Informacje

PUBLICYSTYKA. Czego Ci życzę Polsko

Po niemal półtorawiecznej niewoli odzyskałaś wolność. Utraciłaś ją wskutek egoizmu tych którzy Tobą władali, gromadząc wszelakie dobra, powiększając swoje majątki, zapominając, że pragnąc pokoju, trzeba się zbroić. Nieodpowiedzialne zrywy powstańcze marnowały polską krew, kończyły się klęskami, niszczeniem substancji narodowej bez widoków na zwycięstwo, wyzwolenie. Kiedy Twoi najlepsi synowie walczyli o niepodległość innych narodów, większość Polaków żyła w niewolnictwie i im było wszystko jedno pod czyim batem przyszło im żyć. Baa – pierwsze patenty zaborcy pruskiego poprawiały los polskiego chłopa, faktycznie brały go w opiekę sądów królewskich, kiedy nasza Konstytucja, a nawet Uniwersał Połaniecki stwarzały iluzję „wzięcia w opiekę lud włościański”. Garstka patriotów słabo uzbrojonych nie była w stanie nie tylko pokonać wroga, ale nawiązać równorzędną walkę.

Przyszedł rok 1914. Tak zgodni co do losów Polski zaborcy – wszczęli wobec siebie wojnę, jakiej dotychczas świat nie doświadczył. Oprócz 40 milionów poległych, olbrzymich zniszczeń – upadły trony w tym największy carski. Dla wielu narodów Europy nadszedł czas wyzwolenia. Dobrze go wykorzystał Józef Piłsudski wraz z towarzyszami Legionistami i z pomocą dyplomatyczną Prezydenta Wilsona, polskich patriotów jak Paderewski, Dmowski. Na kongresie wersalskim uznano potrzebę wskrzeszenie Państwa Polskiego, aczkolwiek w okrojonych granicach, bez Śląska dzięki Anglii która zawsze broniła interesów Niemiec ponad lojalnością wobec Polaków.

Niepodległa Rzeczpospolita Polska w listopadzie 1914 roku stała się faktem prawno międzynarodowym, chociaż odległym od oczekiwań i pragnień pokoleń Polaków z których kwiat ponosił ofiary na polach bitew w beznadziejnych, nierównych walkach, także bratobójczych. Jakakolwiek Ona nie była – to była Polonia Restituta.

100 –tną rocznicę tego Wydarzenia okupionego hojną daniną krwi naszych przodków należy uczcić przede wszystkim w naszej narodowej pamięci i świadomości – rzetelną wiedzą o przyczynach upadku, prawdziwą troską o odbudowę Jej siły której źródłem zawsze będzie jedność Narodu Polskiego. wykształcenie Jej obywateli, odbudowa przemysłu obronnego i mądrość elit sprawujących władzę w interesie Polski i ich obywateli.

Życząc swojej Ojczyźnie aby odzyskała godność i szacunek jakim się kiedyś cieszyła w rodzinie narodów świata powtórzę za wybitnym mężem stanu i mądrym patriotą Ks. Franciszkiem Ksawerym Druckim- Lubeckim: „Polsce trzech rzeczy potrzeba – szkół, przemysłu i fabryk broni. Polska powinna mieć wszystko, czego potrzeba do zagwarantowania niepodległości, inaczej wszystko straci.”.

Narodowe doświadczenia nakazują zaufać przede wszystkim własnej sile obronnej opartej na rodzimym przemyśle zbrojeniowym z którego eksport był kiedyś poważnym źródłem dochodu narodowego, obowiązkową służbą wojskową obywateli zdolnych do noszenia broni, mądrą polityką wobec sąsiadów bez prowokowania konfliktów, a wspierającą dobre stosunki handlowe.

Życzę mojej Ojczyźnie aby dla każdego Polaka była domem rodzinnym, aby tu poświęcał swą pracę i zdolności umysłu dla pomnażania Jej siły i własnego dostatku.

Życzę Jej, aby elity rządzące zaniechały jątrzących działań, dzielących społeczeństwo, wyrzucających poza nawias ludzi, którzy w najlepszej wierze, mimo zależności podnosili Ją z gruzów nie oglądając się na Zachód skąd spotykały nas niesprawiedliwości i co najmniej lekceważenie.
Życzę przede wszystkim, aby niefałszowana pamięć Historii zobowiązywała do kierowania się elit rządzących wiecznym interesem Rzeczypospolitej i Jej obywateli.

Józef Figura

Poprzedni artykułNastępny artykuł

19 komentarzy

 1. Czy PO kieruje się interesem Rzeczypospolitej i Jej obywateli? – przed wyborami trzeba sobie zadać to pytanie.

 2. @Józef Jaskółka ze stefciemB jest jeden problem on nie zauważa prawdy, ba, nawet gdyby się o nią potknął, to podniósłby się i jak gdyby nic poszedł by dalej, jak to było … Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu, która mówi: „Tak czy inaczej,młodzi ludzie mają na to w….ne.”
  I tu niestety nic nie pomoże … mądrość przyjdzie do stefcie z wiekiem, wiekiem trumny 🙂

 3. Trzy czwarte pańskiego poematu umocowanie jest w pierwszej połowie dwudziestego wieku.Z tad mój zarzut o braku logicznej konsekwencji.Od uzyskania niepodległości do Jalty to z górka cwiercwiecze.Tak czy inaczej,młodzi ludzie mają na to w….ne.

 4. Trudno wytłumaczyć” stefanowiB” co to jest felieton i trudno go nauczyć czytania ze zrozumieniem,ale coraz więcej osób z tak mała wiedzą ogólną. Piszesz o jakiejś prawdzie historycznej.Czy nie uczyli cię w szkole o Jałcie? Czy rodzice nie przekazali wiedzy o bolszewikach i napaści przez nich na Polskę 17 września 1939r.Czy dla ciebie wiedza o mordowaniu Polaków członków AK i wyklętych przez komunistów z PZPR?Chłopie do książek i nie ośmieszaj się. Czy dla ciebie to wszystko to jakaś „prawda historyczna”?????

 5. do komentatorów,felietonistów, wszelkich poprawiaczy:
  wykształcony w minionym systemie ideolog robi was w balona, swoim felietonem zakręcił wami jak derwisz. Nawzajem krytykujecie się, poprawiacie, pouczacie, jeden chce być mądrzejszy od drugiego, co komentarz (post) bardziej wzajemnie nakręcacie się. On zaś czyta co piszecie, siedzi cichutko śmieje się z Was i cieszy. Dobrze jest odróżnić mądrość od wymądrzania się – mądrale, nie uczyli was w szkole? ” gdy mądry puści bąka, siedzi po cichu i nie wącha”.

 6. ???
  Pan napisał felieton,a ja komentarz.

  Pisze w nim Pan o jakiejś prawdzie historycznej, samemu przeinaczajac fakty, zakrapiajac to wszystko,na dodatek, nostalgią za „czasami słusznie minionymi’.Czyż nie krócej było by napisać wprost : „komuno wróć!” ???
  I w reszcie to ze opublikowaliście to w kolejną rocznicę naszej narodowej tragedii, to przecież tez nie przypadek .

  Fajnie jest obserwowac jak powoli kończy się Wam paliwo,pomarańczowe lampki rezerwy świecą jasno, a polityczny motor zaczyna rzęzić…

 7. stefanB: już w podstawówce uczą co to jest felieton.Czas powtórzyć wiadomości z podstawówki i nauczyć się rozróżniać komentarz od felietonu.

 8. Biorac pod uwagę wysokość zarobków „przeciętnego Kowalskiego” w Polsce i w reszcie krajów europejskich, a także sposób traktowania obywatela w wiekszości krajowych urzędów, etc,etc,to mozna smiało powiedziec że pańszczyzna w Polszcze ma się jak najlepiej.
  Co więcej,aby tymi niewolnikami dało się łatwiej sterować,trzeba ich nieustannie skłócać między sobą,tak by nie mieli czasu i energii myśleć o niczym innym jak tylko o tym co chce im wsadzić do głów prezes tej czy innej partii.
  Wracając do felietonu p.Jaskółki,można w nim znależc kilka tez zupełnie pozbawionych podstaw historycznych,a nawet logicznego sensu.
  Dla mnie jednak fragment o tesknocie za armia poborową-bezcenny…

 9. Przeczytałem. Nic nowego, chociaż może rzeczywiście nie zdajemy sobie sprawę czym była pańszczyzna istniejąca w Polsce do XIX wieku – praktycznie usankcjonowanym niewolnictwem. Ergo: Polska w tych czasach to w 90% kraj niewolników. Więc panowie ślachta – pochodzeniem nie ma się co chwalić.

 10. @pleciesz3po3 twórczo rozwijam klasyczny tekst, czyli robię coś czego najwyraźniej nie ogarniasz.

 11. „Wybór daty publikacji tego „felietonu”-fatalny” nie ważne, dlaczego, ważne, ze „fatalny” a tak przy okazji, ta wypowiedź odpowiada żywotnym potrzebom oświęcimaków, oświęcimianinów, oświęcimaków i wszystkich pozostałych, którzy jeszcze nie wiedzą, że ta wypowiedź im odpowiada. Czy wy wiecie, co my tą wypowiedzią pokazujemy, określonym siłom, wiecie skąd? To jest wypowiedź na skalę naszych możliwości, o których onże …sław marzyć może. Wiecie z co my robimy tą wypowiedzią? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas napisane i to nie jest nasze ostatnie słowo! O nie! i nie będzie nas żaden tam … oceniał i popierdułki o zasadach plutł. To jest nasze i bez walki tego nie oddamy … To mówiłem, ja, nie nie trener Jarząbek tylko ja S., no wiecie, dawno nie mówiłem, bo mi się wszystko kojarzy i musiałem odpocząć…
  (wypowiedź inspirowana, gdyby ktoś zauważył)
  StefanB pozdrawiam serdecznie niech ci się darzy a przy okazji przestanie kojarzyć z białą chusteczką 🙂

 12. Józku,piszesz o zaborach ,niewolnictwie a nie doczytałem nic o roku 1945 i Jałcie.Nic nie piszesz o zniewoleniu Polaków przez okupanta Radzieckiego i formacji politycznej która to nie tylko wspierała ale do dzisiaj wielu jeszcze mile wspomina.A to między innymi oni mordowali członków AK.To oni zamordowali między innymi Rotmistrza Pileckiego. Nie twierdzę że zrobiłeś to specjalnie ale nie pisząc o tym okresie dajesz takie argumenty.Pozdrawiam i zdrowiej.

 13. Nie wiem jak to skomentować, ponieważ nie przeczytałem. Nie jestem cierpiętnikiem.

 14. Wybór daty publikacji tego „felietonu”-fatalny,aczkolwiek biorac pod uwagę redakcyjne sympatie polityczne-absolutnie nieprzypadkowy.

Send this to a friend