Informacje

WOJEWÓDZTWO. To oni będą kierować małopolską

Za nami pierwsza sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego nowej kadencji. Podczas wydarzenia, które odbyło się 19 listopada, nowo wybrani radni otrzymali mandaty, złożyli uroczyste ślubowania, a następnie wybrali przewodniczącego sejmiku – Rafała Bochenka oraz wiceprzewodniczących. Tego dnia zdecydowano również, że marszałkiem województwa będzie Witold Kozłowski. Funkcję wicemarszałków będą pełnić – Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz, a członkami zarządu zostały – Anna Pieczarka i Marta Malec-Lech.
Oprócz nowo wybranych radnych, w posiedzeniu biorą udział też m.in. wiceprezes rady ministrów Beata Szydło, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda Piotr Ćwik, a także posłowie na Sejm RP, lokalni samorządowcy, przedstawiciele Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej i Wojewódzkiej Komendy Policji oraz licznych instytucji działających w całej Małopolsce.

Upamiętniono wieloletniego samorządowca

Pierwsza sesja rozpoczęła się minutą ciszy – 17 listopada 2018 r. po ciężkiej chorobie zmarł bowiem dr Andrzej Bulzak, wieloletni samorządowiec i radny województwa w latach 2010-2014.

Nowo wybrani radni złożyli ślubowanie

Obrady rozpoczęto od uroczystego ślubowania 39. nowo wybranych radnych.

Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej województwa i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej

– ślubowali radni.

Przypomnijmy, że mieszkańcy Małopolski w wyborach samorządowych, które odbyły się 21 października zdecydowali, że 24 miejsca w małopolskim sejmiku zajmą radni Prawa i Sprawiedliwości – partia ta będzie samodzielnie zarządzać sejmikiem. 11 mandatów z kolei zdobyła Koalicja Obywatelska (9 mandatów Platforma Obywatelska i dwa mandaty Nowoczesna) a 4 Polskie Stronnictwo Ludowe.

Warto dodać, że liczba radnych w sejmikach zależy od liczby mieszkańców – 30 w województwach do 2 milionów mieszkańców, plus trzech na każde kolejne rozpoczęte 500 tys.

Rafał Bochenek przewodniczącym SWM

Podczas obrad zdecydowano o wyborze przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego. Niemal jednogłośną decyzją radnych (oddano 37 głosów „za”, 0 – „przeciw”, a 1 osoba wstrzymała się od głosu) przez najbliższe pięć lat prace małopolskiego sejmiku będzie organizować przewodniczący Rafał Bochenek. – Liczę na owocną współpracę i zawsze merytoryczną dyskusję na rzecz mieszkańców Małopolski – mówił przewodniczący sejmiku województwa Rafał Bochenek.

Nowy przewodniczący w ostatnim czasie pełnił m.in. funkcję rzecznika prasowego rządów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego oraz podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Aktualnie, oprócz podjętej dziś funkcji przewodniczącego SWM, jest również pełnomocnikiem ministra środowiska ds. organizacji sesji międzynarodowych negocjacji klimatycznych COP24. Przypomnijmy, że Rafał Bochenek posiada również doświadczenie w samorządzie terytorialnym – przez wiele lat był radnym miejskim w Wieliczce, sprawował także funkcję wiceprzewodniczącego rady powiatu wielickiego.

Na wiceprzewodniczących sejmiku wybrano z kolei Iwonę Gibas oraz Kazimierza Barczyka.

Witold Kozłowski marszałkiem województwa

Najważniejszą funkcję w województwie będzie pełnił Witold Kozłowski, od dziś Marszałek Województwa Małopolskiego. Za jego kandydaturą głosowało 27 radnych, przeciwko – 9, a wstrzymało się od głosów – 3. Zaraz po wybraniu na stanowisko marszałka, Witold Kozłowski zadeklarował jeszcze bardziej ścisłą współpracę pomiędzy zarządem województwa a radnymi.

Witold Kozłowski od wielu lat pracuje na rzecz samorządu. Przez trzy kadencje (1998-2010) sprawował mandat radnego sejmiku województwa, gdzie pełnił też funkcje wiceprzewodniczącego (2002-2005 i 2006-2010) oraz przewodniczącego (2005-2006). W 2014 r. ponownie został radnym, a w czerwcu tego roku został powołany na prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, dlatego zrezygnował z funkcji sekretarza powiatu nowosądeckiego i radnego sejmiku małopolskiego. W aktualnej kadencji nie będzie pełnił mandatu radnego województwa.

Stanowiska wicemarszałków województwa z kolei objęli: Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz. Wśród członków zarządu zasiadły dwie kobiety: Anna Pieczarka i Marta Malec-Lech.

* * *

Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego VI kadencji (alfabetycznie):

Elżbieta Achinger (KO)
Tadeusz Arkit (KO)
Kazimierz Barczyk (KO)
Stanisław Barnaś (PSL)
Grzegorz Biedroń (PiS)
Stanisław Bisztyga (KO)
Rafał Bochenek (PiS)
Stanisław Bukowiec (PiS)
Robert Bylica (PiS)
Jan Tadeusz Duda (PiS)
Jerzy Fedorowicz (KO)
Józef Gawron (PiS)
Iwona Gibas (PiS)
Wojciech Grzeszek (PiS)
Filip Kaczyński (PiS)
Jacek Krupa (KO)
Rafał Kosowski (PiS)
Wojciech Kozak (PSL)
Piotr Lachowicz (KO)
Grzegorz Lipiec (KO)
Marta Malec-Lech (PiS)
Marta Mordarska (PiS)
Krzysztof Nowak (KO)
Urszula Nowogórska (PSL)
Bogdan Pęk (PiS)
Jan Piczura (PiS)
Anna Pieczarka (PiS)
Małgorzata Radwan-Ballada (KO)
Kinga Skowrońska (KO)
Wojciech Skruch (PiS)
Łukasz Smółka (PiS)
Stanisław Sorys (PSL)
Rafał Stuglik (PiS)
Tomasz Urynowicz (PiS)
Patryk Wicher (PiS)
Marek Wierzba (PiS)
Andrzej Wójcik (PiS)
Jadwiga Wójtowicz (PiS)
Andrzej Ziobro (PiS)

UMWM

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

  1. moja opinia jest całkiem nieważna. Bartosza zweryfikowali wyborcy,kiedy stał się powiatowym pariasem. Teraz nikt rozsądny nie chce mieć z nim nic do czynienia.

  2. Pana Alberta Bartosza bardzo ceniłem i uważam, że opinia Stefana na Jego jest bardzo krzywdząca.

  3. Czy do pracy w Urzędzie Marszałkowskim wraca pan Albert Bartosz, niesławny były wójt który swoją działalnością przyspażał nam tyle ciekawostek, sensacji a nawet skandali jakich nie powstydził by się rezyser opery mydlanej czy serialu tasiemcowego???

Send this to a friend