Informacje

SAMORZĄD. Porozumienie dla Oświęcimia. Nie dla Mostu Duchów

Sojusz Samorządnego Oświęcimia, Oświęcimianie-Oświęcimianom i Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego. 19 kwietnia przedstawiciele kilku oświęcimskich organizacji i środowisk podpisali Porozumienie dla Oświęcimia. Współpraca obejmuje wsparcie kluczowych dla rozwoju miasta kierunków inwestycyjnych oraz wyłonienie wspólnych kandydatów na radnych.

Wiele osób uważa, że Oświęcim potrzebuje dzisiaj nowego impulsu. Pieniądze mieszkańców zbyt często są marnowane na inwestycje oderwane od rzeczywistości. – Kroplą przelewającą czarę goryczy jest tzw. Most Duchów. Prezydent Janusz Chwierut zamierza budować w okolicy Muzeum Auschwitz tę „wizjonerską” kładkę dla pieszych za 30 czy 40 mln zł. Postawmy sprawę jasno. To absurd! – mówią autorzy Porozumienia dla Oświęcimia, członkowie nowo powołanego Ruchu Społecznego Oświęcimianie. – Jest przecież wiele innych spraw do załatwienia. Odnosimy wrażenie, że uwagi mieszkańców są w Urzędzie Miasta lekceważone. Prezydent Chwierut, były poseł PO, chyba nie rozumie prostych spraw zwykłych ludzi. Rządzi miastem już od 7 lat. Ten układ się wyczerpał – dodają.

 

Ruch Społeczny Oświęcimianie współtworzą przedstawiciele różnych środowisk, w tym członkowie stowarzyszeń Oświęcimianie – Oświęcimianom, Samorządny Oświęcim oraz Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego. Porozumieli się ludzie współpracujący m.in. w minionych latach z prezydentami i kandydatami na prezydenta: Jackiem Grosserem, Januszem Marszałkiem, Mirosławem Wasztylem i Grzegorzem Gołdynią. 19 kwietnia ogłosili, że poprą wspólnych kandydatów na radnych. Przedstawili też listę spraw do załatwienia na najbliższe lata. Program nazwali Porozumieniem dla Oświęcimia. – Ta lista zadań jest otwarta. Tak jak otwarci jesteśmy na nowych ludzi. Cel jest jeden. Chcemy, żeby władze miasta zeszły na ziemię i zajęły się realnymi problemami mieszkańców – podkreślają.

POROZUMIENIE DLA OŚWIĘCIMIA – zadania:

 1. Należy przyspieszyć budowę kolejnych mostów, by wreszcie można było normalnie przejechać przez Oświęcim.
 2. Bierzemy się za unowocześnienie przychodni rejonowych. Obecnie w Oświęcimiu mamy w tej materii średniowieczny skansen. Zdrowie jest dla nas priorytetem.
 3. Budujemy nowoczesny obiekt pełniący jednocześnie funkcję dworca autobusowego (przesiadki „pod chmurką” są urągające) oraz położonego w centralnym punkcie miasta przystanku kolejowego. Komunikacyjny hub mógłby powstać przy linii kolejowej w rejonie Kruków. A jeden z nowych mostów pasowałby tu idealnie.
 4. Inwestycja w kolejowo-autobusowy węzeł w rejonie Kruków otwiera też w sposób naturalny drogę do realizacji kolejnej ważnej dla rekreacji inwestycji – miejskiego odkrytego kąpieliska.
 5. MZK nie nadąża za rzeczywistością. Siatka kursów wymaga zmian. Co najmniej jedna linia autobusowa np. popularna „jedynka” może być bezpłatna.
 6. Inicjujemy budowę wielopoziomowych parkingów w różnych punktach Oświęcimia. Niedobór miejsc parkingowych jest dotkliwy.
 7. Więcej konkretów w walce ze smogiem. Stawiamy na kompleksowe inwestycje w nowoczesne źródła energii oraz szeroki program nasadzeń drzew. W ostatnich latach w Oświęcimiu masowo je wycinano.
 8. Powiązane z miastem liczne spółki i jednostki, w tym ZBM, ZUK, ZLA, MZK, PWiK, MPOŚ, MSAG, OTBS, PEC… – jakość ich usług i cena wymaga analizy.
 9. Rozwiniemy m.in. we współpracy ze Szpitalem Powiatowym w Oświęcimiu i partnerskimi samorządami program stypendialny dla młodych lekarzy i pielęgniarek. Niech dbają o nasze zdrowie.
 10. W Oświęcimiu brakuje tanich mieszkań komunalnych. Działania OTBS to komercyjna oferta dla zamożnych. To kierunek społecznie niewydolny i niewystarczający. Istnieje rządowy program budowy mieszkań. Także po te pieniądze należy sięgnąć.
 11. Park miejski na os. Chemików zostanie uporządkowany i poddany pielęgnacji. Nie trzeba na to, jak mówią dziś w magistracie, nie wiadomo ilu milionów. Nie postawimy też wokół wysokiego płotu. Nie jesteśmy na meksykańskiej granicy. To ma być otwarta przestrzeń dla mieszkańców.
 12. Funkcjonowanie i finansowanie sportu wymaga racjonalnego podejścia. Rekreacja kuleje. Wydanie ponad 50 mln zł na remont starej pływalni nie uzdrowiło sytuacji. MOSiR jest nieaktywny. Jeden rajd rowerowy w roku to mało.
 13. Most Duchów – nie ma chemii z samorządowcami, którzy przyłożą ręki do tego przedsięwzięcia. Nie za te pieniądze. Nie w tym miejscu. Ten projekt prezydenta Janusza Chwieruta kierujemy do kosza.
 14. Miejska Strefa Aktywności Gospodarczej wymaga ożywienia. Potrzebna jest ścisła współpraca z oświęcimską uczelnią im. rtm. W. Pileckiego, także jako fundament dla parku technologicznego oraz funduszu startupowego.
 15. Priorytetem są inwestycje w ludzi. We współpracy z powołanymi do tego instytucjami zintensyfikujemy programy pomocy i opieki dla osób starszych. Poszerzymy możliwości kształcenia zawodowego dla dorosłych. Rozwiniemy w Oświęcimiu ofertę przedszkoli i żłobków.

Główne tezy Porozumienia dla Oświęcimia poparli m.in.: Marcin Moskała, prezes Stowarzyszenia Samorządny Oświęcim, Grzegorz Gołdynia, prezes Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego, Jarosław Wilczak, prezes Stowarzyszenia Oświęcimianie – Oświęcimianom, Maciej Klima, społecznik, popularyzator historii miasta i radny os. Stare Stawy, Agata Rakoczy-Kot, wiceprezes Oświęcimianie-Oświęcimianom, Bożena Bryg, wiceprezes Oświęcimianie-Oświęcimianom, Jacek Leśniak, wiceprezes Samorządnego Oświęcimia, Jan Adamaszek (SO), Mirosław Krzemień (ChRS) oraz Marcin Stanik, społecznik i Paweł Plinta, współautor programu PdO.

Inicjatorzy Porozumienia dla Oświęcimia zapraszają do dyskusji oraz zgłaszania kolejnych zadań i spraw, którymi powinien zająć się oświęcimski samorząd.

Porozumienie dla Oświęcimia jako pierwsi podpisali: Marcin Moskała, prezes Samorządnego Oświęcimia, Grzegorz Gołdynia, prezes Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego oraz Jarosław Wilczak, prezes Oświęcimianie – Oświęcimianom.

(MM)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

76 komentarzy

 1. cyt: „POROZUMIENIE DLA OŚWIĘCIMIA – zadania:

  1. Należy przyspieszyć budowę kolejnych mostów, by wreszcie można było normalnie przejechać przez Oświęcim.”
  Ale jaja. Punkt pierwszy programu -> Niech ktoś nam zbuduje mosty do cholery!!!
  LOFL

 2. Do oświęcimianina:
  I kto tu nie jest od Chwieruta??:p
  Przypomnę ze jak Pan Chwierut obejmował stanowisko Prezydenta 7 lat temu to nie używał miotły w spółkach mu podległych prosze doczytać i sie wgłębić.
  Po drugie nikt nie mowi i nie pisze o tak radykalnych zmianach.Nie boj sie oświęcimianin.

 3. „Własnych”? To, że zarządzają nimi ludzie z namaszczenia PO nie znaczy, że to własność partyjna. To majątek miasta i jego Mieszkańców. Nic nie jest dane raz na zawsze. Przyjdzie nowa miotła i zobaczymy jak „korzystne” mają zapisy w swoich kontraktach menadżerskich. Oby nie wyszła silnia plus.

 4. Pan Chwierut jest jedynym prezydentem znającym realia własnych zakładów i spółek i faktycznie nimi zainteresowany. Może pomysły ma czasem mniej czasem bardziej celne, ale nie myli się tylko ten kto nic nie robi. Porównując z szaleństwami pana Marszałka, pan Chwierut jest OK. Aż strach się natomiast bać co będzie się działo w mieście gdy przyjdą młode, nienasycone, nie znające realiów wilki. Boże strzeż nas od oszołomów i dawnych wiceministrów.

 5. Jacku dobry chłopak z Ciebie.:) ,oby ta polityka Cie nie zepsuła ale trzymam kciuki.:) w realizacji planów.

 6. Życzę sobie i wszystkim mieszkańcom miasta żeby ten zestaw etatowych dobrych panów z prawa i z lewa, co to po 20 lat nas uszczęśliwiają przeszli do rezerwy. Oni znają się tylko na chodnikach i klombach. Zdarzają się jednak niebezpieczni wizjonerzy od kopców i duchowych kładek i nawet mają śmiałość tytułować się „dobrymi gospodarzami”.

 7. Chodzą słuchy ze niejaki Leszek Pierzchała będzie kandydatem na prezydenta Oświęcimia partii Razem?

 8. @ OBYWATEL MIASTA, dlaczego stosujesz odpowiedzialność zbiorową? To złe zarządzanie powoduje, że Straż źle działa. Strażnicy mają zapłacić za brak kompetencji swojego przełożonego? To czystej wody totalitaryzm panie OBYWATELU MIASTA.

 9. Dla mnie ta inicjatywa jest dobra, pokazuje że oddolnie można, a wręcz należy działać jako społecznicy i lokalni liderzy. Wszystkim co narzekają, proponuję zapisać się do pis i po, tam stare tłuste lisy, potrzebują jeszcze ludzi do noszenia swoich teczek. Pozdrawiam grupę i czekamy na konkrety! Mirek z rodziną.

 10. Z tego co już widać, Plinta i Wilczak realizują też zadania dla Chwieruta i innych samorządowców. Czy to coś oznacza? Nie przesadzałbym w szukaniu teorii spiskowych, zostawcie to Antoniemu…

 11. Oczywiście,bo przecież nasze dzieci nadaja sie tylko na przyszłych monterów europalet i to w tym kierunku powinno sie je kształcić…

  Co za zakuty łeb !!!

 12. Żeby ta inicjatywa nie okazała się pis-owską….. heloł!!! Redaktorzy Plinta i Wilczak wykonują zlecenia dla powiatu więc może będą pchać p. Starca medialnie na stołek prezydenta. Starzec od lat marzy żeby puszyć się na stołku w mieście i to nie jest nic złego ale od nas to zależy czy dostanie taką możliwość. Od kilku lat pan starosta w wypowiedziach do kamery pokazuje że powinien wrócić na salę gimnastyczną bo Oświęcim ma już dość lansowania słabego sportu pływackiego, a ten pan strasznie się ożywia kiedy coś nie idzie z klasami pływackimi w szkołach. Przy biedzie szkół w mieście klasy pływackie to jakaś fanaberia. Panu dziękujemy panie Zbyszku.

 13. Cyrkowe… a postulaty z księżyca, niech jeszcze dadzą każdemu mieszkańcowi 1000+, każdemu bezrobotnemu wypłatę, a każdemu kto pracuje niech dołożą jakiś podatek Panie Gołdynia kończ waść… a Pan Wilczak to z mediów przecież… i jak tu z bezstronnością?

  Ogólnie, zagłosuję za zdroworozsądkowym myśleniem Prezydenta Chwieruta a nie za ludźmi co chcą się pokazać i dostać na stołeczki a pomysły mają z kosmosu. Ja mówię, niech zaproponują jeszcze po 1000+ i powiedzą skąd te pieniądze wezmą. A pomysł z przystankiem na Krukach jest N I E D O R Z E C Z N Y ! ! ! Linią Oświęcim Skawina nikt nie jeździł jak były pociągi a teraz jak ich nie będzie to może ludzie drezynami będą jeździć? Ha ha ha

 14. RH+ nie kłam, nie mogła pielęgniarka wysłać do Wadowic ponieważ w Wadowicach nie ma dyżuru okulistycznego ,

 15. o szpitalu to można powieść napisać…
  jak można na SORze tak poniewierać pacjentem? przychodzi pan z wbitym coś do oka i czeka i czeka _2,5-3h) po czym przychodzi pielęgniarka i mówi że nie ma okulisty i niech sobie jedzie do.. Wadowic = paranoja

 16. 1 – to ile tych mostów chcecie zbudować? Rozumiem, że dużo? Skąd pieniądze?
  2. – problemem przychodni nie jest ich stan techniczny (to tylko mury), ale brak lekarzy.
  3. – dworzec autobusowy na Krukach, czyli na peryferiach miasta jest niedorzeczny. Przystanek kolejowy – może dopiero wtedy, gdy tam w ogóle będą jeździć jakieś pociągi pasażerskie. Kolejny most ma być na Wiśle czy na Sole, bo jakoś nie sprecyzowaliście? Może zbudujecie od razu dwa mosty?
  4. – pasażerowie będą się kąpać w oczekiwaniu na nieistniejący pociąg? Świetny pomysł.
  5. – zmiana siatki kursów do rozważenia. Natomiast bezpłatne przejazdy zawsze per saldo są płatne, ktoś będzie musiał za to zapłacić. Zwiększycie podatki?
  6. – wielopoziomowe parkingi kosztują krocie i są drogie w utrzymaniu. Unijne pieniądze na parking k. dworca to dotacja jednorazowa, więcej taki cud się nie powtórzy. Skąd weźmiecie na nie pieniądze? Podwyższycie opłaty za wodę i odbiór śmieci?
  7. – więcej konkretów w walce ze smogiem. No właśnie. A macie jakieś konkrety? Drzewa, owszem, ale one nie zwalczą problemu tysięcy starych pieców – kopciuchów.
  8. – to nie wiecie, czy spółki miejskie są dobrze zarządzane, czy nie, że dopiero musicie robić analizy? A może są dobrze? To po co w ogóle wrzucacie ten temat?

  Dalej już mi się nie chce. Słabe te wasze pomysły.

 17. Do About zapaść jest w służbie zdrowia zarządzanej przez miasto czyli w ZLA zero kontroli nadzoru ze strony miasta co tam sie dzieje, choćby ustawianie na stanowisku kierowniczym własnej zony przez dyrektora, nie rozszerzanie oferty usług bo po co ? Co na to pan Chwierut? Pensje lekarzy dyrektorskie czy ma kwalifikacje czy nie – wszystkim po równo jak za komuny a wizyty domowej do 90 latki nie można sie doprosić.Dyrektorem powinien być menedżer a nie nieporadny lekarzyk .Akuratnie szpital zarządzany przez Pana Starca ma się dobrze, inwestują i zabezpieczają młode kadry a to że sa długie terminy to pretensje do NFZ a nie pana Starca

 18. Do pragmatyk : Roznawiles mnie do łez tymi bredniami co piszesz :).Chyba nie wiesz co sie dzieje na Naszej polskiej scenie politycznej 🙂 tam dopiero jest kabaret np Pani Pawłowicz,czy kiedys Niesiołowski,a najwyraźniej jak tak piszesz obrażającac wielu ludzi tam siedzących którym sie chce pomagać ludziom czy zwierzętom bezinteresownie mających wiele pomysłów socjalnych i nie darzących do wbogadcenia sie ponieważ ich stać na wiele.Bycie radnym to pomaganie i czuwanie by Nasza mała ojczyzna sie rozwijała a nie zadłużala!!!

 19. @Grześ
  W końcu ktoś zauważył, że nie da się wybudować drogi i mostu na ujęciu wody (strefa ochronna, przecież nawet wysikać się tam nie można). Brawo!

 20. Z partiami politycznymi jak z babami: z nimi źle, ale bez nich – jeszcze gorzej. Tak zwane ruchy niepartyjne zwykle to przytulisko najróżniejszego sortu rozbitków politycznych, nieudaczników, pyskaczy i populistów. Partie przynajmniej muszą dbać o wizerunek i nie robić ewidentnych świństw, aby w kolejnych wyborach mieć jakiekolwiek szanse, czego o „niezależnych” często nie można powiedzieć.

 21. Zawsze będę popierał dobre pomysły i niepartyjne organizacje działające na rzecz danej społeczności. Partie polityczne to rak, który trawi wszystko co dobre i wartościowe. Będę obserwował ten ruch.

 22. Czyli w skrócie „Stowarzyszenie Nie dla Oświęcimia”????

  Ech,ta demokracja, ech ten piękny acz krótki czas kiedy to sprawy wyborców są najważniejsze.
  Potem 4 lata jak zwykle?
  Że przypomnę słynny casus Alberta?
  Zatem tym razem lepiej dobrze przemyśleć na co lub kogo oddajemy swój głos…

 23. Czyli Chwierut kontra Starzec w wyborach na prezydenta miasta. Ojojoj, ale będzie się działo, wszystkie brudy wyciągnięte na wierzch. Betonowe parki Chwieruta, zapaść w służbie zdrowia zarządzanej przez Starca.

 24. Tylko nie Gołdynia! Ciekawe czy oddał odprawę wiceministerialną na Caritas?

 25. Trzeba ta chora sytuacje w naszej radzie miasta zmienic.
  Panie Panowie nie przejmujcie sie opiniami krytycznymi w Waszym kierunku,krytykują Ci którzy nie znają.Wielu z was udziela sie charytatywnie,wspiera,czasowo lub finansowo.Jestem ciekaw czy obecni radni zrobili cos bezinteresownie.(wydaje sie ze wcale).

 26. Starzec będzie niezależnym kandydatem na prezydenta? Daje sobie rękę uciąć że będzie startował z list pisu!

 27. Ciekawe pomysły, może nawet na was zagłosuję. I na Chwieruta dla równowagi 🙂

 28. Przystanek PKP i most na Krukach to bardzo dobry pomysł. Z dala od Natury 2000, zielonym odpadnie powód do protestów.

 29. NIE dla miasta i mostu duchów!
  Nasze miasto powinno żyć!
  A oto realia:
  Służba zdrowia.
  – rezonans magnetyczny – termin styczeń 2019 (prywatnie na „jutro”)
  – zabiegi rehabilitacyjne – termin równie odległy
  itp….
  Pacjenci szukają i …… znajdują: Opole, Katowice, Bytom, Wadowice, Kraków, Tarnów, Tychy.
  Terminy znacznie bliższe: czerwiec, sierpień. Kulturalna i rzetelna obsługa telefoniczna. Żadna z pań nie robi łaski i nie okazuje niezadowolenia, że oderwano ją od komputera czy rozmowy z koleżanką bo intruz/ pacjent nagle pojawił się w wyludnionej rejestracji.
  Czyżby inna Polska?

 30. A gdzie Marszałek? Zdecydowanie brakuje tu Janusza Marszałka!

 31. ludziska, nie potraficie obiektywnie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość.te działania to początek kampanii wyborczej pomimo iż termin wyborów nie został ogłoszony. Pamiętajcie że w czasie kampanii wszyscy wszystko obiecują. padło tu wiele deklaracji i zobowiązań ale pamiętajmy stare polskie przysłowie ” nikt wam tyle nie da co ja wam obiecam”.wiele tych punktów obecny Prezydent już realizuje a reszta to kwestia czasu. nie jestem zwolennikiem żadnej żądnej władzy partii i dlatego polecam dla wszystkich zdrowy rozsądek. dla uzdrowienia ruchu w mieście potrzebna jest konsultacja w WORD i szkołami nauki jazdy gdyż to oni powodują większość korków komunikacyjnych w mieście ,. Jakość instruktorów według mnie budzi wiele wątpliwości. Kierowanie kursantów w centrum miasta w godzinach najwiekszego
  szczytu to naprawdę wielkie nieporozumienie. Wybudowanie kilejnego mostu bez uregulowania tego problemu nic nie zmieni.

 32. Z prawej do lewej: 1. koszula (niebieska) 2. marynarka + biała koszula 3. marynarka + koszula flanelowa w kratkę 4. koszula flanelowa w kratkę 5. koszula w paski.
  Czarno widzę tą koalicję.

 33. „Przygrywka przed większą akcją” – ma służyć zagospodarowaniu przez Starca wyborców, nie chcących głosować na żadną z dużych partii. Dopiero potem zorientują się, że nieświadomie zagłosowali na pis.

 34. Ponieważ linią na Skawinę nie kursują pociągi osobowe (tylko „Szydło – Express”) i na stacji Kruki nie ma co się zatrzymywać, proponuję utworzenie Oświęcimskiej Kolei Aglomeracyjnej, w skrócie OKA. Pociągi kupi unia, trzeba tylko zbudować przystanki – Kruki rzecz jasna, Stare Miasto, Błonie, Niwa, Rajsko, Wola, Broszkowice oraz Bieruń-Degolówka.

 35. Totalne bzdury,w Oświęcimiu bez zmian, przed wyborami objawiają się kolejni-„starzy” interesowni ludzie chcący kasy i władzy

 36. Jarek poszedłeś w politykę,
  już OO.pl nie będzie takie same jak do tej pory!.
  Żal …

 37. Jeszcze większych głupot w tym roku nikt nie oznajmił.
  Może od razu metro zróbcie?
  Ekipa wyborowa – ciekawe co na to p.starosta skoro dwóch jego pomocników (medialnych) w tym porozumieniu? chyba że to jakaś przygrywka do większej akcji.

 38. Moje „Stowarzyszenie Prawdziwi Oświęcimianie – Prawdziwym Oświęcimianom” obiecuje linię szybkiego tramwaju miejskiego pomiędzy dworcem PKP a zakładami. Oraz program 1000+. Każdy kto na nas zagłosuje, taki tysiąc dostanie.

 39. Krytykujemy jeden absurd, a wchodzimy w kolejny. Przystanków kolejowych nie buduje się dla każdego osiedla. Dworzec autobusowy powinien być usytuowany w sąsiedztwie obecnego PKP i w tym kierunku rozwinąć miejską komunikację. Problem z przepustowością ruchu obecnie jest od ronda z ulicy Zaborskiej w kierunku Bierunia, czyli należy przyśpieszyć budowę planowanego mostu na Kamieńcu. Most na Krukach dodajmy do kolekcji z kładką duchów.

 40. Ekipa… sami z osiągnięciami… Wasze porozumienie to pic na wodę… i jeszcze jedno…. redakcja portalu jużw polityce…. zmykam stąd.

 41. A oni skad sie urwali?
  Miec wizje i glosic je a nie miec srodkow na nie to juz przerabialiśmy.
  O jaki impuls wam chodzi? Jak rozmawiam z ludzmi w różnym wieku to co raz bardziej sa zadowoleni ze wreszcie się cos dzieje.
  Wizja mostu moze obok kościoła Salezjan z parkingiem wielopoziomowym moze pod plyta rynku? Wy chyba nie znacie realiów a napewno nie wiecie ile by to kosztowało.
  No ale cuz na potrzeby wyborcze można ludziom wszystko obiecac…

 42. dopisuję do Waszego programu pkt.16 o treści: Likwidacja formacji Straż Miejska w Oświęcimiu. Uzasadnienie: gigantyczne koszty funkcjonowania SM. Miasto niechronione pod względem przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym, Miasto okamerowane do granic przyzwoitości lecz technika nie jest wykorzystana adekwatnie do potencjału. Odmowa interwencji jest uzasadniana brakiem ludzi do pracy. Zwykle dyżurny SM kieruje petentów do Policji. Skoro tak jest należy zlikwidować SM a nakłady przeznaczyć dla Policji. Miasto jest zabrudzone odchodami psimi, pełno pijanych meneli, na placach zabaw dla dzieci- młodzież pije alkohol i „coś jeszcze”, pozostawiając puste puszki, butelki i zużyte „gumki”, ale na plac zabaw skierowane są 3 kamery !!! W Oświęcimiu można nie przestrzegać przepisów o parkowaniu, kierowcy łamią przepisy drogowe, a jedynym „tropicielem” jest portal Fakty Oświęcim, zakładka „KARNE ŁOSIE” we współpracy z „etatowymi aparatowymi”-brawo ! Fikcje należy eliminować z kalendarza wydatków, nikt nie toleruje w swoim otoczeniu nieuzasadnionych wydatków społecznych, dlatego wzywamy do likwidacji SM.

 43. Bardzo dobrze ze ugrupowania nie związane z partiami sie jednoczą bo maja szanse w nierównej walce z partiami politycznymi. Wierze ze bezpartyjni ( namieszają ) przy zbliżających sie wyborach.Bo miastem powinni rządzić „Nasi”a nie partie

 44. Beton który teraz jest tzn ( te gęby w radzie miasta), które budzą sie tylko w okresie wyborczym to żenujące na prace jest cała kadencja. Potrzebny nowy powiew,młodzi ludzie,społecznicy,osoby którym leży dobro miasta a nie dieta co miesięczna i podnoszenie raczki jak pacynka przy głosowaniu jak partia nakazuje.

 45. Brzmi ładnie, szkoda że to oderwane od rzeczywistości punkty pod publikę. Most duchów zdaje się, jeśli będzie, to z dofinansowania z Unii. Wystarczyłaby tam chyba zwykła kładka.

 46. Brak wykorzystania potencjału uczelni zapału młodych ludzi zapaść w budownictwie mieszkaniowym maksymalne stawki prezydenta w mieście o Potencjale burmistrza 30 tysięcy ludzi reszta to emigracja i studenci innych uczelni. Nawet w sprawach smogu prawie nic nie zrobił 24 piece dofinansowanie za to 40 domostw odłączono od sieci ciepłowniczej Dwory.
  O zadłużeniu już nie wspomnę od 0 do kilkudziesięciu milionów złotych.
  A ile daje premii podwładnym z naszych podatków.
  Ruiny na rynku wypadające kamienie beznadziejne firmy wygrywają przetargi marazm. Wyprzedaż mienia miasta zagarniętego.

 47. Macie przewagę. To niesportowe. Pomysły pana Chwieruta są absurdalne.

 48. Wykoncypował ktoś o co chodzi z tym mostem duchów? Przecież Chwierut go nie będzie budował. Mam racje?

 49. Nigdzie w Waszym programie nie ma mowy o środowisku naturalnym, poza walka ze smogiem. Co ze strefą zieleni i starodrzewem, którą prezydent Chwierut również obiecał przetrzebić i zrobić szerokie betonowe aleje? Co z losem schroniska dla zwierząt? Ustawodawca podnosi karę za znęcanie nad zwierzętami, miasta podnoszą standardy schronisk, a u nas nic! Los bezdomnych zwierząt na końcu końców. ZUK się pochwalił instalacją 20 budek lęgowych dla ptaków- w skali całego miasta – 20 budek to sukces? 🙂 Śmiech na sali!!! 100 budek powstaje co roku w Konarze i nie chwalą się tym! Ale najlepiej wszystko zabetonować, zasadzić 10-metrowe miotełki zamiast wyciętych dorodnych drzew i chwalić się sukcesami. Wstyd. Proszę wzbogacić Wasz program o kwestie ekologiczne-chętnie Was poprę!

 50. Tylko kretyn popiera budowę Mostu Duchów !!!
  Prezydent odleciał na koniec dość udanej kadencji a może zaprzepaścił kolejną.
  Ten most jest potrzebny jak „pryszcz” na buzi modelki.

 51. To niemożliwe ze Koszt budowy Pisowskiego mostu zawsze jest 3 razy tańszy niż koszt mostu za platformy Tuska. Czarna magia!

 52. Punkt 8,10 ,13 – macie racje,punkt 9 – stypendia dla studentów medycyny są realizowane,punkt 7-kto był w środę na spotkaniu antysmogowym w Bibliotece ten wie o jakie pieniądze chodzi. Drzewa w walce ze smogiem niewiele pomagają ,gdzie indziej jest problem,punkt 14 – to tylko hasło proszę podać jak zachęcić inwestorów i na czym miałaby polegać ich współpraca z naszą uczelnią , punkt 12,15 – nie wiem za bardzo o co chodzi,dorosłych dokształca PUP a propozycji na pozostałe postulaty brak, punkt 11 – połowa Parku Zasole kosztowała ponad 2,5 miliona złotych , proszę więc nie mówić że Park Chemików zrobi się za darmo , punkt 5 – funkcjonowanie MZK trzeba zawsze poprawiać ale bez rewolucji,kursy za darmo absurd – bo niby dla kogo za darmo : tylko dla mieszkańców a spoza Oświęcimia płacą normalnie i skąd w budżecie miasta pieniądze na darmowe przejazdy wszystkich , punkty 1,2,3,4,6, – oderwane od rzeczywistości , miasto już teraz jest zadłużone na kilkadziesiąt milionów złotych. Zadłużać miasto więcej ? Długi ktoś będzie musiał spłacić . Część tych zadań na pewno będzie realizowana ale nie na poziomie miasta.

 53. W tych wyborach komitety samorządowe będą miały największe poparcie wyborcze. Totalna wojna pomiędzy PO i PiS ludzi nie interesuje!

 54. 8 lat temu tez tak mówili o Groserze, tylko ze w sztabie wyborczym Janusza Chwieruta.

 55. Czy wieża Eiffla jest pod Paryżem czy w ścisłym centrum miasta? Jeśli już to moim zdaniem most duchów powinien być koło zamku, w miejscu starej kładki. Centrum jest tutaj, nie na kamiencu.

 56. Wow ! Hub w rejonie krukow to znakomity pomysł ! Nowy przystanek kolejowy na tej linii to był by strzał w dziesiatke – mieszkańcy osiedla chemików nie musieliby przekraczać rzeki żeby wsiąść do pociągu. Z chęcią podziekowalbym osobiście osobie odpowiedzialnej za rozpropagowanie tego pomysłu.
  Co do tej kładki – jest troche oderwana od obecnych potrzeb Ale nie możemy jej odbierać potencjału jaki ze sobą przyniesie. – jej konstrukcja i bryła jest SPEKTAKULARNA – projektuje je biuro o światowej renomie – jej obecność z pewnością odznaczy się w świecie architektów, artystów i branż zwiazanych. To może pozytywnie wpłynąć na tożsamość miasta. Wiele ludzi przyjedzie do miasta tylko po to żeby ja zobaczyć – to jest więcej niż pewne. Jest kolejny jej Plus – przybliży ona miliony turystów odwiedzających muzeum do centrum miasta.

 57. Duży plus za to, że potrafiliście się porozumieć ze sobą. Do tej pory nikomu się to nie udawało.

 58. Wiele by należało jeszcze dopisać, ale diagnoza jest trafna, prezydent odleciał w swoich wizjach.

Send this to a friend