Informacje

POWIAT. Zagłosuj w Budżecie Obywatelskim na zasadzenie 3500 drzew

Projekt polega na posadzeniu i dystrybucji na terenie miast i gmin Olkusz, Wolbrom, Wadowice, Chrzanów i Oświęcim 3500 sadzonek drzew liściastych (różne gatunki rodzime, nie mocno alergizujące) podczas eventów przyrodniczych organizowanych w okresie wiosennym i jesiennym.

Celem projektu jest przeciwdziałanie skutkom zanieczyszczonego powietrza oraz zwiększenie terenów zielonych na tym obszarze. Dzięki zasadzeniu 3500 drzew na terenie wymienionych wyżej gmin rocznie wytwarzane będzie około 413 000 kg tlenu więcej. Mając na uwadze intensywne wycinki drzew w Małopolsce oraz intensywny i toksyczny smog w województwie, konieczne jest podjęcie działań związanych ze wzrostem powierzchni zielonych, poprzez nasadzenie nowych drzew, które będą pochłaniać szkodliwe zanieczyszczenia powietrza. Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpioną rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia, łagodzą nagłe zmiany temperatury i zwiększają wilgotność powietrza. Stanowią najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego. Otaczanie zielenią terenów zabaw dziecięcych, skwerów, osiedli, itp. niezwykle korzystnie wpływa na zdrowie i prawidłowy rozwój człowieka.

Link do >>> głosowania <<<

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. Te sadzonki mają być za darmo 🙂
    Drzewa sadzone w parku koło lodowiska miały rosnąć szybko i mieć małe wymagania co do jakości gleby – dawniej w tym miejscu stały baraki pobudowane przez Niemców w czasie wojny. Większość więc z nich to różne odmiany wierzb i topoli. Te gatunki rosną szybko, ale też szybko umierają – co widać, wiele tych starszych atakuje jemioła. I tak więc trzeba je wyciąć i teraz tylko pytanie jakim drzewostanem je zastąpić. Aby miało to sens nałeżałoby zatrudnić dendrologa, który weżmie próbki gleby i ustali jakie gatunki drzew są dla tego miejsca najodpowiedniejsze.

  2. W ramach projektu nowego parku na Osiedlu Chemikow „malpi gaj” dojdzie do wycinki ogromnej ilosci drzew…gdzie tu sens?..co to za myslenie?? Scinac wartosciowe drzewo rosnace od kilkunastu lat i zastepowac je sadzonka, ktora potrzebuje czasu do rozwoju. No chyba ze wczesniej uschnie…

  3. Nie myśl co ma Ci dać Oświęcim, tylko co ty możesz dać Oświęcimowi. Zainwestuj w firmę w mieście zamiast wiecznie źlamdać, narzekać i czekać na zmiłowanie.

  4. Stare pierdziochy myślą tylko o drzewkach i ławeczkach i to jest ich pomysł na rozwój miasta, a do roboty będziemy jeździć do Katowic i Krakowa

  5. Uschło kilka drzew, reszta ku mojemu zaskoczeniu jakoś się pozbierała do życia. Być może trzeba sadzić mniejsze drzewa, które nie potrzebują tak dużo wody przy małej początkowo bryle korzeniowej. I wiadomo – gdy jest susza – wiadro wody.

Send this to a friend