Informacje, Kultura, Video

POWIAT. Wizyta premier Beaty Szydło i ministra kultury Jarosława Sellina

19 marca wicepremier Beata Szydło oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin złożyli wizytę w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu. Zwiedzili następnie tzw. Lagerhaus, gdzie ma powstać placówka muzealna poświęcona historii Ziemi Oświęcimskiej i jej mieszkańcom. Wicepremier Beata Szydło oraz wiceminister kultury Jarosław Sellin odwiedzili również franciszkańskie Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. O. Piotr Cuber, gwardian i proboszcz miejscowej parafii, oprowadził gości po wystawie prac Mariana Kołodzieja. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

26 komentarzy

 1. Wszystko o Oświęcimiu jest prawdą oprócz tego , że jest tu Muzeum…

 2. Fakty są takie,że pan Cywiński jako dyrektor muzeum ograniczył swoja działalnośc do terenów za drutami,a przecież muzeum to znacznie wiecej.

  Efektem tego były dwa pozary obiektów znajdujących się pod jego administracją,które miały miejsce w ciągu ostatnich lat.

  Dla zainteresowanych tematem,proponuję odbyć krótki spacer po przyległościach muzeum Birkenau,zwłaszcza tam gdzie parkują krakowscy szoferzy przywożący turystów. Stosy smieci których pozbywaja się tam gdzie stoją. Widać że najstarsze zalegaja tam od lat,a przecież jest to „strefa”,a wiec teren pod administracją muzeum.

  Ogólnie tak to sie poukładało ze na muzeum AB zarabiaja „Krakusy”, wycieczka z Krakowa od 99 zł.za osobę, a nasze miasto nic z tego nie ma.,no moze oprócz smieci i złej sławy.

  Wprowadzic OPŁATĘ KLIMATYCZNĄ !!! Może dzieki niej ktos wreszcie zauwazy ze oprócz terenu za drutami jest jeszcze jakieś miasto,i to zamieszkałe !

 3. Przypuszczenie mówi prawdę.. a Cywiński niech przestanie się popisywać.. !

 4. Warto przypomnieć, że Lagerhaus był magazynem żywnościowych załogi SS w KL Auschwitz.

 5. Szkoda, że wystawy w bloku nr 11 o wiezniach policyjnych, Pileckim oraz obozowym i przyobozowym ruchu oporu, a także egzekucjach Polaków, Św. Maksymilianie Kolbe i życiu religijnym w obozie,, ucieczkach i karach obozowych dyrektor Cywiński polecił zamknąć, rzekomo z powodu groźby zawalenie się stropu w tym bloku.

 6. W tym dorobku naukowym dyrektora Cywinskiego zdarzył się nawet przypuszczalnie jeden plagiat, dotyczący not biograficznych więźniów pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz.

 7. Jakie publikacje naukowe napisał dyrektor Cywiński? Z tego co kojarzę są to m.in. Epitafia – eseje, i wybór relacji więźniów. Więc dorobek naukowy dotyczący historii Auschwitz mały

 8. Jesli pomysł utworzenia takiego muzeum da do myślenia p.Cywińskiemu,to już ,jak by nie patrzeć,zacznie spełniać swoje zadanie.

  Cud prawdziwy-jeszcze nie powstało-a już działa…

 9. Może to że na takie epizody zabrakło miejsca w muzeum którego dyrektorem jest Pan Cywinski?Dodam że to tylko jeden z wielu powodów.

 10. Obawiam się, że znam Pana Piechowskiego dość dobrze. Ale z całym szacunkiem dla interlokutorów, ów Bohater uciekł z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Co ma do tego muzeum mieszkańców, pani WSZYSTKO?

 11. Dlaczego w tej wizycie nie towarzyszył przedstawicielom rządu polskiego dyrektor Cywiński, który jest wybitnym historykiem oraz muzealnikiem i jemu powinno się powierzyć zorganizowanie ekspozycji w Lagerhaus, stanowiącym później filie Muzeum Auschwitz-Birkenau.

 12. Do wuja : nie jesteś bezczelny tylko jesteś NIKIM..

 13. A to Piechowski uciekł z Ziemi Oświęcimskiej? Tak im naopowiadałeś?

 14. Kiedyś przy kolacji opowiadałem dwójce znajomych Francuzów historię ucieczki grupy Kazimierza Piechowskiego ,skradzionym komendantowi,samochodem. Słuchali z „rozdziawionymi buziami”.
  Dla tego uwazam że takie muzeum jest potrzebne,zwłaszcza biorąc pod uwagę dzisiejszą jednokierunkową narrację muzeum ” AB „.

 15. Strop na pietrze bloku nr 11 grozi zawaleniem i nikt nie mysli o jego remoncie.

 16. do @ Joanna; ochoczo pouczasz, więc dam Ci pouczenie; p.Joasiu, daleki jestem od opcji politycznej Pani Premier, ale zawsze do wszystkich odnoszę się z szacunkiem. Suweren tak wybrał, należy uszanować Jego wolę. Pan Wałęsa, Kwaśniewski, Komorowski nie jest już Prezydentem a wszyscy do Nich zwracają się z grzeczności stosownie tytułując, podobnie z Premierami. Chciałaś sobie „upuścić” żółci na moim wpisie, bo nie lubisz Pani Premier Szydło,Twój problem, Ona była premierem i basta.

 17. Szkoda, że Pani Premier Szydlo i Wiceminister Sellin nie odwiedzili w bloku
  nr 11 na piętrze
  zamkniętej wystawy o Pileckim i obozowym ruchu oporu. Sprawdziliby naocznie, czy strop pomieszczeń tej ekspozycji rzeczywiście grozi zawaleniem, jak twierdzi dyrekcja Muzeum Auschwitz

 18. Szkoda, że Pani Premier Szydlo i Wiceminister Sellin nie odwiedzili w bloku
  nr 11 na piętrze
  zamkniętej wystawy o Pileckim i obozowym ruchu oporu. Sprawdziliby naocznie, czy strop pomieszczeń tej ekspozycji rzeczywiście grozi zawaleniem, jak twierdzi dyrekcja Muzeum Auschwitz

 19. Dziś złapano młodego Żyda oddajacego mocz na schodach pomnika w Birkenau.

 20. Powstaje PiS-owskie muzeum, konkurencyjne do PMAB, gdzie będą pisać historię po swojemu. Szkoda , że starosta chodzi na pasku rządzących!

 21. Dobrze ze pojawił się pomysł na zagospodarowanie (patrz-uratowanie) tego chylącego się ku upadkowi obiektu.

  Inną kwestią jest ,czy ów budynek,”Lagerhaus” jest częścią kompleksu AB,czy będzie istniał jako oddzielny (patrz-autonomiczny) byt ?

 22. Oni sami są kosztami… Ile miesięcznie zarabiają osoby z obrazka i za co… smutne.

 23. Nie ma żadnych kosztów bo 19 marca, to poniedziałek po Świętym Wolnym Dniu-Niedzieli (bez handlu).
  Pani Premier była w swoim domku i nic nie kosztowała Jej podróż do Powiatu.

 24. I tak się wożą.. za pieniądze podatników. Obniżyć pensje o 80 procent.. Bo to bezproduktywne stanowiska.

Send this to a friend