Informacje

Wkład własny do kredytu hipotecznego na mieszkanie. Ile trzeba przygotować?

Kiedyś kredyty mieszkaniowe mogliśmy wziąć na 100% wartości nieruchomości, czyli nie musieliśmy wtedy w ogóle przekazywać do banku wkładu własnego. Teraz jednak zmieniły się przepisy – banki zgodnie z prawem muszą od klienta zażądać wkładu własnego. Ile pieniędzy będziemy musieli przygotować?

W przypadku kredytów mieszkaniowych wkład własny jest pewnego rodzaju buforem bezpieczeństwa. W ten sposób możemy pożyczyć mniej pieniędzy od banku. Dla instytucji jest to z kolei dodatkowa forma zabezpieczenia, która zwiększa bezpieczeństwo umowy.

Obowiązkowy wkład własny

W 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła odpowiednią rekomendację, która nakazała bankom wyeliminowanie z ofert tych kredytów, które opiewały na 100% wartości nieruchomości. Z roku na rok wymagany wkład własny zmieniał się, aby na początku 2017 roku dojść do docelowej wysokości, czyli jednej piątej ceny mieszkania.

Wobec tego osoby, które chcą wziąć kredyt hipoteczny, muszą posiadać wkład własny w wartości 20% ceny nieruchomości, co oznacza, że musimy przyszykować się na wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych. W związku z tym, że zgromadzenie takiej sumy mogłoby być trudne, istnieje możliwość obniżenia wymaganego wkładu własnego przy spełnieniu dodatkowych wymogów.

Jak obniżyć wkład własny?

Banki chcą wychodzić naprzeciwko oczekiwaniom klientów, dlatego oferują kredyty hipoteczne, które możemy wziąć już na 90% wartości nieruchomości. Wobec tego musimy mieć wkład własny w wysokości minimum 10% tej wartości.

Zebranie niższego wkładu własnego oznacza jednak, że musimy przygotować się na dodatkowe koszty. Zwykle banki stosują wtedy specjalne ubezpieczenia i podwyższają odsetki za takie kredyty.

Warto też wskazać, że wkładem własnym może być nie tylko gotówka. Także mogą być to pieniądze zgromadzone na lokacie bankowej, a nawet rezerwy w III filarze emerytalnym, czyli na kontach IKE i IKZE.

Zatem wtedy, gdy chcemy wziąć kredyt hipoteczny, ale nie mamy wystarczającego wkładu własnego w wysokości 20% ceny nieruchomości, warto sprawdzić, czy nie możemy wpłacić mniejszej sumy. To możliwe w wielu bankach! Opracowane przez: Prestamos en línea oraz Lån

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend