Informacje

POWIAT. Zmarł ks. Krzysztof Straub, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Józefa

Zmarł ks. Krzysztof Straub – wieloletni proboszcz parafii pw. św. Józefa na Zasolu w Oświęcimiu, budowniczy kościoła, dziekan dekanatu oświęcimskiego. Duchowny – niezwykle lubiany przez oświęcimian – przeżył 70 lat, w tym 44 jako kapłan.

Urodził się 2 sierpnia 1949 roku w Mikuszowicach Krakowskich. Święcenia kapłańskie przyjął w 1975 roku z rąk kard. Karola Wojtyły. Był wikariuszem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Oświęcimiu, a od 1983 roku proboszczem parafii św. Józefa na Zasolu oraz dziekanem dekanatu oświęcimskiego. Zadanie, jakie otrzymał od ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego, polegało na utworzeniu parafii wśród blokowiska.

Kościół św. Józefa Robotnika, który wybudował, nazwano „Świątynią Pokoju”. Konsekrował go 5 października 1997 r. ówczesny przewodniczący episkopatu Włoch i wikariusz Ojca Świętego na diecezję rzymską, kard. Camillo Ruini. Świątynia stanowi pomnik poświęcony pamięci 40 tys. Włochów, w większości pochodzenia żydowskiego, ofiar deportacji do niemieckich obozów zagłady podczas II wojny światowej.

W 2010 roku papież Benedykt XVI nadał ks. Straubowi tytuł honorowego kapelana Ojca Świętego.

Postać tego kapłana nieodłącznie związana była z życiem społecznym i religijnym Oświęcimia. W stopniu majora śp. ks. Straub pełnił funkcję kapelana jednostek wojskowych i służb mundurowych w powiecie oświęcimskim. Przez wiele lat można go było spotkać na wszystkich ważnych uroczystościach religijnych związanych z życiem Oświęcimia. Przez kilkadziesiąt lat przewodniczył nabożeństwom Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz-Birkenau. W latach emerytury, gdy zamieszkał w bielskim Domu Księży Emerytów, był niestrudzonym spowiednikiem.

Pogrzeb odbędzie się:

Importa w środę 2 października br. w Oświęcimiu, parafia św. Józefa na Zasolu
– Modlitwa różańcowa o godzinie 14:30
– Msza święta o godzinie 15:00

Eksporta w czwartek 3 października br. w Mikuszowicach
– Modlitwa różańcowa o godzinie 15:30
– Msza święta o godzinie 16:00

Źródło: https://diecezja.bielsko.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend