ,ludzie piszą tutaj różne bzdury.Lepiej porozmawiajmy o konkretach.PO ma miasto i chyba koalicje w powiecie ,to na pewno mamy spalarnie śmieci i tu jest problem dla zanieczyszczonego Oświęcimia.

 78. „Janek” Nikt Ciebie nie nazwał złodziejem to po pierwsze Po drugie czytać ze zrozumieniem .Po trzecie przypisywanie sobie czegoś co nie było powiedziane przypomina mi stare polskie powiedzenie”Uderz w stół a nożyce się odezwą”. Co do gruntu to ma pan możliwość skontrolować kto jest właścicielem gruntu i budynku w MSM”Budowlanka”,w Urzędzie skarbowym i w Urzędzie miasta który pobiera podatek z tego tytułu nieruchomości.Trochę pochodzić i będzie pan miał wiedzę a nie insynuował że ja cos nielegalnie robię.W przypadku dalszych takich insynuacji skieruję przeciw panu wniosek do prokuratury o podejrzenie przestępstwa o pomówienia. Przydało by się takich jak pan raz a solidnie ukarać to nigdy więcej nie sięgalibyście po bezpodstawne oskarżenia.Proszę więc mnie przeprosić za te nie prawne insynuacje, albo kieruję sprawę do odpowiednich organów.

 79. Panie Józefie Jaskółko… nia ładnie nazywać kogoś złodziejem… nie zna mnie Pan a obraża… To norma w Pana zachowaniu? Pytanie czy Pana poglądy pozwalają na przypisywanie komuś cech złodzieja jeźeli mnie Pan nie zna. To powiem tak… takie plotki ludzie gadają… niech Pan zdementuje i wreszcie utnie dyskusje… bo ludzie gadają a ja im nie wierzę. Ale wie Pan ludzie mówią że dzierżawi Pan grunt…. ktory Pan podnajmuje piekarni? Kosztem kogo? Pytam, a kto pyta nie obraża. Niech Pan napisze czy to prawda czy się ludzie mylą… bo przecież mogą się mylić? Bo głupi ludzie w Oświęcimiu…. bo to Zbigniewa i Pana Józefa nie wybrali.. niech Pan napisze że to plotki ci głupi ludzie gadają… bo przecież mogą się mylić… i choćby Pan zgolił wąsa to Pan już do rady miejskiej nie wejdzie… starość!!!

 80. Panie Józku, co pan tak atakuje. Skąd tyle nienawiści do innych komentujących? Nie w smak Panu, że mądrzy Oswiecimianie są w większości i Pana i Zbyszka nie wybrali? Ja tam sie z tego cieszę.

 81. No to suchy prowiant, termos, nawigacja – w tobołek to i spacerkiem do Prezesa Panie Starzec się tłumaczyć. CBA dali, Beata przyjechała, Budyń przemawiał przed OCK’iem. A tu tak w d… dostać.

  Nie lepiej w Brzseszczach, PiS’owski kandydat na ostatnim miejscu.

  Tyle w miastach pośród inteligentnych ludzi daje kampania negatywna. No ale Panie Starzec, nie ma się co martwić. Jak mawia stare Chińskie porzekadło „Co się martwisz, co się smucisz, ze wsi jesteś, na wieś wrócisz”

 82. No to p. Janusz Chwierut wygrał wybory na „Mister Oświęcimia”, bo gospodarny to on nie jest .

 83. „Do Pana Józefa” Nie traktuj samorządu jak wyścigów szczurów ale zastanów sie nad tym co z towarzystwem z KOD wykrzykujesz. Wasza demokracja liczy sie tylko w jedna stronę jak nie my to kto??? Wszyscy którzy myślą inaczej to nie demokratyczne społeczeństwo. Wasz ostatni to pierwszy bo tylko WY. Dla takich jak ty nie ma żadnych wartości. Osądzasz innych według siebie.

 84. Panie Jaskółko, proszę się uspokoić i pogodzić z przegraną. Wszak są też inne dyscypliny w których można próbować swoich sił. Ewentualnie programy pt. Mam talent.

 85. Ku rozwadze
  Nie bądź taki pewien. Inna rzecz, że gdyby miał być premierem na uwięzi nie dotykał by tematu. A co do diletanti, wypowiedź dotyczy naszego podwórka

 86. „Janek” pomyśl -myślisz??? Ja 218 głosów i nie wchodzę ,Mariola Madej 133 wchodzi. to wszystko w jednym okręgu.

 87. „Janek”-gdybyś trochę myślał to byś takich głupot nie pisał ale brak wiedzy podstawowej to u ciebie podstawa.W radach osiedlowych nie ma diet.A ustawa o samorządach nakazuje Radnym powoływanie ciał kontrolnych bo inaczej takie głupki jak ty by kradły.

 88. dobrze że waldy łoziński przez najbliższe pięć lat będzie uczciwie zarabiał na chleb, bo on biedny jest

 89. „igorze” takim dyletantem z PiS-u według Ciebie zapewne jest także wicepremier Beata Szydlo, pochodzaca z Oświęcimia. Zapewniam Cię jednak,
  że Pan Janusz Chwierut tak przez Ciebie uwielbiany nigdy mimo swej genialnosci premierem Polski nie będzie.

 90. Powinniśmy na całą Polskę ogłosić, że mieszkańcy miasta i powiatu Oświęcim uwolnili się (narazie na 5 lat) od dyletantów z partii pis

 91. A teraz szanowni Państwo proszę posprzątać po sobie,bo widok waszych facjat już zdążył
  Nam obrzydnac.Zabierajcie swoje plakaty z ulic!

 92. Obecny wynik PiS to najlepszy wynik w wyborach samorządowych w Polsce.
  Jest się z czego cieszyć, a sukcesem lokalnym PO w Oswiecimiu nie należy się martwić. Cóż społeczeństwo w Grodzie nad Solą mamy takie, jakie mamy.
  W skali ogólnopolskiej ten wynik jest bez większego znaczenia.

 93. Ale że Przebojowy Piotruś nie wszedł ???? Małgonia już nawet w Castoramie krzesełko rybackie dla siebie kupiła by też uczestniczyć w obradach przy boku menża ….

 94. A mój kandydat Pan Józef z Zasola nie wszedł… kto teraz będzie tropił afery i bił pianę,,, ajajaj…. na szczęście wszedł Pan Michał co to wszędzie bierze kasę… w radzie nadzorczej spółdzielni, w radzie osiedla, teraz rada miasta,… czekamy na Radę Bezpieczeństwa ONZ!!! Tam też dają kasę… jak tp było… dobra zmiano… Ojczyznę dojną podarowałeś nam Pani

 95. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do małopolskiego sejmiku, nie wróży to dobrze dla oswiecimskiej PO i jej prezydenta, który nadal będzie rządził zadłużonym przez siebie miastem. Lokalne zwycięstwo może okazać się fatalne w przyszłości.

 96. Chwierut teraz będzie miał ciężko załatwić jakieś dofinansowanie z zewnątrz… województwem będzie rządzić PiS najprawdopodobniej, z budżetu Państwa nie ma co liczyć… jedynie zostaje kasa z UE.

 97. Pewnie niedługo się okaże, czy spełnią się groźby Kaczyńskiego: że tam gdzie wygrała opozycja samorządy nie dostaną ani grosza od pisowskiego rządu.

 98. Totalna opozycja narazie upaja się zwycięstwem Pana Janusza Chwieruta, nie chcąc pamiętać o długach dotychczas przez Niego zaciagnietych, otrzezwienie przyjdzie nieco później.

 99. Panowie dziennikarze już, już widzieli się w roli koalicjanta pis. A tu taka przykra niespodzianka.

 100. do@franek
  franku drogi pytasz (jak sądzę retorycznie), mimo tego odpowiem, w mojej ocenie nie wybrano lokalnych dziennikarzy do Rady, bo w Polsce mało kto obecnie lubi dziennikarzy, bardzo lubią mieszać, węszyć, mogą nagrać, no i mają w ręku atrybut -„pióro” czyli mają lepiej niż inni, a Polak cholernie nie lubi by ktoś miał lepiej.

 101. Podział mandatów opublikowany, jakiś rewelacji nie będzie, gdybym miał z „fusów wróżyć”, to będzie tak…jak zechce Pan Prezydent. Ta Rada będzie pro Prezydencka, dlaczego? a no dlatego, że: 1/wydaje się, żeP. Chwierut na to zasługuje 70%!!! ,2/PO połączy się z koalicją Chwieruta-to było jasne przy powoływaniu koalicji 3/tzw „wolne elektrony”, którzy wyszli z organizacji społecznych lub samorządowych albo pozarządowych (jakich zwał) i tak dołączą się do PO bowiem nie będą tkwić w opozycji, bo opozycja niczego w Oświęcimiu nie zbuduje a to obiecywali wyborcom, będąc zależnymi od grosza Prezydenta, przystąpią do większości, żeby zaistnieć i nie ma nic w tym dziwnego, ja ich rozumiem. 4/ PiS będzie w opozycji sam i pozostanie im kilka lat negowania, krytykowania wszystkiego co większość postanowi. Do pierwszej sesji, pożyjemy to zobaczymy. Natomiast Przewodniczącym Rady Miejskiej zostanie Hertig…na bank, idę o zakład.

 102. @ Trzeźwo Myślący (choć nie wierzę)

  No i masz czego chciałeś – Polska pozostała Polską, pogoniła bolszewicką swołocz pisowską won! Dziękuję, Narodzie, jestem wdzięczny że nie tylko ja zagłosowałem jak należy!

 103. Weźcie się w garść i nie wypłakujcie się już tutaj dłużej. Wiemy że stanowiska były już podzielone, kredyty pobrane, nowe garniturki kupione – ale co nas to szczerze mówiąc obchodzi? Jesteście w tym swoim biadoleniu żałośni.

 104. Do zawiedzionych w nadziejach na stołki pisowców: sorry taki mamy naród. Najlepiej wymienić na jakiś inny?
  Nie trzeba było tak w kółko kłamać.

 105. Komuna w Oswiecimiu zrobiła swoje, z tego nie da się tak szybko wyjść, stąd też taki wynik głosowania.

 106. Najlepsza wiadomość jest taka że ta przemądrzała blondyna się nie dostała 🙂 Mniej głupoty w radzie.

 107. Sorry ale poziom intelektualny rady, nawet jak na warunki Oświęcimia nie jest zbyt imponujący. Przynajmniej wybierzcie przewodniczącego odpowiedniego dla rangi miasta.

 108. Brawo dla wszystkich kandydatów z tego niezależnego komitetu. Zrobiliście kawał dobrej roboty. Szkoda, że nie udało się wywalczyć jeszcze dwóch mandatów.

 109. Szczerze powiedziawszy pomysł starożytnych greków by przedstawicieli losować nie był taki głupi…

 110. Oświęcim wymiera, praca jest tylko dla znajomych, mlodzi opuszczaja to zadłużone miasto, którym nadal będzie rządził ten sam prezydent.

 111. Z takim wynikiem Chwierut mógłby dołączyć do swoich kolegów w Brukseli Grasia i Tuska. Niech się lepiej zastanowi, 10 tys zł może wymienić na 10 tys. euro miesięcznie.

 112. Przecież znacznie lepiej być wicestarostą z pis niż zwykłym radnym z po. Dobrze się zastanówcie. Drugiej szansy nie będzie.

 113. Ale przynajmniej starosta i rada powiatu będzie nasza. Mamy trzy stanowiska wicestarostów do wzięcia: kto chętny z opozycji?

 114. Brawo Chwierut. Dobrze, że PiS nie ma większości, teraz tylko w powiecie nie dopuścić pisu i będzie ok 🙂

Send this to a friend