Informacje

W ten sposób zmniejszysz ryzyko wystąpienia próchnicy u swojego dziecka

Niestety, żyjemy w dobie żywności wysoko przetworzonej i wszechobecnego cukru. Nie więc w tym dziwnego, że praktycznie każdy z nas ma problem z utrzymaniem zębów w dobrej formie i zdrowiu. Próchnica nie omija także dzieci, a jak się okazuje, nawet maluchy z kilkoma ząbkami miewają poważne zmiany próchnicze. Prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa zdecydowanie zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy. Ale to nie wszystko. Jeśli naprawdę chcesz zadbać o zdrowy uśmiech swojego dziecka (i swój także!), odwiedź ortodontę.

Regularne kontrole ortodontyczne powinieneś rozpocząć około 3 roku życia swojego dziecka

Wizyta u stomatologa? Owszem. U ortodonty? Niekoniecznie. A to poważny błąd. Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne są regularne wizyty w gabinecie ortodontycznym. Pierwsze badanie powinno mieć miejsce, gdy dziecko ukończy 3 rok życia. Nawet jeśli nic szczególnego nas nie niepokoi, warto sprawdzić zgryz naszej pociechy. Wczesne korekty w tym zakresie pozwalają na prawidłowe ustawienie łuków zębowych oraz wykształcenie pozytywnych nawyków. Jedynie 20% zidentyfikowanych wad zgryzu to wady wrodzone. Pozostała część to wynik właśnie złych nawyków, a więc są to wady nabyte.

Kolejne badanie ortodontyczne dziecka powinno mieć miejsce w wieku 7 – 8 lat. To dobry moment, aby dokonać diagnozy ewentualnych wad zgryzu i sprawnie dokonać ich korekty. Jak się bowiem okazuje, około 60% dzieci posiada mniej lub bardziej zaawansowane wady zgryzu, jednak w każdym przypadku wymagające leczenia.

Korekta wad zgryzu zapobiega próchnicy, ale to także wiele więcej dobrego dla Twojego dziecka

Prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy, oczywiście przy zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt u lekarza dentysty. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić ortodontę i zdecydować się na ewentualna korektę zgryzu. Ortodoncja pozwala także na:

  • Zmniejszenie ryzyka występowania chorób przyzębia, patologicznego starcia zębów, czy też zaburzeń ze strony stawu skroniowo – żuchwowego,
  • Poprawę estetyki twarzy,
  • Kontrolę prawidłowego napięcia mięśni,
  • Opóźnienie efektów starzenia (!), poprzez podparcie tkanek miękkich,
  • Utrzymanie prawidłowej funkcji narządu żucia,
  • Eliminację złych nawyków.

Jak widać, prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne pozwala uzyskać wiele korzyści, i to nie tylko w przypadku dzieci. Może więc warto wybrać się do ortodonty? Najlepiej całą rodziną! Dlatego wejdź na orto.info.pl/ i po prostu umów wizytę.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend