Informacje

Rozwój Płatności BLIK Online w Polsce

Szybki rozwój elektronicznych płatności zawdzięczamy zwiększającej się w dwucyfrowym tempie sprzedaży e-commerce, a także coraz większej ilości usług online, pozwalającej na płacenie za pomocą elektronicznych portmonetek i innych szybkich systemów płatności. Na czoło wysuwa się tutaj system BLIK, stworzony przez konsorcjum polskich banków. W tym artykule przedstawimy, dlaczego Polacy tak chętnie płacą w Internecie przy pomocy BLIKa oraz co wpłynęło na jego rozwój.

Powstanie systemu BLIK

Kanał płatniczy BLIK zainaugurował swoją działalność w 2013 roku. Wtedy to doszło do podpisania umowy o porozumieniu w sprawie nowego systemu płatniczego, którą zainicjował Polski Standard Płatności. To spółka powołana przez czołowe banki, szukające metody na zastąpienie powolnych i niewygodnych w użyciu przelewów przez szybką metodę, pozwalającą na błyskawiczną płatność na komputerze i telefonie. Do BLIKa dołączyły następnie kolejne banki, wśród których znajdują się dziś między innymi Alior Bank, ING Bank Śląski, Millenium Bank, mBank, Bank Pekao, Banki Spółdzielcze z grupy SGB, czy Bank PBS i inne – łącznie jest to 17 banków oferujących te płatności, a lista ta cały czas rośnie.

BLIK w kasynach online

Potencjał BLIK do otrzymywania i wysyłania pieniędzy doceniły także kasyna internetowe. To portale hazardowe, w których można zagrać w ruletkę, baccarat czy blackjacka online. Kasyno online Blik umożliwia szybkie dokonywania wpłat. Aby dokonać depozytu za pomocą tej metody, należy wybrać BLIK na koncie kasyna, następnie wpisać wybraną kwotę, a później zatwierdzić transakcję przy pomocy tokena z aplikacji twojego banku. Konto w kasynie zostanie doładowane natychmiastowo, a jeśli przysługują ci jakieś bonusy, na przykład za pierwszy depozyt, zostaną one dodane do twojego konta,

Pewnym mankamentem BLIK w kasynach jest jednak brak możliwości odbierania wygranych. Za pomocą BLIK nie możemy dokonać płatności zwrotnej, a więc przesłać pieniędzy na nasze konto. Jeżeli udało ci się więc zdobyć pokaźną sumkę na automatach lub w innej grze, musisz wybrać inną dostępną metodę wypłaty, na przykład przelew kartowy lub wypłata na elektroniczną portmonetkę Skrill albo Neteller. Ponadto, jak na razie tylko część kasyn internetowych wdrożyło te płatności. Możemy się jednak spodziewać, że stopniowo coraz więcej operatorów hazardowych będzie umożliwiało wpłaty w ten sposób.

BLIK w sklepach internetowych i stacjonarnych

Zasada działania BLIKa polega na błyskawicznym przesłaniu pieniędzy do odbiorcy, po zatwierdzeniu płatności przez użytkownika. Potwierdzenie odbywa się przez jednorazowy token elektroniczny, przesyłany przez bank. Wygoda tej płatności polega na tym, że nie musimy też podawać numeru konta, czy kodu IBAN – wszystko odbywa się automatycznie. Jednocześnie cała transakcja odbywa się w systemie transakcyjnym jednego z siedemnastu banków współpracujących z BLIKiem, a więc nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania. Co ważne, transakcji takiej możemy dokonać nie tylko online, ale także w sklepach stacjonarnych. Należy wówczas poinformować kasjera, że chcemy w ten sposób zapłacić i zbliżyć telefon obsługujący NFC do czytnika kart. Ostatnią formą, w jakiej możemy wykorzystać BLIK, są wypłaty z bankomatów na niewielkie wartości.

Współpraca z BLIK w Mastercard

Najnowszym rozdziałem w rozwoju płatności elektronicznych BLIK jest współpraca z Mastercard. Ten globalny dostawca kart płatniczych dostrzegł potencjał BLIKa w dokonywaniu codziennych zakupów w sieci i sklepach stacjonarnych. Mastercard wykupił część udziałów w spółce Polski Standard Płatności, stając się międzynarodowym partnerem. Teraz firma kartowa planuje ekspansję BLIK na nowe rynki, wychodząc poza granice Polski. Zgodnie z deklaracjami, jakie podał Mastercard, użytkownicy będą więc mogli płacić wkrótce tą metodą na całym świecie, w każdym terminalu, w którym obsługiwane są te karty.

art. partnerski

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend