Informacje, Sport

POWIAT. Wymarzona baza dla mistrzów sportu

Powiatowy Zespół nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu (PZ nr 2 SOMSiT), jedna ze sztandarowych placówek oświatowych powiatu oświęcimskiego, znana w całej Polsce szkoła mistrzów sportu dysponuje gruntownie zmodernizowaną infrastrukturą. – W ciągu ostatnich 10 lat nakłady inwestycyjne w samym tylko internacie PZ nr 2 wyniosły prawie 12 mln zł – mówi starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.

Nowoczesna szkoła to także zaplecze i obiekty, w których stworzono odpowiednie warunki do procesu edukacji. PZ nr 2 może pochwalić się dzisiaj nowoczesną i gruntownie zmodernizowaną bazą. To efekt konsekwentnych i wielomilionowych inwestycji.

Popularny „Chemik” jest w Polsce znany przede wszystkim jako szkoła od lat oferująca świetne warunki do łączenia nauki i treningu na najwyższym poziomie. Wybitni pływacy, jak Paweł Korzeniowski, Zuzanna Mazurek, Maciej Hreniak, Sławomir Wolniak, Angelika Oleksy, Dominik Matuzewicz czy Iwona Prędecka, a także ikony łyżwiarstwa figurowego Mariusz Siudek i Dorota Zagórska – lista mistrzów sportu, którzy byli uczniami tej szkoły jest długa. Młodzieżą opiekują się doświadczeni wychowawcy, nauczyciele i trenerzy.

Młodzi sportowcy uczą się i trenują w Oświęcimiu, mając do dyspozycji nowoczesne zaplecze treningowe. W minionych latach przebudowano i powiększono halę sportową, dodając m.in. widownię mogącą pomieścić kilkaset osób, wyremontowano szatnie, stworzono nową siłownię. Przy szkole działa też kompleks boisk, który powstał w ramach programu ,,Orlik”.

Dla młodzieży przyjeżdżającej do Oświęcimia, z odległych niekiedy zakątków kraju, bardzo ważna jest też możliwość skorzystania z internatu PZ nr 2. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że to obiekt w pełni przystosowany do potrzeb uczniów i gości. W ciągu ostatnich 10 lat zainwestowano tutaj blisko 12 mln zł. Główne inwestycje wiązały się z zadaniem „Budowa Centrum Edukacyjno-Sportowego przy PZ nr 2SOMSiT” realizowanym w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego oraz zakupem wyposażenia. W ostatnich miesiącach sfinalizowane zostały kolejne prace, wydatnie podnosząc zarówno estetykę jak i codzienny komfort korzystania z internatu. Początkiem lutego nastąpił odbiór nowej stołówki oraz pomieszczeń dla nowoczesnej, multimedialnej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.

Inwestycje nie omijają głównego budynku szkoły. Przypomnijmy, że z początkiem roku szkolnego 2015/2016 w PZ nr 2 oddano do użytku nowoczesną i profesjonalnie wyposażoną pracownię chemiczną. Uczniowie korzystają z sali laboratoryjnej na najwyższym poziomie. Powiat Oświęcimski pozyskał na ten cel dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja kosztowała ponad 420 tys. zł. A dzięki wsparciu chemicznego potentata, firmy Synthos S.A., pracownia została jeszcze doposażona w wysokiej jakości sprzęt laboratoryjny.

Olbrzymim atutem szkoły, szczególnie w kontekście kształcenia o profilu sportowym, jest bliskie sąsiedztwo pływalni i lodowiska. Poruszanie się pomiędzy poszczególnymi obiektami, np. pokonanie drogi ze szkoły na pływacki trening, to zatem zaledwie kilka minut. Nie ma zatem mowy o uciążliwych dojazdach. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Co więcej, właśnie w tym roku ma się zakończyć gruntowna przebudowa oświęcimskiej pływalni. Inwestycja za około 50 mln zł dofinansowana została kwotą ponad 22 mln zł przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Miastu udało się pozyskać tak znaczne dofinansowanie przy wsparciu Polskiego Związku Pływackiego. Wszystko wskazuje na to, że finalny efekt prac będzie spektakularny. Powstaje piękny obiekt.

– Warunki, w jakich obecnie kształcą się nasi uczniowie, należą do najlepszych w kraju. Stworzyliśmy tu idealne warunki dla młodych ludzi. Warto trenować i uczyć się w naszej „powiatowej dwójce” w Oświęcimiu – dodaje starosta Zbigniew Starzec.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Send this to a friend