Informacje

POWIAT. Zmarł Janusz Januszewski, były działacz opozycji

3 czerwca 2019 r. zmarł śp. Janusz Januszewski, działacz opozycji antykomunistycznej w Oświęcimiu.

W sierpniu 1980 r. był przywódcą strajku i współzałożycielem „Solidarności” w PKS Oświęcim. Następnie działał w NSZZ „Solidarność” w Oświęcimiu i w prezydium Zarządu Regionu Podbeskidzie. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Zwolniono go w marcu 1982 r., ale z powodu inwigilacji i nękania został zmuszony do emigracji wraz z rodziną.

Po powrocie do kraju zaangażował się m.in. w działalność społeczną. Był przewodniczącym Stowarzyszenia Opozycji Niepodległościowej i Represjonowanych 1956-1989. Wchodził także w skład Małopolskiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, działającej przy wojewodzie.

Janusz Januszewski był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

IPN

Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

  1. Dzięki takim ludziom jak śp. Janusz Januszewski, którzy w latach 1980-1981 mieli odwagę przeciwstawić się komunie i SB, mamy dzisiaj wolną Polskę.
    Cześć Jego pamięci!

  2. Ksiądz Tischner też był „TW”, i jaki z tego wyciągniesz wniosek? Obecnie każdego można utaplać w błocie na czyjeś polityczne zamówienie .

  3. Uczciwy człowiek był m.in. przewodniczącym Stowarzyszenia Opozycji Niepodległościowej i Represjonowanych 1956-1989. Recenzował poczynania współczesnej władzy i rozmaitych instytucji. To on na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej odnalazł informację, że mężczyzna ur. w 1932 r. o personaliach „Jan Babiarz” był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa ps. „Bona” i protestował przeciwko uczynieniu go przez radnych PO patronem oświecimskiej pływalni, oczywiście bez skutku. (patrz m.in. Gazeta Krakowska z 27 lipca 2017 r). Chwierut i radni PO wiedzieli lepiej co „właściwe” we własnym mniemaniu ……i taki patron pływalni funkcjonuje w przestrzeni publicznej. Czasami zastaniawiam się, co czują starzy działacze Solidarności zmagający się właśnie z takimi sytuacjami w życiu codziennym…………

  4. Nigdy, nigdy, przenigdy z USA nie wróciłbym do „_____________” (wg cyt.b.ministra sportu MD w rządzie DT). Świeć Panie nad Jego duszą, niech spoczywa w pokoju.

Send this to a friend