Informacje

Proste porady dla początkującego żeglarza

Lato w pełni, wiele osób wybiera na urlopie rejs jachtem, albo przygotowuje samotną wyprawę na żaglówce. Decydując się na taką aktywność po raz pierwszy, warto dowiedzieć się pewnych informacji o żeglowaniu.

Spokojne wody i poznanie podstawowych komend

Na pierwsze morskie wyprawy najlepiej wybrać spokojne wody, które nie będą sprawiały trudności podczas rejsu. Dzięki temu, nabierzesz wprawy i potrenujesz swoje umiejętności. Poza tym, bardzo istotne jest nauczenie się przed wyprawą podstawowych komend żeglarskich. Ich znajomość sprawi, że będziesz czuł się pewniej na pokładzie i szybciej opanujesz nowe umiejętności. W Polsce żeglarstwo jest bardzo popularne już wśród dzieci i młodzieży, dla których przygotowywane są specjalne obozy i szkolenia. Na Pomorzu działają nawet profesjonalne szkółki żeglarskie, które już od najmłodszych lat uczą dzieci korzystania ze sprzętu. Takie placówki są wyposażone w najwyższej jakości sprzęt, który można znaleźć np. na: https://www.aqua-sport.com.pl/category/kategorie-zeglarstwo-kabestany-i-stopery. Firma proponuje szeroki asortyment żeglarski m.in.: pagaje, nawigacje czy kabestany i stopery.

Koncentracja

Bardzo ważne jest to, by przez cały czas utrzymywać równowagę na jachcie. Podczas rejsu i manewrów może on niebezpiecznie się kołysać, dlatego przez cały czas należy być czujnym i rozważnym.

Garderoba

Ubrania i rzeczy osobiste najlepiej spakować do miękkiej torby, którą po opróżnieniu będzie można schować do bakisty. Trzeba pamiętać, by zabrać ze sobą odzież na każdą pogodę. Podczas rejsu mogą następować gwałtowne zmiany temperatury, dlatego najlepiej spakować zarówno sztormiak, ciepły sweter, jak i czapkę z daszkiem i koszulki z krótkim rękawem. Poza tym, przed wypłynięciem w rejs trzeba zawsze sprawdzić prognozę pogody, dzięki temu będzie można przygotować się na zapowiadane warunki atmosferyczne.

Rejs na jachcie to wspaniała przygoda, nie mniej jednak na pokładzie trzeba być ostrożnym i uważnym. Przed wyprawą najlepiej poznać specjalistyczne pojęcia dotyczące wyposażenia jachtu, by podczas podróży wiedzieć o czym mówi załoga.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend